Tehdit

İzmit’te “Yürüyüş yolu” denilen bir yol var. Dünyanın bir başka yerinde, Tanganika ve Patagonya dahil  böyle bir yol “yürüyüş yolu“ olarak isimlendirilmez, yürüyüş sporu için önerilmez. Çünkü  bu yolun iki tarafından 24 saat boyunca  binlerce  motorlu taşıt geçmekte, onlardan çıkan zehirli gaz ve tozlar özellikle durgun havalarda, yol buyunca iki tarafta  bir duvar gibi sıralanmış yüksek binaların arasında satha yakın tabakalarda birikmektedir.ir. Burası tam bir zehir deposudur.

Bu muhteşem!..”yürüyüş yolunda” bulunma şanssızlığını yaşarsanız pusetlerde, anne ve babaları tarafından gezdirilen küçük çocuklar ve hatta bebekler görürsünüz.

Anneler, babalar onları dünyanın ileri ülkelerinde yetişkinlerin bile bulunmaktan korktuğu yerde gezdirmenin mutluluğunu!.. yaşarlar. Türkçe deyimle “ hava alsın” diye.

Aslında gördüğünüz şey cehalettir. Cehaletin bariz bir göstergesidir.

O anne ve babalar bilmiyor ki motorlu taşıtlardan 180 çeşit organik bileşik atılıyor. Yani bitkileri bile mahveden zehir. (1). Bunlardan 80 kadarı kansere neden oluyor. Üstelik yol sathı ve lastiklerin aşınmasıyla ve  fren aksamından da sürtünme sonucu  havaya toz halinde, çıplak gözle görülemeyen  çok tehlikeli maddeler salınıyor. (2). Bu arada sıcak ve durgun havalarda motorlu taşıtlardan çıkan azotdioksit nedeniyle  güneş ışınlarına doğrudan maruz yerlerde, fotoşimik olayla ozon gazı oluşuyor.

O  anne  ve babalar bilmiyor ki  motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirlenmesi sonucunda dünyada her yıl yarım milyon kişi yaşamını yitirmekte, beş milyon kişi solunum hastalıklarına yakalanmaktadır (3)

O anne ve baba bilmiyor ki bir tek otomobil kent trafiğinde günde 20 m³’ kadar zehirli gaz salabilmektedir. (4)

O anne ve baba bilmiyor ki çocuklar zehirli gazlara karşı erginlerden daha savunmasızdır. Çünkü daha hızlı solurlar. Örneğin yeni doğmuş bir çocuk kendi vücut ağırlığına oranla bir ergine göre iki misli solunum yapıyor. Diğer taraftan onların zehirli maddelere karşı dirençleri çok düşüktür.

Kendisinin zehirlendiğinden haberi yok. Çocuğunun kendinden fazla zehirlendiğinden hiç haberi yok…

Neden bilmiyorlar? Çünkü okumuyorlar. En yaşamsal konularda bile bilgilenmiyorlar.

Şimdi bu yerden geçmek zorunda kaldığım her defa hava almaya ! çıkarılan çocukları görünce içim gidiyor. Zavallı şirin bebekler ve çocuklar… Annenizin ve babanızın bilgisizliği sizin sağlığınızı tehdit ediyor.

Yürüyüş yoluymuş !.. O bebekler ve çocuklar için daha şimdiden ağlayın dostlar…

Kaynak:

  • Pekey B,.2011.(6-7-8 Mayıs). Kocaeli'de hava kalitesi ve hava kirliliği. (TMMOB.Kocaeli Kent Sempozyumu II.'de sunulmuş tebliğ)
  • Tomei F., 2008. Esposizione della populazione generale ad inquinamento urbano. Ordinario di Medicina del
  • Lavoro.Università degli Studi di Roma “La Sapienza”
  • Keleş.R.,.2013.100 soruda Çevre sorunları ve Çevre Politikası
  • Anselmi, A. 2015. Inquinamento dell’aria e roulo del verde urbano. Università della Tuscia.Viterbo/ Italia

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz