Erdoğan, dostu Miçotakis’e “Bizim 20 adamızı neden işgal ettiniz?” diye sordu mu acaba?

Benimkisi sadece merak.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Yunanistan’ı ziyaret etti, “dostum” dediği Başbakan Kiryakos Miçotakis ile baş başa ikili görüşme yaptı ya, acaba bu görüşmede “Bizim Ege’deki 20 adamızı neden işgal ettiniz?” diye sordu mu?

Mutlaka sormuştur, sormaz olur mu, dediğim gibi benimkisi bir merak.

Tabii sorduysa, ne cevap aldığını da merak ediyorum.

Sadece ben değil, tüm Türkiye

Miçotakis, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tapusuna kayıtlı 20 adamızı neden işgal ettiklerini nasıl açıkladı?

Bu konu görüşüldüyse, nasıl bir sonuca bağlandı?

Tamam, Erdoğan’ın söylediği gibi “İki komşu arasında görüş ayrılıklarının olması doğaldır.”

Tamam, “Önemli olan, bu sorunları çözme iradesidir.”

Tamam, “Ege’yi barış ve işbirliği denizi haline getirelim.”

İyi de “bizim 20 ada” ne olacak?

Yunanistan’ın 20 adamızı işgal etmesine, bu adaların 14’üne asker yerleştirmesine, kaymakam ve belediye başkanı atamasına neden karşı koymadık, neden ses çıkarmadık?

Bu Yunan işgali, bir “beka”, bir “milli güvenlik sorunu” değil mi?

 

Yunan adalarına vizesiz, kendi adalarımıza vizeyle gideceğiz

Erdoğan’ın Yunanistan’ı ziyaretinde iki ülke arasında bir de “vize” anlaşması yapıldı.

Türkler, Yunanistan’ın 10 adasına bir hafta ile sınırlı olmak üzere “vize” almadan gidebilecek.

Hangi adalar bunlar?

Sakız, Midilli, Rodos, Samos, Kos, Meis, Patmos, Leros, Kalimnos ve Simi.

Dikkat ettim, Türklerin vizesiz gidilebileceği adalar arasında, Yunanistan’ın işgal ettiği Türk adaları yok.

Anlayacağınız, Yunan adalarına vizesiz, kendi adalarımıza ise ancak vize alarak gidebileceğiz.

Ne kadar vahim, ne kadar aşağılayıcı bir durum değil mi?

Ege’de Yunanistan’ın işgal ettiği adalarımızın isimleri şöyle:

Sakarcalar, Keçi, Kalolimnoz, Ardacık, Koçbaba, Bulamaç, Nergizcik, Eşek, Hurşit, Fornoz, Koyun Adası, Gavdos, Gaidhouronisi, Koufonisi, Dhia, Dionisades, Ardıçcık, Marathi, Küçük Çuha, Mimoniye.

 
 

Daha önce de defalarca yazmıştım

Düzenli okurlarım bilirler…

Bu konuyu yeri geldiğince hep yazdım.

Hep gündemde tutmaya çalıştım.

Gelin isterseniz o yazdıklarımdan bir derleme yapalım!

YUNANİSTAN 20 ADAMIZI İŞGAL ETTİ, NEDEN KİMSENİN GIKI ÇIKMIYOR?

Evet, Gazze’yi bırakalım da dönüp bir de kendimize bakalım!

Acınacak halimize…

Ruhsuzluğumuza…

Ulusal bilinçten yoksunluğumuza…     

101 yıl önce denize döktüğümüz, ülkemizden kovduğumuz Yunanistan, bugün Ege’de bize ait 20 adayı işgal etmiş durumda.

Öyle gizli saklı bir işgal olayı değil bu.

Alenen…

Göstere göstere…

Adalarımıza 6 bin askerini yerleştirdi.

İdari teşkilatlarını kurdu, kaymakam ve belediye başkanlarını atadı.

2006’da bize ait Koyun Adası’nda “Denizcilik Fakültesi” bile açtı.

Geçenlerde, daha   yeni, 27 Ağustos 2023 Pazar günü, Yunanistan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolaos Hardalias, İzmir sınırları ve 6 millik Türk karasuları içinde bulunan Koyun Adası’na geldi ve buradaki Yunan askerilerini denetledi.

Sahi, o gün, Sahil Güvenlik Komutanlığı’mız, İzmir Karaburun’un hemen batısında bulunan bize ait Koyun Adası’na gitmekte olan Yunan askeri botuna neden müdahale etmedi acaba?

Neden Yunan Bakan’ın, Türkiye’ye ait Koyun Adası’nda “egemenlik ve bayrak” gösterisi yapmasına izin verildi?

 

*Partiler neden sessiz?
İktidarda,  AKP var.

Hatırlayın, AKP, seçim döneminde “ülkemizin savunması konusunda son derece hassas oldukları” görüntüsü veriyordu.

