Reklamı Kapat

Yeni derdimiz: Palmiye yağı

Mısır şekeri (şurubu) filan derken yeni bir dert edindik; Palmiye yağı (Palm yağı).

Piyasada ambalaj içinde satılan katı ve krema kıvamı yapıdaki bütün endüstriyel besinlerin tamamına yakınında palmiye yağı var.

Besin endüstrisi, artık diğer yağlara göre çok  ucuz olduğundan, palmiye yağını yoğun bir şekilde kullanınca akıllara hemen şu soru geliyor: Palmiye yağı sağlığımız için zararlı mıdır? Hangi şartlarda ne kadar zararlıdır?

Bu konuda yapılmış araştırmalar var. Bunların sonuçlarını işleyen bilimsel yayınları inceledim ama olayı tam çözemedim.

Hani derler ya..Her kafadan bir ses.

Arada bir düşündüğüm oldu: Zeytin yağı bir ağacın meyvesinden elde ediliyor. Bu yağ da bir palmiye ağacının (Elaeis guineensis ) meyvelerinden elde edildiğine göre  zararı  ne oluyor? Anlayamadım gitti.! Üstelik asırlar öncesinden bilinen bir  yağ.

Bir de Napoli’deki Federico II Üniversitesinin Eczacılık Bölümünün  geçen 10 Şubat günü, bu yağın kullanılmasının sağlık, beslenme ile ortam ve ekoloji üzerinde etkilerini içeren bir bilimsel toplatıyı “Palmiye yağına evet, Palmiye yağına hayır” adıyla düzenlemiş olduğunu okuyunca şüphelerim iyice arttı. Demek oluyor ki bu konuda anlaşmazlıklar var, tartışmalar devam ediyor.

Okuduklarımdan anlayabildiğim kadarıyla tartışmaların temelini doymuş yağ asitleri  oluşturuyor.

Kullanımına karşı çıkanlar donmuş yağ asitlerinin sağlığımız için tehlikeli olduğunu ısrarla ileri sürüyorlar.

Palmiye yağının yaklaşık %50 oranında doymuş yağ asidi içermesinin kullanılan besinlere yumuşaklık  ve gevreklik dışında sıcağa ve oksidasyona direnç sağladığını ama bu oranın örneğin ayçiçeği yağında %10 olduğunu belirtiyorlar.

Karşıt görüşte olanlar ise doymuş yağ asitlerinin  örneğin et, peynir ve tereyağında  da (Bu yağda oranı %55 ) var olduğunu belirtip bu endişeyi çok yersiz buluyorlar. Bu görüşlerini savunmak için çocukların yaşamların erken evrelerinde doymuş yağ asitlerine muhtaç olduğunu da ileri sürüyorlar.

Ama bazı bilim insanları olaya bir başka açıdan yaklaşıyor: Onlara göre palmiye yağının içerdiği doymuş  yağ asitleri içinde en tehlikeli olanı - çok ilginç bir isim benzerliği -  palmatik asit. Bu asit palmiye yağında çok yüksek oranda; onun içerdiği doymuş yağ asitlerinin %44’ünü oluşturuyor. Palmatik asit kandaki kolesterol seviyesini zeytin yağı,  ayçiçeği yağı, soya yağı gibi diğer yağların büyük kısmından daha fazla arttırıyor. Üstelik bunlarla karşılaştırıldığında, kolesterolü kontrol altında tutmaya katkıda bulunan  mono / çoklu doymamış yağ asitlerini daha az içeriyor.

 

Bazı bilimsel nitelikli yayınlarda palmiye yağının kalp-damar hastalıklarına,  Alzheimer hastalığına hatta  meme kanserine  neden olabileceği iddia ediliyor.

Yani durum karışık.. Ambalajlı ve sulu kıvamda olmayan hazır besinler satın aldığınızda  etiketini okuyun. İçinde palmiye yağı olup-olmadığını merak edin.

Varsa …gerisi size kalıyor. Ama şunu hiç unutmayın:  Sadece bu tür hazır  besinleri  yemediği için şimdiye  kadar ölen olmamıştır.

Kaynak:

  1. Annalisa Zordan 2017.Olio di palma. La risposta ufficiale dell’Università di

      Napoli.  Olio di Palma sì, olio di Palma no

  1. Anonim. 2011. La nutrition. La vérité sur l'huile de palme
# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Mülayim Çoksert - Kolesterolden değil Trigliserid'den korkun.Kolesterolu zararlı hale getiren Trigliserid'dir....İnşaat harcının içindeki çimento gibidir,çimento olmadan kum ve su bir şey ifade etmez.

Yanıtla . 0Beğen 09 Mart 10:20

Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?