Reklamı Kapat

Karamürsel’de Yıldırım şanslı gibi

Malum, bir süredir gazete olarak ilçeleri dolaşıyoruz. Bu şekilde milletin ve oluşan kamuoyunun piyasaya yayılan kokusunu almaya başladık.

Programlarımız iyi gidiyor aslında. Bu arada dikkatimizden kaçan ya da bir şekilde uzak kaldığımız çok sayıda dostumuzu, önemli konuları da fark edebilmek adına bu geziler iyi oluyor doğrusu…

İlk durağımız Kandıra’ydı. Burası ile ilgili yorumlarımızı daha önce yapmıştık. İkinci durak olarak da Karamürsel’e uğradık. Ereğli’den itibaren başladığımız ziyaretlerimizde ilçenin genel havasını şöyle bir tattık diyebilirim.

Lafı hiç öyle dolandırmadan meselenin özüne geleceğim. Karamürsel’de de diğer ilçelerde olduğu gibi iki kutuplu bir seçim süreci yaşanıyor. Bir tarafta AK Parti’nin adayı İsmail Yıldırım, diğer tarafta ise CHP’li Ahmet Çalık…

Tabi bir de Saadet Partisi’nin dikkate değer adayı Mehmet Özalay var…

İlçe merkezinde İsmail Yıldırım’ın, köy bölgelerinde de AK Parti’nin dikkat çekici bulunduğu gerçek. Fakat Ereğli gibi bölgelerde ise özellikle Yıldırım’a karşı biraz öfke patlaması var gibi.

Şunu net söylemeliyim; Ahmet bey, CHP’ye gerçekten ciddi bir ivme kazandırmış. Parti belki de ilk kez bu kadar coşkulu ve heyecanlı. Böyle olması, yani toplumsal olarak rağbet görmesinin temelinde Ahmet Çalık’ın bölgenin tanınmış ve sevilen bir esnaf olması yatıyor.

Aynı durum 2004 yılında Doğru Yol Partisi’nden belediye başkanı seçilirken İsmail Yıldırım için de geçerliydi. O da esnaf bir ailenin çocuğu olarak başkanlığa talip olmuş, saygın bir ailenin evladı olarak, AK Parti gibi bir siyasi güce rağmen Karamürsellilerin desteğini alarak ilçede belediye başkanı seçilmişti.

Şimdi de benzer bir durum Ahmet Çalık için, en azından belli oranda var diyebiliriz.

Ahmet beyde çok yoğun müşteri portföyü bulunan bir esnaf. Bu durumun avantajlarını kullanmak isteyecektir. Lakin işin burasında karşısındaki 3 dönemlik başkanlık tecrübesi ile bir İsmail Yıldırım gerçeği var.

Ve bu gerçek bizzat AK Parti gücü ile birleşmiş ve bunun neticesinde 2014 yılındaki seçimleri açık bir üstünlükle tamamlamıştı.

AK Parti, farklı bir siyasi hareket. Ancak Karamürselliler nezdinde kabul etmem gerekir ki İsmail Yıldırım da bir o kadar farklı bir siyasi.

Oluşturduğu karizması ile toplumun gözüne çok hoş görünen bir isim. Zor dönemlerin hakkından gelebilen bir siyasetçi. Böyle olmasaydı 2004’te ve 2009’da AK Parti’ye karşı başkanlık seçimlerini nasıl kazanabilirdi ki…

CHP’li dostlarımın dikkat etmeleri gereken konu tam olarak bu. Yıldırım, zorlukların üstesinden gelebilen kıvraklığa sahip. Yani istediğini alıp koparabiliyor.

İsmail Yıldırım, mevcut başkan olması, üç dönemlik tecrübesi ve tuttuğunu koparan azmi ile, Ahmet Çalık da; Karamürsel’in büyük bir kesimine hitap eden saygın bir esnaf oluşu, dostluklara önem veren yaşantısı, herkesi sevgiyle kucaklaması ile milletin dikkatini çeken isimler durumunda.

Karamürsel için seçimin bıçak sırtı olduğunu söylemem biraz zor. İsmail beyi daha şanslı görüyorum. Ancak Ereğli gibi bölgeler söyledikleri gibi oylarını kullanacaklarsa, seçim çok daha heyecanlı hale gelecektir…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İsmailden Yıldık - Siz de farkındasınız seçimi Ahmet Çalık kazanacak ama söylemeye utaniyorsunuz rahat olun

Yanıtla . 1Beğen 13 Mart 19:57

Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?