Reklamı Kapat

Tıp bayramı mı?

14 Mart Tıp Bayramı olarak belirlenmiş.

Amaç “bayram etmek” değil; bu vesileyle tıp alanındaki sorunlara dikkat çekmek.

Tıp Bayramı’nda aklıma şu sorular geliyor;

 • Tıp Fakültelerimiz, ülkenin ihtiyacı olan sayıda ve kalitede “Tıp İnsanı” yetiştiriyor mu?
 • Tıp Fakültelerinde “ARAŞTIRMA” ve “YENİ TIBBİ BULUŞLAR” yapılabiliyor mu?
 • Kamu hastaneleri ya da “Devlet Hastaneleri” bir “SOSYAL DEVLET” kimliğine uygun hizmet verebiliyor mu?
 • Kamu ya da özel, bütün hastaneler neden çok sayıda hasta ile dolup taşıyor? Verilen hizmet vatandaşı mutlu kılıyor mu?
 • Asıl amaç; “SAĞLIKLI BİR TOPLUM” oluşturmak ise, Devlet düzeninde “İKTİDAR” gücünü elinde tutanlar “Koruyucu sağlık hizmeti” görevini yerine getirebiliyor mu? Örneğin; sağlıklı bir yaşam için; “sağlıklı bir çevrede yaşayabilmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek” mümkün olabiliyor mu?
 • “Özel Hastaneler” düzgün, kaliteli ve bir sosyal devlete yakışır şekilde hizmet veriyor mu? DENETİM yapılabiliyor mu? “Özel Hastaneler vatandaşı soyuyor!” iddia ve yakınmaları doğru mu?
 • Neden, gelişmiş bir “İLAÇ ÜRETİM” gücümüz yok? Neden ilaçta “dışa bağımlı” bir ülkeyiz? İlaç neden pahalı? Neden hemen her gün gazete ve televizyonlarda ilaca ulaşamadığı için ölen ya da ölüme yaklaşan insan feryatlarına tanık oluyoruz?
 • Tıp insanlarımıza yönelik “hasta yakını saldırıları” neden önlenemiyor? Cehalet mi? Yoksulluk mu? Haksızlık mı? NEDEN?
 • “Şehir Hastaneleri” denilen model, “Sosyal Devlet” niteliğine uygun mu? Bizzat, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı, bu hastanelerden söz ederken “Hasta” değil, “müşteri” ifadesini kullandı! Hastane mi ticarethane mi? Şehir Hastanelerini kamu değil, özel şirketler inşa ediyor. Arazi, kamu arazisi, maliyeti sıfır! Bu hastaneleri inşa eden şirkete ortalama 25 yıl “işletme hakkı” veriliyor! Bu kadarla kalmıyor; “hasta ve tıbbi cihaz kullanım sayısı garanti ediliyor!” Garantinin altında hasta gider ve garantinin altında tıbbi tetkik olmazsa HAZİNE aradaki farkı ödüyor! Başka? Hastane çevresindeki otopark, eczane, kafeterya ve benzeri tüm mekanların kiraları yüklenici şirketin kasasına giriyor! “SOSYAL DEVLET” bu mudur? SAYIŞTAY, şehir hastanelerindeki usulsüzlükleri raporlaştırıyor, raporu hazırlayan heyetin başkanı görevden alınıyor! ADALET bu mu?
 • Kamu Hastaneleri, “ÖDEME KRİZİ” içinde! Özellikle Tıp Fakültesi Hastaneleri gerekli tıbbi malzemeyi temin edemez, ödeme yapamaz durumda. NEDEN?
 • LÖSEV’in kurduğu, lösemili çocukların tedavisini amaçlayan LÖSANTE’de “radyoterapi cihazı krizi yaşanıyor! Sağlık Bakanlığı, bu cihazın kullanılmasına izin vermiyor! NEDEN? Özel Hastaneler kazansın diye mi?

Düşündükçe ve yazdıkça sinirlerim bozuluyor!

TIP Bayramınız kutlu olsun!

Kimler bayram ediyorsa!..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?