Reklamı Kapat

Kira gelirleri nasıl beyan edilecek?

Mart ayı geldi. Kimlerine göre dert ayı. Çünkü vergiler ödenecek. Bir bedel ödersiniz karşılığında bir mal veya hizmet alırsınız. Yani ödediğiniz bede...

Mart ayı geldi. Kimlerine göre dert ayı. Çünkü vergiler ödenecek. Bir bedel ödersiniz karşılığında bir mal veya hizmet alırsınız. Yani ödediğiniz bedelin anında karşılığı da vardır. Vergi ise, ödersiniz karşılığında o anda hiçbir şey verilmez. Yani bedelsiz ödeme gibi. O nedenle insana zor geliyor. Ancak esasında vergi devlet harcamalarına GELİRLERİ ORANINDA vatandaş katkısıdır. İşte acaba vergiler gerçekten gelirler oranında mı alınıyor sorusu vatandaşın en çok rahatsız olduğu konulardan biridir. Biz bu hafta en yaygın mükellef grubunu oluşturan kira geliri elde edenlerin beyanlarının nasıl yapılacağını özetlemek istiyoruz.

HANGİ DURUMDA KİRA GELİRİ BEYAN EDİLİR?

Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükelleflerden;

 1. a) Bir takvim yılı içinde elde ettiği mesken kira geliri, istisna tutarını (2018 yılı için 4.400 TL) aşanlar,
 2. b) İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2018 yılı için 34.000 TL) aşanlar,
 3. c) 2018 yılı için beyanname verme sınırı olan 34.000 TL’nin aşılıp aşılmadığının tespitinde, gelir vergisi tevkifatına tabi kira gelirleri ile mesken kira gelirinin gelir vergisinden istisna edilen tutarı aşan kısmı birlikte dikkate alınacaktır.

HANGİ GİDERLER İNDİRİLİR?

İki yöntem vardır;

 • Gerçek Gider Yöntemi
 • Götürü Gider Yöntemi

Götürü veya gerçek gider yönteminin seçimi, taşınmaz malların tümü için yapılır. Bunlardan bir kısmı için gerçek gider, diğer kısmı için götürü gider yöntemi seçilemez.

A – GÖTÜRÜ GİDER YÖNTEMİ

Götürü gider yöntemini seçen mükellefler (hakları kiraya verenler hariç), kira gelirlerinden istisna tutarını düştükten sonra kalan % 15’ini (gerçek giderlere karşılık olmak üzere) götürü gider olarak indirebilirler. Ancak bu usulü seçen mükellefler iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler.

B – GERÇEK GİDER YÖNTEMİ

Gerçek gider yönteminin seçilmesi durumunda; konut kira gelirinden istisna edilen 4.400 TL’ye isabet edenler hariç olmak üzere yıllık kira tutarından aşağıda yazılı giderler indirilir:

 • Kiraya veren tarafından, kiraya verilen gayrimenkul için ödenen; aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri.
 • Kiraya verilen malların idaresi için yapılan ve gayrimenkulün önemi ile mütenasip olan idare giderleri.
 • Kiraya verilen mal ve haklara ait sigorta giderleri.
 • Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara sarf olunan borçların faizleri ile konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin %5’i.
 • Kiraya verilen mal ve haklar için ödenen, emlak vergisi, resim, harç ve şerefiyelerle ödenen harcamalara katılma payları.
 • Kiraya verilen mal ve haklar için ayrılan amortismanlar.
 • Kiraya verenin, kiraya verilen gayrimenkul için yaptığı onarım giderleri ile bakım ve idame giderleri.
 • Kiraladıkları mal ve hakları kiraya verenlerin ödedikleri kiralar ve diğer gerçek giderler.
 • Sahibi oldukları konutları kiraya verenlerin, kirayla oturdukları konut veya lojmanların kira bedeli.
 • Kiraya verilen mal ve haklarla ilgili olarak sözleşmeye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar.
# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Kocaeli Valiliği'nin aldığı koronavirüs tedbirlerini yeterli buluyor musunuz?