Reklamı Kapat

Uyumlu mükelleflere vergi indirimi konusu

Vergi idaresi uyumlu mükellef ve uyumsuz mükellef diye mükellefleri ayırmaya başladı. Kimler uyumlu. Beyanını süresinde veren ve ödeyen mükellefler. Kimler uyumsuz belirtilen bu yükümlülüğü gereği gibi yerine getirmeyenler. Kimse (köyü niyetliler hariç) bu mükellef neden uyumsuz diye sorguladığı yok.

Bence uyumlu mükellef kapsamı da çok dar tutulmuş. Örneğin ben kendimi uyumlu mükellef olarak görüyorum. Çünkü idareye yılda 120 bin TL’nin üzerinde vergi ödediğim halde borcum bulunmamaktadır. Ancak son 3 yıl içinde bir kez geç ödemişim diye uyumsuz sıfatına layık görünmek rahatsız edici bir durum. O zaman sağlanan avantaj göstermelik olmanın ötesine geçilmiyor. Gelir idaresine bağlı ve %5 indirimden yararlanabilecek potansiyel mükellef sayısı GİB verilerine göre 2018 yılı sonunda basit usul mükellefler hariç mükellef sayısı 2.727.208’dir. (basit usullerle birlikte 3,5 milyon) bu mükellefler içinde merak ediyorum %5 indirimden yararlanan kaç kişi. Benim kanaatim uyumlu kabul edilebilecek mükellef sayısı %2 – 3’ü geçmez. Dileriz GİB be verileri açıklar bizi de mahcup eder. Bunları neden söylüyorum. Uyumlu mükellef olmanın şartları gelir idaresine göre şöyle belirlenmiş.

KİMLER UYUMLU MÜKELLEF

1-) 2016 – 2017 ve 2018 yıllarında tüm beyannamelerin süresinde verilmiş ve doğan vergiler süresinde ödenmiş olacak.

2-) Bu yıllarla ilgili vergi aslı (cezaları dahil) 1.000 TL üzeri vadesi geçmiş borç bulunmayacak.

3-) 5 yıl içinde kaçakçılık fiili suçu işlenmemiş olacak.

4-) Beyanlar içinde sadece gelir ve kurumlar vergisi beyanları değil tüm beyannameler aynı kurala tabi (Damga vergisi, KDV vs.)

5-) Önce %5 indirim uygulanıp, şartlar konusunda hata yapıldığı fark edilirse vergi zıyaı cezası ile mükelleften geri istenir. (sanki mükellefin suçu)

Evet, buyurun buradan yiyin derler ya tam öyle.

Bu tür mükellef Türkiye’de kaç kişidir acaba? O nedenle gerçekten üzüm yenmek isteniyorsa uyumlu tanımını biraz daha esnetmek gerektiği düşüncesindeyiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?