Reklamı Kapat

Erdoğan’ın gelişinde ne hayır olabilir?

2014 yılındaki yerel seçimlerde AK Parti adaylarını ocak ayının son 10 günlük diliminde açıklamıştı. Ancak 2019 sürecindeki gibi bir kasılma, gereksiz bir gerilim yaşanmamıştı.

Herkes ha bugün ha yarın diye diye içine düştükleri sürekli bir “açıklanacak” beklentisi nedeniyle hem teşkilat mensupları ve hem de kamuoyu o kadar gerildi ki, sormayın gitsin. Fakat neticede artık zaman tükendi, ilçelerdeki belediye başkan adayları cumartesi günü bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak.

Tabi bu işin kokusunun da cuma günü kente yayılmasını bekliyoruz. Muhtemeldir ki önceden mevcutlara “Yeniden adaysın” ya da “Başkanlık artık senin” denilerek yeni isimlere müjdeleri verilecek…

Ayrıca burada dikkat çekilmesi gereken husus ise şehrimizdeki açıklamayı bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacak olması. Burası çok ilginç geldi bana. Bunun neden olabileceği hususu üzerine spekülasyonlar da üretiliyor.

Örneğin, “Erdoğan teşkilatın gönlünü almaya geliyor” diyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok…

Bu değerlendirmenin açıkçası iki sebebi olabilir. Birincisi; Kocaeli’deki 12 ilçe belediyesinden en az biri belki de iktidarın ittifak ortağı MHP’ye verilecek…

Elbette böyle oldu demiyoruz, fakat genel bir açıklama ile oluşabilecek tepki, Erdoğan’ın “MHP’li kardeşlerimizle omuz omuza mücadele verip seçimleri alacağız” sözünden sonra yerine sadakate bırakacaktır…

İkincisi gerekçe ise daha da çetrefilli bir konu. Malum, Kocaeli’de bir iki üç başkanın dışındaki isimlerin tamamı, arkalarındaki dayılarının, amcalarının etkisi sayesinde hayli iddialı. Bunların karşısında kendilerini bakanların, milletvekillerin emrine adamışlar ya da teşkilatların talebi ve kamuoyundaki anket sonuçlarına güvenenler de var. Haliyle süreç AK Parti’nin tüm adayları açısından tam anlamıyla bir güç savaşı şeklinde geçti.

Kimileri iki üç adaylı olarak taktik de yaptılar. Parti üzerinde hala etkilerini sürdürmeyi başaran bazı isimler suyun üstündeki yaprakları hedef gösterip, yaprakların altından balıkları yüzdürmeyi başarmış gibi görünüyorlar.

İşte böyle bir durumda mevcut başkanların değişmesi durumuna karşı oluşabilecek gaz alma görevi de haliyle Erdoğan’ın olabilir. O da, seçim sürecinde, teşkilatların böylesine bir güç savaşı içinde savrulmasına engel olmak için emrivaki yapmaya geliyor diyebiliriz.

Belirttiğim iki ihtimal de dikkate değer niteliktedir.

Fakat bütün ihtimalleri bir kenara bırakıp işin aslına döndüğümüzde ise memleketimiz, özellikle de yaşadığım Körfez ilçe için en hayırlı kararın alınmasını istediğimi belirteyim. Her ne kadar zaman zaman iktidar ilçelerdeki bazı olumsuz duyumlarla gündeme geliyor ise de AK Parti neticede hala kentimizin en güçlü siyasi oluşumu. Haliyle yine çok iddialılar.

Bir de karşılarındaki Millet İttifakı’nın bileşenleri olan partilerin karşılıklı olarak yaşadıkları hezeyanları da düşündüğünüzde 13-0’lık sonucun hiç de şaşırtıcı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Bana göre de 13-0’lık netice hiç de zor değil. Hatta bazı çevrelere göre aksi bir sonuç sürpriz bile sayılabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Izmitl - izmit belediyesini kaybetcekler fatma kaplan alır

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 10:22
02

Yusuf - Sayın Erdoğan Adam gibi adam.

onu çok seviyoruz.

gelsin.

Yanıtla . 1Beğen 10 Ocak 09:30
01

Kemal - Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az;

Gölçükte; İdris ALP, Ali Yıldırım SEZER' isimleri tutmaz,bu balonlar patlar,boşuna şişirip durmayın!

İdris ALP;Ak parti sayesinde,parti gücünü çıkar ilişkilerinde kullananlardan akçelenenlerden...kayınbiraderide Gölcük belediye başkan yardımcısı mevcudun devamı olur.

Ali Yıldırım SEZER;Aday olmak için İyi parti ve MHP ile görüştüğü en son MHP de karar kıldığı son anda vaçgeçip Ak Partiden aday adayı olduğu söyleniyor...arkasında iktidara karşı olan karanlık odakların olduğu konuşuluyor.

Ak Parti Gölcükte yerel eşraftan halk tarafından sevilen,tanınan geniş bir aile mensubu olan, akçeli işlere bulaşmamış siyasetten rant,ihale ve menfaat sağlamamış vs. yine Karadenizli bir adayla çıkmalı.

CHP kazanamaz çünkü halkın partisi değil kurucu değerlerden çok uzaklaştı,Ak Parti işi yinede sıkı tutmalı eskimemiş bir yüzle sahaya inmeli,Aday Karadenizli olmalı.

Yanıtla . 0Beğen 09 Ocak 20:09

Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?