Erdoğan, pilot olmuş, savaş uçağında veya bir tankın önünde…

İHA’lar, SİHA’lar…

“Milli savaş uçağımız göklerde” haberleri…

Tamam, AKP iktidarlarında her seçim öncesi “güçlü iktidar” algısı yaratmak için “abartılı propagandalar” görmeye alışığız.

İyi de, bu propagandaların ayağının biraz da yere basması gerekmez mi?

AKP iktidarı bir tarafta “Milli savuna konusunda çok hassasız” imajı vermek istiyor, ama diğer tarafa bakıyorsunuz, Yunanistan Ege’de tapusu bize ait 20 adamızı işgal etmiş, gıkını çıkarmıyor.

Bu nasıl iş?

Milli savunma konusunda bu nasıl hassasiyet?

Ve muhalefet…

İşin garibi, Yunanistan’ın işgal ettiği adalarımız konusunda muhalefetin de sesi çıkmıyor.

Siz hiç 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde, herhangi bir muhalefet partisinin seçim programında, “Biz iktidara gelirsek, işgal ettikleri adalarımızı Yunanistan’dan geri alacağız” taahhüdünü gördünüz mü?

Birinin adı “Cumhur ”, diğerinin adı “Millet İttifakı” idi, herhalde bu iki ittifak arasında bir de “Yunanistan’a kaptırılan adalar ittifakı” vardı.

Yahu 20 ada vatanımızdan koparıldı, ülkeyi yöneten ve yönetmeye talip bütün siyasetçiler “üç maymunu” oynadı ve oynamaya devam ediyor.

Görmüyor, duymuyor ve de konuşmuyorlar. 

*Yunanistan 20 adamızı nasıl işgal etmişti?                               
Ben bir taşra gazetecisi olarak Yunanistan’ın işgal ettiği adalarımızı yazmaktan bıktım.

Okuduğunuz bu yazı, bu konuda yazdığım kaçıncı yazı, inanın bilmiyorum.

Ama gel gelelim, Türkiye’yi yönetenlerden, “milliyetçiliği” ve “ülke severliği” kimseye bırakmayanlardan ses yok.

Ben yazmaktan utanıyorum, onlar “Yunan işgali karşısında sessiz kalmaktan” utanmıyorlar.

Yunanistan’ın adalarımızı işgal ettiğini, ilk 31 Ocak 2015’te yazmıştım.

Tam 9 yıl önce…

*İşte 31 Ocak 2015’te yazdığım o yazı!
Ümit Yalım,  Emekli Kurmay Albay ve İnşaat Mühendisi. Son görevi, Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri… Önceki akşam kendisini Aydınlar Ocağı toplantısında dinledim. Daha önce bu konuda parça parça gazete haberleri okumuştum, birinci ağızdan bütününü dinlemek bir başka   oldu. 2004-2009 arası, AKP iktidarının ilk yılları… Yalım’ın “vatan toprağı” dediği yerler, Ege Denizi’ndeki 16 ada ve 1 kayalık. Yunanistan, buraları önce işgal, sonra da ilhak etmiş. Şimdi bu adalarda Yunan Bayrağı dalgalanıyor… 16 Türk adası ile 1 kayalığın isimleri şöyle: Muğla sınırları içinde kalan adalar: Sakarcalar, Keçi, Kalolimnoz, Ardacık, Koçbaba. Aydın sınırları içinde kalan adalar: Bulamaç, Nergizcik, Eşek, Hurşit, Fornoz. İzmir sınırları içinde kalan ada ve kayalık: Koyun Adası, Venedik Kayalıkları. Türkiye karasularında bulunan adalar: Gavdos, Gaidhouronisi, Koufonisi, Dhia, Dionisades. Bu adaları, “kıytırık kara parçaları” olarak kabul etmeyin! Her biri Büyükada kadar, Kaş’ın önündeki Meis kadar…

Sözü, Ümit Yalım’a bırakmadan önce şunu belirteyim. Yunanistan tarafından işgal edilmeden önce bu Türk adaları “sit alanı” kapsamındaymış. Bu nedenle bırakın bu adalara yerleşmeyi, adalara günübirlik seyahat etmek bile yasakmış. Yunanistan buraları bir güzel işgal etmiş, askerini yerleştirmiş, bayrağını dikmiş, arzu eden Yunanlıları da bu adalara yerleştirerek yaşam başlatmış. Yunanistan Genel Kurmay Başkanlığı, bu adaların nasıl işgal edildiğini, Yunan askerlerinin adalara nasıl yerleştirildiğini internet sitesinde övüne övüne anlatıyor… Anlayacağınız, işin gizlisi saklısı yok! Şimdi resmiyette Türk toprağı görünen bu adalara ancak pasaportla girilebiliyor. Hani son yılların dillerden düşmeyen “eşbaşkanlık” safsatası var ya, şimdi Ege’de resmen olmasa da fiilen “eşbaşkanlık” uygulanıyor. Yani? Yani, Muğla’da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin belediye başkanı ve valisi görev yapıyor, Muğla sınırları içinde bulunan işgal altındaki Türk adalarında ise Yunanistan Devleti’nin belediye başkanı ve kaymakamı var.

