Reklamı Kapat

Ruh sağlığı yasası

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli bazen öyle çıkışlar yapıyor ki, kamuoyu her şeyi bırakıp onun gündeme getirdiği konuyu konuşuyor. Yani Sayın Bahçeli Türkiye’nin gündemini belirliyor.

Geçenlerde yaptığı bir grup toplantısında “Ruh Sağlığı Yasası çıkarılsın.” Dedi. Gerçi bu yasanın geçen yıl da Milliyetçi Hareket Partisi tarafından Büyük Millet Meclisine sunulduğunu televizyonlarda öğrendik.

Ruh Sağlığı Yasası ne demek? Böyle bir yasa mı olur diyebilirsiniz.

Bu yasa bize neyi anlatıyor? Demek ki bizim toplumumuzun ruh sağlığı bozuk.

Milliyetçi Hareket Partisinin şimdi adını anımsamadığım Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda psikolog olan bir bayan üyesi  “Toplumun ancak %14ü ruh sağlığı bakımından destek alıyor.” İfadesini kullandı.

Bugün 12 milyon kişinin depresyon ilacı kullandığı belirtiliyor. Son beş yılda depresyan ilacı kullananların sayısı %56 artmış. Gerçekten eczaneler bu konuda en iyi bilgiyi verecek kurumlardır. Ben de çevremde çoğu kişinin depresyon ilaçları kullandığını gözlemliyorum.

Toplumun ruh sağlığının bozulması bir sonuçtur. Bu topum neden ve nasıl bu duruma geldi? Asıl sorgulanması gereken budur. Bizler sebep, sonuç ilişkisini kuramadığımız zaman çözüm üretemeyiz.

İnsanlar giderek yoksullaşıyor. İşsizlik%25lere dayanmış. Gerekli besini alamıyor. Sinemaya gidemiyor, tiyatroya gidemiyor, kitap alamıyor. Yaptığı tek şey televizyonun karşısına geçip, yemek tariflerini ve evlendirme programlarını, o ses Türkiye yarışmalarını izlemek.

Bugün kaç tane aile ailesini alıp bir akşam dışarıda bir yemek yiyebiliyor. Sokağa çıktığınızda yüzü gülen bir insan göremezsiniz. Bu toplum gülmeyi unuttu, sevmeyi, sevilmeyi, aşık olmayı unuttu.

Toplumun ruh sağlığının düzelmesi için önce demokratik bir toplum ve düzgün giden bir ekonomisinin olması gerekir.  Evine ekmek götüremeyen, çocuğuna okul harçlığı veremeyen bir insan mutlu olabilir mi? Mutsuz insanın ruh sağlığının bozulması da normaldir. Bugün ülkemizde altı milyona yakın insan açlık sınırında, 20 milyona yakın insan da yoksulluk sınırında yaşıyor.

Bunun yanında siyasilerin birbirlerine karşı sert konuşmaları da toplumu gerdiği için, ruh sağlıkları bozuluyor. Siyasilerin birbirlerine karşı daha saygılı davranmaları ve toplumu germemeleri gerekir. Emin olun haberleri dinlemek istemiyorum. Onu da yapamıyorum. Medeni bir insan gerek kendi ülkesinde ve gerekse dünyadaki gelişmelerden haberdar olması gerekir.

Bir siyasi partinin genel başkanının başka bir siyasi partinin genel başkanı hakkında olmadık kötü sözler söylemesi ve hakaretler etmesi  üç gün sonra bu liderlerin birbirleri ile kuzu sarması olmaları, geçmişte söylediklerini unutmaları doğrusu benim sinirlerimi bozuyor ve dolayısıyla ruh sağlığım bozuluyor.

Siyasiler derken, aklıma “Ruh Sağlığı Yasası acilen çıkarılmalıdır.” diye Sayın Devlet Bahçeli geldi.  Sayın Bahçeli bazı grup toplantılarında öyle bir ses tonu ile konuşuyor ki, boyun damarlarının şiştiğini görüyorsunuz.

Bir sürücü kendisine yol vermedi diye başka bir sürücüyü öldürebilir mi? Ruh sağlığı yerinde olan bir kişi karşısındakine “Sen Kürt müsün? diye sorduğunda karşısındakinin “Evet” yanıtından sonra onu ve yanındaki babasını öldürebilir mi?

**

Size çok ilginç bir olay anlatacağım. Aile hekimime ilaç yazdırmaya gittim. Benden Önce iri yarı yaşı 50 civarında bir bey eşi ile birlikte doktorun odasına girdiler. Kapıda sıramı beklerken bu vatandaş doktora ileri geri konuşuyordu. Doktor “İstersen sana anti depresyon ilacı yazayım, istersen seni hastaneye sevk edeyim.” diyordu. Adamın ruh salığı yerinde değildi. Vatandaş “Senin ilaçlarını istemiyorum sen benim dediğim ilaçları yaz.” Diye bağırıyordu. Doktorun odasından çıkarlarken eşi doktora döndü ve özür dilerim” dedi.

**

Örnekleri çoğaltabiliriz.

Yapılacak iş.

Halkın geçim derdini, işsizlik sorununu çözmek.

Demokrasiyi tam anlamıyla bu toplumda oturtmak.

Yargı bağımsızlığını, düşünce ve ifade özgürlüğünü sağlamak.

Bunları kim yapacak?

Elbette ki siyasiler.

Başta da her alanda iktidar partisini destekleyen Milliyetçi Hareket Partisi ve onun Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli.

Bu toplumun dürüst, birbirine saygısı olan, eleştiriye açık siyasilere ihtiyacı var.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Aysekacn - Öncelikle çok güzel bir yazı olmuş Kamil bey, fakat yasa tasarısı teklifini sunan Deniz Depboylu hanımefendi bir psikolog değil rehberlik ve psikolojik danışmandır . ikisi farklı mesleklerdir. Yasa ile yapılmaya çalışılan toplumun ruh sağlığı hizmetlerine kolaylikla ulaşabilmesi değil klinik psikolog tanımı degistirilip rehberlik ve psikolojik danışmanlık mezunlarının faydalanabilmesi olduğunu da göstermişlerdir.

Yanıtla . 0Beğen 28 Mart 15:32
01

baykaka - Devlet vatandaşının ruh sağlını korur. sağlıklı ortamda çalışmasını ve yaşamasını sağlar. sağlıklı ortam hazırlar,ortamı hazırlamak görevidir.. Devletin temel yasasında mevcut.polomik neden...

Yanıtla . 0Beğen 17 Mart 23:27

Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?