Boş çuval

Çok tuhaf bir benzetme ama sadece davranışlarından bile yaşamı boyunca eline kitap almadığını anladığım insanları boş bir çuvala benzetiyorum. Bir kenarda duran, hiçbir işe yaramayan boş bir çuval...

Hiç kitap okumadığı için en yaşamsal bilgilerden, kitap okumanın kendisine sağlayacağı olumlu  psikolojik katkıdan yoksun, kelime haznesindeki kıtlık nedeniyle  meramını anlatmada ve yazmada  zorlanan bir  kişilik. Bunun bir boş çuvaldan ne farkı olabilir.

Bizim milletimiz kitap okumuyor. Tahsil görmüşü de okumuyor. Çünkü kitap okumamak  bizim genimize işlemiştir. Bunu ben söylemiyorum. İstatistiki rakamlar bunu net olarak ortaya koyuyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) verilerine göre Türkiye, % 0,1 oranıyla (Avrupa ortalaması %21) kitap okuma oranında dünyada seksenaltıncı (86) sırada, yoksul Afrika ülkeleriyle aynı kategoride. Türkiye İstatistik Kurumuna  (TÜİK) göre Türk insanı bir günde kitap okumaya sadece bir dakika ayırıyor.

Rakamların ortaya koyduğu şu rezalete bakarak ağlamamız gerekiyor diyecektim ki bu konuda ülkesinin yetersizliğini görerek “adeta ağlayan” bir başka kişinin yazdıklarını görünce ağlamamın yetersiz kalacağını görüp bundan vazgeçtim.

O kişi, ülkesi İtalya’da kitap okuma alışkanlığını irdelemiş. Bu konuda Norveç ile ülkesini kıyaslamış;  İtalya’da 2016 verilerine göre 6 yaş üzeri  insanların %40’ı yılda en az bir kitap okurken bu oranın  Norveç’te  % 90 olduğunu belirlemiş. (Norveç’te kadınların  %97 si, erkeklerin %89’u 2015 yılı içinde en az bir kitap okumuş). Bakın daha neler yazmış: “Norveç’de kitap okuma,  İtalya’da olduğu gibi sadece bir azınlığı ilgilendirmiyor. Aynı yıl içinde bütün ülkelerde olduğu gibi İskandinav ülkelerinde de kadınlar erkeklerden daha fazla okuyor. Ortalama olarak  Norveç’te yaşayan bir kişi yılda 15 kitap okumakta. Halkın %40 dan fazlası  12 aylık sürede  10 kitap okuyor. Norveçli anne- babaların %78’ i haftada en az 2-3 defa  kendi çocukları ile kitap okurlar. Halkın %72’si  sık sık kitapçıya gider. 2015 yılında halkın %80’ i en az bir kitap satın almıştır.”

Norveç’te ne yapıyorlar anneler ve babalar? Çocukları ile kitap okuyorlar. Neden? Kendileri gibi kitap okuma alışkanlığı edinsinler diye.

Makaleyi yazanın, aradaki fark yüzünden neredeyse ağladığı satırlara aksetmiş. Şimdi soruyorum “O İtalyan ağlıyorsa biz ne yapalım?

Kaynak:

FOCUS: Ecco il paese in cui la lettura di libri é un’abitudine (Per nove cittadini su 10)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Murat - Tamam doğrudur ülkemizde kitap okuma seviyesi oldukça düşük fakat kitap okuma kitap satışları ile bu ülkede ölçülemez çünkü bizde okuduğumuz kitabı başka arkadaşlarla değiş tokuş yapıp elimizde bir kitap varken dahi onlarca kitaba para vermeden ulaşabiliyor uz daha hiç kitap yokken dahi yeter ki okumak isteyelim çevremizden onlarca kitap bulabiliriz ama Avrupa ülkelerinde bizde olduğu gibi paylaşma olmadığından onlar ancak para verdiği kitabı okurlar o yüzden onlarda kitap satışları fazla ve ülkemizde ki gibi kitaplar bu kadar pahalı değildir eminim kaldı ki ülkemizde son dönemlerde önüne gelen kitap yazıyor güya kopyala yapıştır yöntemleri ile ahlak ve maneviyat tan yoksun edep ve haya sınırları olmayan bu kitaplar ya da kitapçıkları birkaç sene sonra hurda yığınına dönmüş kağıt parçası olarak kalıyor sadece benim görüşüm bu şekilde sürçü lisan Etti isem affola birkaç yazınızı okudum fena değildi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 23:13

Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?