İşte Ümit Yalım’ın söyledikleri!
*16 ada ve 1 kayalığın Lozan’da verildiği iddia ediliyor… Bunlar, ihanetin üstünü örtmek için ortaya atılan iddialar. Bu adalar, Kanuni Sultan Süleyman ve IV Mehmet döneminde fethedilen, Atatürk ve İnönü’nün Lozan’da vermediği adalardır. Ayrıca bu adalar da dahil olmak üzere 800 civarında ada, adacık ve kayalık, 1936 yılında dönemin İçişleri Bakanı Şükrü Kaya tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin envanterine kaydedilmiştir. Hepsinin kaydı vardır.

*Bu adalar, 2004 yılında işgal edildi, beş yıl sonra 2009 yılında da ilhak edildi. Siyasi iktidar, işgalin önlenmesi için Silahlı Kuvvetler’e direktif vermedi. Diyeceksiniz ki, Yunanistan’a nota verdi mi? 2004 yılından bugüne aradan 11 yıl geçti, AKP Hükümeti bu adaların işgali, ilhakı, boşaltılması için Yunanistan’a tek bir nota dahi vermedi.

*İktidar, vatan topraklarını Avrupa Birliği’nden müzakere tarihi almak için verdi ve 17 Aralık 2004 tarihinde AB’den müzakere tarihi alındı. Bilinen sebep bu!

*Türkiye Cumhuriyeti batıdan bölündü ve  cumhuriyet tarihinde ilk defa toprak kaybetti. Türkiye’nin batısında iki devletli düzen kuruldu. İzmir, Aydın ve Muğla illerimiz; birisi Türk diğeri Yunanlı olmak üzere ikişer vali ve ikişer belediye başkanı tarafından yönetilmektedir. Vatan topraklarında Yunan bayrakları dalgalanmakta ve Yunan askerleri elini kolunu sallayarak dolaşmaktadır.

*Yunanistan, adaların kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Ancak ellerinde tek bir somut belge yok. Halbuki bu adaların bize ait olduğunu gösteren başta Lozan Barış Antlaşması’na ekli harita, İngiliz ve Amerikan haritaları olmak üzere çok sayıda uluslararası harita var.

*Adalara büyüklük küçüklük açısından bakmak, yanlış bir bakış açısıdır. Çünkü deniz ve hava hukukuna göre, adaların etrafında 6 millik karasuları ile hava sahası vardır. Ayrıca karasularına ilave olarak bitişik bölge, kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge de vardır. Örneğin, hali hazırda Yunanistan’ın egemenliğinde gözüken Taşoz Adası’nın hemen yakınında petrol ve doğalgaz çıkarılmaktadır.

*Bu adaları hukuken geri almamız mümkün değil. Çünkü aradan 10 yıl geçti. Yunanistan’ın bu toprakları kendiliğinden geri vermesi de uzak bir ihtimal. Ancak savaşarak geri alınabilir. Burada temel soru, savaşmadan verdiğimiz vatan parçasını savaşarak geri almak durumunda kalacak olmamızdır. Siyasi iktidar, kendisinden sonra gelecek hükümete çok ağır bir yük bırakmış durumundadır.

*Bu konudan muhalefetin haberi var mı? Evet, var… Sayın Kemal Kıçdaroğlu’nun da, Sayın Devlet Bahçeli’nin de haberleri var. Ama nedense konunun üzerine gitmiyorlar. Türkiye’nin eli kolu bağlanmış durumda.

Sevgili okurlarım, halimizi görüyorsunuz… Memleket, ada ada elden gidiyor. İktidar, inanılmaz bir sessizlik içinde. Ümit Yalım’ın söylemesine göre, durumdan Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli’nin de haberi var, onlar da seslerini çıkarmıyorlar. Sanırım ülkemiz, “kutsal ittifak”a teslim edildi. Kavgaları, görüntüde… Özde, zihniyetleri aynı! Bakalım bu işin sonu nereye varacak?” 

O yazımdan buyana, Yunanistan 4 adamızı daha işgal etti.
İşgal edilen 17’inci Türk Adası Ardıçcık, 18’inci Türk Adası Marathi, 19’uncu Türk Adası Küçük Çuha ve 20’inci Türk Adası Mimoniye.

Şimdi gelelim, son sözlerimize:

Hani son günlerde, esip gürleyip Gazze’yi İsrail’in elinden kurtarmaya çalışıyoruz ya…

Dönüp kendimize hiç bakmıyoruz.

