Reklamı Kapat

Ak Parti’de adaylar belli oldu!

Dananın kuyruğu koptu ve Ak Parti’nin adayları belli oldu. Bizim gibi haftalık yazı yazanlar için netice belli olmadan bu tür yazıları yazmak elbette zordur. O yüzden aday kim olursa olsun, yansımalarının hangi boyutta olması gerektiğine dikkat çekmek istiyorum.

Öncelikle Ak Parti’nin belediye başkan adayları, toparlayıcı, uzlaştırıcı olması ve kırgınlıklara yol açmaması gerekiyor. Zafer kazanmış kumandan gibi davranmaması, diğer adayları yıpratıcı söylem ve eylemlerde bulunmaması gerekiyor. Hiç zaman kaybetmeden vatandaşların ayağına gitmeli, onlarla hemhal olarak gönül köprüleri kurmalı. Kimseyi öteki kılmamalı. Bu işlerin kendisine “nasip” olduğunu aklından çıkarmamalı ve sonucu tamamen kendi başarısıymış gibi görmemeli. Siyasetin yeni döneminin olmazsa olmaz yönünü iyi takip etmeli. Vatandaşların en çok hangi konulardan şikayet ettiğini bilmeli ve ona göre çözüm yöntemleri geliştirmeli. Bu özelliklere sahip aday seçime kadar olan süreci daha rahat geçirecek, uyumlu yapısıyla partinin oy oranını da en yüksek noktaya çıkartacaktır.

Bu arada yeni ilçe yönetimi yazıyı yazdığım saatlerde belli olmuştu. Yeni yönetimin de mevcut başkan adayıyla uyum içerisinde çalışması gerekiyor. Partide görev almış ve şu an kırgın olan isimlerle temasa geçilmeli, gönül alarak saha çalışmalarını sağlamalı. 31 Mart akşamına kadar sahada bir nefer olarak çalışmalı.

Yeni dönemin şifreleri

Ak Parti’de beklenen manifestonun içeriği netleşmeye başladı. Özellikle ekonomik sıkıntıların olduğu bir dönemde, gönül belediyeciliği vurgusu hayli dikkat çekiyor. İmar, çevre, yatay yapılaşma gibi başlıkların üstüne gönül belediyeciliği kavramı seçmendeki beklentiyi de arttırdı. Özellikle kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşların beklediği gönüllerini hoş edebilecek, onlarla sohbet edip empati kurabilecek başkan profillerini merakla bekliyor. Bu anlamda Ak Parti çıtayı söylemlerinde bir hayli yükseltmiş durumda. “Başkan benimle çay içmiyor, iş yerime uğramıyor, rahat görüşemiyorum” gibi söylemleri yeni dönemde daha az duyacağız gibi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, bu anlamda tüm belediye başkan adaylarını Ankara’da toplayarak manifestoyu açıklayacak. Erdoğan başkan adaylarına bu vizyonu anlattıktan sonra, taahhüt isteyecek ve buna uymayan adayları zamanını beklemeden görevden alacağını ifade edecek. Ak Parti’de bu manifestonun gerçekleşmesi ile birlikte birçok tabu da yıkılmış olacak. Aday olmayı başaran isimler bundan böyle “5 yıl rahatım, istediğim gibi at koşturabilirim” anlayışından uzaklaştırılmış olacak.

Muhtardan hastane sözü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhtarlara ayrı bir önem verdiği herkesin malumu. Erdoğan muhtarları zaman zaman Beştepe’de toplantılar düzenleyerek onları ağırlıyor, dinliyor. Dolayısıyla muhtarlık kavramı da eskisi gibi evrak vermekten, icraya dönüşen bir yapı haline gelmiş durumda. Muhtarlar da, yetkileri olmamasına rağmen, milletin gücüne ve Cumhurbaşkanı’nın verdiği güvene dayanarak önemli işlere imza atabiliyor. Tıpkı Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Muhtarı Selami Tarakçı’nın yaptığı gibi...

Tarakçı, beş yıllık muhtarlık görevi boyunca önemli hizmetleri mahallesine kazandırmış bir isim. Girişken yapısı, vizyonu ve iş bitiriciliği ile ilçede öne çıkan isimlerden biri. Muhtar Tarakçı’nın, yeni dönemde çıtayı daha da yükselterek “hastane” sözü vermesi bir hayli dikkat çekti. Belediye başkan adaylarının dahi veremediği bu sözü muhtarın vermesi tartışılıyor şu sıra kamuoyunda. Kimi vatandaşlar “nasıl olacak bu” derken, kimleri de “neden olmasın?” diyor. Muhtar Tarakçı ise “halkın iradesinin üzerinde bir güç tanımam diyen Cumhurbaşkanımızın bize verdiği özgüven ile bu hastaneyi mahallemize getireceğiz” diyor.

Bu sözler oldukça dikkat çekici ve önemli. Bir muhtarın bunu vaat olarak halkına söylemesi, gerçekten takdir edilecek bir davranış. Yapılır mı bilinmez ama, en azından bu konuda girişimler yaparak kamuoyu oluşturacağı kesin. Muhtar Tarakçı’nın yanına girişken bir belediye başkanı ve STK’lar da eklenirse, Kartepe’ye hastane neden gelmesin?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?