Bir rüya gördüm!

Belediye seçimleri var ya… Geçen gece rüyama girdi.15 yıldır kenti yöneten başkan ve arkadaşları sinevizyon gösterisi ile gururla kenti şöyle anlatıyordu. “Biliyorsunuz, Kocaeli, İstanbul ile birlikte örnek olsun diye tüm ili kapsayan iki büyük belediye olarak ilan edilmişti. 32 kilometre karelik İzmit’ten 320 kilometrelik Kocaeli’yi tam yetki ile yönetmeye başladık. Sanayinin başkenti, en çok geliri olan bir belediye olarak 15 yılda çağ atladık.

Sanayiyi sitesi esnafına öyle bir sanayiyi sitesi yaptık ki, bize dua ederek oraya taşındılar. Onlar da kazandı, belediye de yani halk da kazandı. Eski Gölcük yolunu kaldırdık . O alanın denizle direk bağlantısını sağladık, sahil yürüyüş yolunu Gölcük’e kadar uzattık. MİA denilen Merkezi İş Alanını kent dinamiklerinin önerilerini alarak planladık, herkes hatta CHP bile memnun kaldı. Bu bölgede büyük tematik parklar yaptık. Sahilde lokantalar, mağazalar, kafeler yaptık, Şehir sahile akıyor, komşu belediyelerden insanlar akın akın, merakla buraya geliyor. Kent kazanıyor.

Kentin tarihi dokusunu ortaya çıkarttık. İzmit dahil diğer ilçelerde müthiş kent meydanları yaptık. İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan şehir tiyatrosunu özgür bıraktık, istedikleri eserleri özgürce sahneliyor, 2 milyon kişiye hizmet veriyor. Aynı şekilde Gebze bölgesinde de tiyatro ve kültür merkezleri oluşturduk. Varoşlarda bulunan vatandaşlarımıza ucuz tiyatro desteği vererek herkesi sanatla buluşturduk. Dil ve edebiyat derneği ile Osmanlıca öğretiyoruz, ama kentteki tüm  kurumları ile işbirliği içindeyiz, partizanlık yapmıyoruz. Kocaeli’deki gençlerimiz Yunus Emre, Aşık Veysel, Dede Korkut, Dadaloğlu okurken beraberinde Aziz Nesin’i de okuyor, bale ve opera izliyor ve yapıyor. Kent Anadolu kültürünün çağdaş kültürle sentezlendiği bir kültürü yaşıyor. Büyük kültür ve kongre merkezleri yaptık.

Tramvay ve raylı sistemi Yalova’dan Sakarya’ya kadar uzattık. İktidar gücünü kullanarak şehrin dışından geçen bir çevre yolu oluşturduk. Şehre şehirlerarası araçlar artık giremiyor. Ana karayolu arterlerini genişlettik. Şehirdeki trafik sorununu çözdük. Akmeşe ile Adapazarı arasındaki yolu, Kandıra yolunu duble yol yaptık. Akmeşe tarım, üretim, spor ve kültür merkezi haline geldi. Bölgenin gelişen rantından bölge halkı ve Kocaeli istifade ediyor.

Büyük spor kompleksleri yaptık. Barcelona stadının aynısını Akmeşe’de yaptık. Akmeşe’de aynı zamanda tematik parklar oluşturduk. Kocaelispor süper ligde Avrupa kupalarında oynuyor. Köylüye tohum ve hayvan desteği verdik. Kandıra’da kurduğumuz kooperatiflerle mandacılığı bile geliştirdik. Hereke halısı yeniden dünya markası oldu, Eşme ayvası da öyle. Dışarıdan köy kooperatifleri ve köy turizmi için akın akın insanlar gelmeye başladı. Kentten köye göç başladı. Kadın kooperatifleri kurduk, kadınlarımızı özgürleştirdik. Sapanca gölü İtalya’daki Komo gölünden daha güzel, Körfezi tamamen temizledik, Karadeniz sahilleri şahane. Belediyenin bir kuruş borcu kalmadı, Yuvacık suyunu ucuzlattık. En ucuz su kullanan belediye olduk. Belediye tam bir üretim, sanat, turizm, tarih ve yaşam merkezi oldu.”derken uyandırma zili ile uyandım. Hemen aklıma Eskişehir Büyükşehir Belediyesi geldi. Rüyası ve hayali bile güzel değil mi ?

Yerelde iktidar, genelde iktidar, yetki var, para var, şahane bir doğa var, ama böyle bir kent yok. Çünkü usta yok. Ne dersiniz, böyle bir Kocaeli mümkün mü ? Seçim var, pekiyi umut var mı? 31 Mart akşamı göreceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?