Ekmek israfı

Haberlerde ülkemizde yılda 550 bin ton ekmeğin çöpe atıldığını duyunca şok oldum. Temel yiyeceğimiz ekmeği kendi elimize israf ediyoruz. Bu durum kendi ipimizi kendi elimizle çekmemizden başka bir şey değildir.

İsraf dinimizde haramdır ve yasaktır. Biz hangi toplumda yaşıyoruz ki temel gıda maddemiz ekmeğimizi böylesine yok ediyoruz. Biz Müslüman bir toplum değil miyiz? Bizim dinimizde her türlü israf haram değil mi? Üstelik kendimize “tarım ülkesi” dedirtmemize rağmen ekmeğin ana maddesi buğdayın bir kısmını döviz ödeyerek dışardan almıyor muyuz? Bu ne tezat böyle?

Çanakkale savaşında dedelerimizin ekmek bulamadıklarını, unu bulduklarında akşam-sabah un çorbası yediklerini hiç mi okumuyoruz, hiç mi duymuyoruz? Aç-susuz savaşarak canları pahasına bu vatanı bize emanet ettiklerini hiç mi düşünmüyoruz? Savaş yıllarında milletimizin çektiği kıtlıkları, parası olduğu halde paranın bir dilim ekmeği satın alamadığını hiç mi duymadık?

Kendimize gelelim!  Düşünelim! Bu israfla bir gün elimizdeki nimetlerin de çıkacağının, israf edilen ekmeğin bizi çarpacağının hesabını yapalım! Çünkü Allah verdiği nimetlere nankörlük edenleri bir gün cezalandırır. Dua edelim Rabbimiz bizi cezalandırmasın!

Hayvanlar açlıktan kıvranırken soframızda artan gıda maddelerini çöpe atmak hangi akıl ve mantığa uyar? Kuşlar, balıklar ve diğer hayvanlar ölmemek için bizim attığımız gıda maddelerini sabırsızlıkla bekliyorlar… Bir karıncanın bir buğday tanesini yüklenip zorluklarla yuvasını taşıdığını hiç mi görmedik?

Bizim çocukluğumuzda büyüklerimiz bizlere “Ekmek kırıklarını dökmeyiniz, döktüklerinizi toplayınız, yoksa fakir olursunuz, Allah çarpar, cehennemde yanarsınız” ikazlarında bulunurlardı. Yoksa ailelerde, okullarda ve diğer yerlerde çocuklarımıza bu tembihleri yapmayı unuttuk mu?

Unutmayalım ki atılan her ekmek parçası, her türlü gıda maddesi bunu bulamadığından açlık ve sefaletten ölenlerin ölmelerine sebep olmaktadır. İsraf edilen ekmek ve gıdaların muhtaç olanlara ulaştırılması onların açlık ve gıdasızlıktan kurtulmasını, yaşamasını sağlar.

Avrupa ülkelerinde yaşadığım günler ekmek dahil hiçbir gıda maddesinin çöpe atıldığını görmedim.

Yüce Allah, “Yiyiniz, içiniz, ama israf etmeyiniz. Çünkü Allah israf edenleri, saçıp-savuranları sevmez” (Araf 3/7) buyurmuştur. “Gerçekten saçıp savuranlar, şeytanın kardeşleridir, şeytan ise, Rabbine karşı pek nankördür.” (İsra,27)  Kimse nankör şeytanın kardeşi olmak istemez. Ne kadar varlıklı olursak olalım; ancak ihtiyacımız kadarını yemeye ve harcamaya müsaadeliyiz. Artanını yatırım yapmaya veya ihtiyacı olanlara vermek durumundayız.

Sevgili Peygamberimiz, bir hadis-i şerifinde: “Ekmeğe saygı gösterin. Çünkü Allah, ekmeği saygıya değer kılmıştır. Kim ekmeğe saygı gösterirse Allah da ona ihsanda bulunur” buyurmuştur. (el-Mekasid’ul Hasene, Hd. No:153)

Ekmeğe en büyük saygı onu çöpe atmamak ve israf etmemektir. Bu konuya davetlerde, iftarlarda, lokantalarda, otellerde ve yemek yenen her yerde çok dikkat etmeliyiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Kayadibi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?