Ege’de 20 adamızı işgal eden Yunanistan milli güvenliğimizi resmen tehdit ediyor, kimsenin sesi çıkmıyor.

Kimse işin üstüne gitmiyor.

Üstümüze ölü toprağı mı serildi ne?

Gerçekleri bilmek, hakkımız değil mi?

Bu durum defalarca yazılıp çizilmesine rağmen, şimdiye kadar bir hükümet yetkilisi çıkıp da tek kelime açıklama yapmadı.

Yunanlıların adalarımızı birer ikişer işgal etmesi karşısında, ülkemizi yönetenlerde inanılmaz bir sessizlik var.

Kimseden tık yok!

Neden acaba?

Yunanistan’la aramızda gizli bir anlaşma var da, Türk milletinden mi saklanıyor?”

İşin bir başka komik ve üzücü tarafı…

9 Eylül 2023’te İzmir’in kurtuluş yıldönümünü kutladık.

Acaba hangi yüzle?

101 yıl önce denize döktüğümüz Yunan askerleri, bugün Ege’deki 20 adamızı işgal etmiş bize “nanik” yapıyor.

Bu ayıp da ülkemizi yönetenlere, yönetme iddiasında olanlara ve ulusal bilinci zayıflamış biz yurttaşlara yetmez mi?

 

Erdoğan, dostu Miçotakis’e “Bizim 20 adamızı neden işgal ettiniz?” diye sordu mu acaba?

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

Bekir Yolcu - Bu bir kazanım değil ki? Yunanistan'a daha çok Türk turist gidecek, adamlar para kazanacak.

İronik bir durumda var tabi. Giden Türk turistler kazınlanmadıkları için ve kaliteli servis aldıkları için de memnunlar?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Aralık 08:47
06

Davut Doğrucu - İsmet YILMAZ'ın savunma bakanı olduğu dönemde.mecliste bir muhalefet M.Vekili Sn.bakana bu işgal edilen adaları sormuştu,bakanın verdiği cevap ''fiili durum hukuki durumu değiştirmez ''demişti,ama bu gün gelinen noktada fiili durumda hukuki durumda kabullenilmiş durumda,ve o günden sonra da ada ve kayacık isgalleri devam etti.kardak kayalıklar olayında verdiğimiz tepkiyi maalesef veremedik,kabullendik.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 00:13
04

Hasan - Yirmi sene önce tatilde arkadaşlarla bulamaç adasına çıkmıştık hatta orada Türk bayraklı iki tekne daha vardı ve bu ada Türk kara suları içinde diğer adalar hakında pek bilgim yok.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 12:05
03

eroldemirbek - ben facebookta ve burada sormalı diye yazdım ama o sormamış yunan bizim olan adalarda 7 gün turist olup para harcamamıza izin vermiş. bir gezi masraf yapılıyorsa önemli getirisi olmalı bunu bir raporla kamu oyuna şunları kazandık diye açıklamalısın. erdoğan yunana turist kazandırmış.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 09 Aralık 10:40
01

Ataların Ne Yaptı - istersen sen bu adalar işini ilk önce senin ataların bu şehir büyüklüğündeki 12 adayı yunana hanki kafayla bıraktı oradan gel biz değil ada vermek çakıl taşı vermedik vermeyiz gözü olanın gözünü oyar g*tünü keser ayrı bir iş kolunda meslek sahibi yaparız öyle köşelerde Zarta çekmekle olmaz sahada görmek lazım

Yanıtla . 5Beğen . 15Beğenme 08 Aralık 21:21
05

12345678 - @Ataların Ne Yaptı 01 nolu yoruma cevabı: Cahillik de bir yere kadar ya.1912 yılında veriliyor 12 ada.atalarina bak diyon ya , dön bak kim vermiş 12 adayı, kim vermiş 2004 den beri 20 adayı..dünden beri 10 adaya vizesiz giricez diye bayram yapıyorsunuz.hem cahil,hemde kafanız hiç çalışmıyor ama hemde hiç.size üzülen yok da sizin gibi insanların yüzünden olan bize oluyor.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 14:12
02

Bob Bob Bob - @Ataların Ne Yaptı 01 nolu yoruma cevabı: Yazılanları ya okumadın yada okuduğunu anlayacak zeka yok. Yazar hangi tarihlerden bahsediyor. Sen nelerden bahsediyorsun.? BRE ZIR CAHİL !

Amaç ;GAYRİ MÜSLÜMLERE HOŞ GÖRÜNMEK ,OY ALMAK , DERDİMİZ CUMHURİYETLE ..ÖZLEM HANEDANLIK ,HALİFELİK

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 09 Aralık 09:10


Anket Başiskele belediye seçimlerinde hangi adaya oy verirsiniz?
Tüm anketler