SU

Ben bir damla suydum. Yağmur olarak düşen diğer su damlalarıyla birleştim. Dere oldum, ırmak oldum, nehir oldum, deniz oldum, okyanus oldum. Birlik-beraberlikten güç oluştuğunu sizlere gösterdim.

Sularımda sizler için balıklar yaşattım. Bağlarınızı, bahçelerinizi, tarlalarınızı yeşerttim. Size çeşitli ürünler olarak sundum. Sizleri doyurdum. Hayvanlarınızı suladım ve sizleri etleriyle-sütleriyle besledim.

Dağlarınızı ormanlarla yeşerttim. Gözlerinize manzara oluşturdum. Su şırıltılarım ile yeşerttiğim ağaçlarda gezen ve suyumla beslediğim kuşlarla bir musiki harmonisi oluşturarak ruhlarınıza ferahlık verdim. Bu durumumdan ilham alan şairleriniz benim için şiirler yazdı.

Susayınca beni kana kana içtiniz. İçmeden duramadınız. Onun için vücudunuzun yüzde yetmişe yakını sudur.

Hastalarınızın kurumuş dudaklarına serpilerek onları rahatlattım. Yorgunluktan, sıcaktan bunaldığınızda kuruyan ağzınıza ilaç gibi geldim. Zaten ilaçlarınızın da çoğu benim suladığım bitkilerden üretilmektedir.

Gökten yağmur kar olarak düştüğümde topraktan süzülüp sizler için yer altında depolandım. İhtiyacınız olduğunda kullanasınız diye yeryüzünde kaynak, çeşme, pınar oldum. Testilerinize, kaplarınıza, depolarınıza doldum.

Yer altında çeşitli madenlerle buluşarak sizlere maden suları, içmeler ve şifa bulasınız diye kaplıcalar sundum.

Enerji ihtiyacınızı gideresiniz diye baraj olup enerji ürettim. Işığımla evlerinizi, caddelerinizi, aydınlattım. Fabrikalarınızı çalıştırarak üretimler sağladım.

Tedbirsizliğiniz nedeniyle çıkardığınız yangınları söndürdüm.

Beni kirlettiğinizde buharlaşarak gökyüzüne çıktım ve kendimi temizleyerek tekrar sizin için temiz su olarak yeryüzüne indim. Ama havayı çok kirlettiğinizde arınmamı tam yapamayarak bazen asitli şekilde toprağa düştüm. Asitler de size ve bitkilere zarar vermektedir. Aman dikkat! Beni, havayı ve toprağı hiç kirletmeyin. Böylece sağlıklı yaşayın.

Benim olduğum yerde hayat vardır. Olmadığım yerler çölleşir.

Bu cömertliğim,i Mevlana “Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol” diyerek sizlere de tavsiye etti. Yalnız benim kullanılabilir tatlı sularım dünya sularının yaklaşık yüzde ikisidir. Beni gereksiz kullandığınızda hepinize yetmeyebilirim. Bunun için Hz Peygamber abdest alırken suyu bol kullanan sahabeye “Abdestte suyu ihtiyacın kadar kullan!” diye uyardı. “Su bol olduğunda da mı az kullanayım?” diye sorduğunda ise “Bir nehirde abdest alırken bile ihtiyacın kadar kullanmalısın” buyurdular.

Bu değerlerime bakarak atalarınız sizlere “Su gibi aziz olun!” tavsiyelerinde bulunmuşlardır.

Bazen benim yeşerttiğim bitki örtüsünü yok ederek dağları çıplak bıraktınız. Bu yamaçlardan sularım toprağa giremeden kayıp aktı. Dere yataklarımı çeşitli şekillerde yok ederek bana gidecek yol bırakmadınız. Ben de sel olarak sizlere ikazlarda bulundum. Hala pek aldırdığınız da yok…

İçiniz sıkıldığında gözyaşlarınız olup aktım ve içinizdeki düğümlenen sıkıntınızı çözmeye çalıştım. Gönlünüzdeki yangını söndürdüm.

Ölürken son nefesinizi verirken bile diliniz “Su” demektedir.

Peygamberimiz doğduğunda ateş tapınaklarındaki ilah diye tapılan ateşleri ben söndürdüm. Hz İbrahim’i yakmak için hazırlanan Nemrut’un güçlü ateşini de ben söndürdüm.

Bir savaşta içecek suyu biten ordunun su temini için Hz Peygamberin eline dökülen bir bardak su ile beş parmağından çeşme olarak akarak bir orduyu suladım. Peygamberlik mucizesi oldum.

Kevser suresinde cennetteki anlatılan her türlü güzelliği ve özelliği ile Kevser ırmağı oldum ben.

Beni kirletmeyin! İyi koruyun! İsraf etmeyin! İhtiyacınız kadar kullanın!

Yoksa her yıl susuzluktan veya su kirliliğinden ölen yaklaşık üç milyon insanın hesabını nasıl vereceksiniz? Üstelik diğer ölen canlıların ne kadar olduğu hiç bilinmiyor.

Yüce Allah, Mülk suresi 30. âyette sizlere “Bir sabah yerküresinden suyunuz çekiliverse, kim getirecek fışkırıp akan bir suyu size?” diyerek güçlü bir ikazda bulunuyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Kayadibi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz