Reklamı Kapat

KOSEV; Ateşin çamurla dansı

Sanat eserleri paylaşıldıkça güzeldir. O yüzden birkaç aydır kendi sebeplerimden dolayı gidemediğim sergileri saymazsak, her sergiye gitmekten zevk alıyorum. Geçtiğimiz haftalarda açılan Kocaeli Sanat Evi Derneği’de ( KOSEV ) yeni çalışmasıyla bir başarıya daha imzasını attı.

KOSEV’i fazla anlatmama gerek yok. Çünkü KOSEV Kocaeli’de 2012 yılından beri görsel sanatlar konusunda aktif olarak etkinliklerini başarıyla sürdürüyor. Gerçekleştirdiği bütün sergilerini de zevkle geziyorum. Gelelim geçtiğimiz günlerde açılan sergiye,

Sergide on altı üyenin toplamda yüz otuz dokuz eseri bulunuyor. Hepsi birbirinden ayrı, hepsi muhteşem ve daha önce yapılan sergilerinden bir farkla önde gelen bir sergi olmuş. Yazımın sonunda yine ekleyeceğim ama mutlaka görülmeye değer bir sergi. Sadece sanatla ilgilenen, iç içe olan değil biraz da olsa sanatın ne olduğunu bilen, merakı olan kişilerin de görmesi gereken bir sergi diyorum ben. Çünkü İzmit’in buna ihtiyacı var. Yapılan sergilerin daha çok ziyaretçiye ihtiyacı var. Gerçekten sanatla ilgilenip galeriye gelenlere değil sözüm ama bu sergiler daha çok kalabalıkları hak ediyor. Evet, ben şairim, yazarım ama buna rağmen söylüyorum, sadece kitap okumak değildir insanı geliştiren görsellikte önemlidir. Resim, seramik, heykel, fotoğraf sergilerini mutlaka gezin, tiyatroya,  konserlere gidin. Aslında İzmit bu imkânları bizlere çok güzel sunuyor yeter ki değerlendirelim. O zaman bu imkanların daha da çoğaldığını göreceğiz.

Tarihi insanlığın kaderi kadar eski olan Anadolu’da ateş ile toprağın birleşmesinden ortaya çıkan “iç bükey” seramik sergisinin konusu “ateşin çamurla dansı.” Sergiyi gezerken bu dansı hissetmemek mümkün değil. İnsanı içine çeken bir büyüsü var sanki. 

Ben sergiye her zamanki gibi biraz erken gittim. Eser sahipleriyle ve KOSEV Başkanı Ayşe İlter ile sergi hakkında konuşma şansım da oldu.

Ayşe İlter “Seramikçi arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Dört yıldır Anadolu Medeniyetlerini çalışıyorlardı, bu sene ilk defa konseptin dışına çıkıldı. Yine aynı şevk ve enerjiyle çalıştılar. Eskişehir ve Ankara’ya sergi için başvurumuzu yaptık. Çalışmalarımızı bütün Türkiye görsün istedik. Sergimizin adı olan “İç Bükey” Seramik Bölüm Başkanı Müge Erdi’nin fikriydi. Yaptığımız çalışmalar hoşumuza gidiyor ve çalışırken içinde kayboluyorsunuz” diyerek çalışmaları hakkında bana bilgilerini sundu.

Seramik Bölüm Başkanı Müge Erdi ise “İç Bükey her yerde kullanılıyor, matematikte, geometride. Biz bunu sanata dönüştürdük.”

Şule Gürbüz Yurdagül ise “Kursa hepimiz belli bir yaşın üzerindeki grupla başladık. Biz amatörler bu işi çok sevdiğimiz için hala devam ediyoruz. Seramikte “sır” dediğimiz şey sınırsız, mavi atıyorsun başka bir renk çıkıyor. Hepimiz aynı atölyenin çalışanlarıyız. Birbirimizi hem seviyoruz hem de birbirimizle yarışıyoruz. Bu da bize bir bütünlük sağlıyor, verimlilik getiriyor. Birbirimizle rakibiz ama yapıcı rakibiz, bunun sonucunda ortaya böyle sergiler çıkıyor.” diyerek düşüncelerini açıkladı.

Handan Atılgan seramik dışında heykel ve resim sanatıyla da uğraşıyor. “KOSEV, çalışmalarımızı sürdürdüğümüz altı yıllık bir dernek. Yaptığımız bu sergilerle esas amacımız İzmit’te sanatı sevdirmek. Çünkü İzmit sanata aç. Amacımız sanat adına destek almak. Anadolu Medeniyetlerini bitirdik ve şimdi sizlerle buluşturmak için “karma iç bükey” sergisini hazırladık. Ayşe Hanım’ın da dediği gibi, sergilerimizle Ankara ve Eskişehir’ e başvurularımızı yaptık. Kültür gezileri yapmayı düşünüyoruz.”

Meltem Çömlekçioğlu “Çalıştık, içimizdekileri, ruhumuzdakileri çamurla yoğurduk. Sizlerin beğenisine sunmak istedik. Siz sanatseverleri burada görmek çok daha güzel...”

Serap Barış “Çok mutlu bir şekilde çalışmalarımızı zevkle yaptık. Çok fazla eserimiz çıktı fakat yer azlığı sıkıntısıyla bütün eserlerimizi sergileyemedik.”

Benim her zaman düşündüğüm, söylediğim bir şey var, sanatla uğraşan, ilgilenen insanlar hep samimi ve içten olurlar. Bu sergiyi gezerken de aynı samimiyeti ve içtenliği gördüm.

Düşüncelerini aldığım eser sahiplerinin yanlarından tekrar görüşmek üzere vedalaşarak ayrıldım. Sergi 28 Şubat’a kadar devam ediyor. Kendinize küçük de olsa bir zaman dilimi ayırarak kaçırmayın, mutlaka gidin derim. Daha pek çok sanat dolu etkinliklerde görüşmek üzere…

Sergide eserleri bulunan sanatçılar şöyle; Leyla Sarı, Müge Erdi, Ata Ruacan, Aylin Şahin, Elif  Kalecier, Handan Atılgan, Hülya Patoğlu, Meltem Çömlekçioğlu, Nihal Baykal, Pelin Arslanalp, Perihan Taşdelen, Selda Yiğit, Serap Barış, Sibel Çeliker Yiğiter, Suna Küçükköse, Şule Gürbüz Yurdagül.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gül Anasal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?