Reklamı Kapat

Kitap

Kitap, en iyi arkadaş ve en sadık dosttur. Sizi hiç incitmez. İkiyüzlülük yapmaz. Yalan-dolan bilmez. Düşmanlığı, hasedi ve kini yoktur. Arkanızdan dedikodu yapmaz. Size tuzak hazırlamaz. Zarar değil, daima fayda verir.

Okursanız size fayda verir; dağarcığınızı bilgi ile doldurur. Okumazsanız küsmez ama bilgilenmediğiniz için siz zararlı çıkarsınız.

Kitap, bilginin kaynağıdır. Bu kaynaktan yararlanmadığınız takdirde dağarcığınız kısırlaşır. Çölleşir. Kelime hazineniz yoksullaşır.

Kitap geçmişi öğretir, kişiyi geleceğe hazırlar.

Temeli olmayan bilimsel çalışmalar verimli olamaz. Çalıştığınız bir konuda kitaba müracaat edip geçmişte ne yapıldığını anlamazsanız üzerine yenilikleri ekleyemezsiniz. Yeni bilimsel gelişmelerin temelini geçmişte aynı konuda yazılan kitaplar oluşturur. Bu anlamda kitap geçmişten geleceğe uzanan bilim köprüsüdür. Kişiyi geleceğe hazırlar.  İnsanı mesleğinde geliştirir ve yenilikler kazandırarak buluşlar yaptırır.

KİTAP BİR KÜLTÜR HAZİNESİDİR

Kitap, en iyi öğretmendir. Okul çağını bitirdikten sonra öğretmenlerin, hocaların yanında yoktur. Kitap ise yanı başındadır. Alıp bilmediklerini ondan öğrenirsin.

Kitap sizi dünyayı gezdirir. Okuduğunuz kitaplar sizi gidemediğiniz, göremediğiniz yerleri gezdirir. Zaten seyahat edeceğimiz yer hakkında bilgileri öncelikle kitaptan öğreniriz.

Kitap bir kültür hazinesidir. Kültürü nesilden nesile aktarır. Atalarımızın kültürünü kitaplardan öğrenir ve üzerine eklemeler yaparak gelecek nesillere ulaştırırız.

Kitap ufku açar, düşünceyi geliştirir. Okudukça ufkunuz genişler ve kafanızda yeni düşünceler doğar.

Kitap kalkınmanın temelini oluşturur. Konunuzla ilgili kitapları okudukça o sahada ilerlemenin yolunu açarsınız. Sanayici, ziraatçı, ekonomist, hayvan üreticileri, sanatkâr ve diğer meslek kollarındakiler okuyup öğrendikçe daha çok üretmenin yollarını açarlar. Böylece kalkınmanın dinamik temellerini oluştururlar.

Herkesin mesleğinde en iyi olması, meslekî gelişmelerini sağlaması, ülke kalkınmasının sorumluluğunu duyması okuduğu ve okuyacağı kitaplarla mümkündür.

Bu bağlamda acaba kaçımızın evinde meslekî kitaplarını ve ilgi duyduğumuz diğer kitapları içeren birer kütüphanesi var? Kahvehane ve kıraat hane köşelerinde ne miktarda kitaplıklarımız var?

Acaba günde kaç dakikamızı kitap okumaya ayırıyoruz. Kitap okumak için zaman planlaması yapıyor muyuz? Günümüzün zaman planlamasını yapmadan hiçbir verimli çalışma yapamadığımızı hesaplıyor muyuz?

Çocuklarımıza kitap sevgisi ve okuma alışkanlığını kazandırabiliyor muyuz?

DÜNYA KÜTÜPHANELERİ

 25-31 Mart 2019 tarihleri arası kütüphane haftasıdır. Acaba kaçımız kütüphanelere uğrayıp kitaplardan faydalandık?

1985 yılında Zürih kütüphanesine bir kitap aramak için uğramıştım. Kütüphane görevlisi bilgisayara bakarak aradığım kitabı buldu ve dünyanın hangi kütüphanelerinde bulunduğunu da söyledi. Bütün dünya kütüphanelerini bilgisayara yüklemişler.

Şunu da belirtmek isterim ki akıllı telefonlar ve bilgisayarlar kitabın yerini tutmaz. Oralarda bütün kitapları bulup okumanız mümkün değildir. Bağımlılıktan kurtulalım; kitap okuma bağımlısı olalım.

Kitap okumayan insanın bilgi dağarcığı susuz kalmış ağaç gibi kurumaya mahkûmdur.

Sürekli eğitim ancak kütüphanelerle mümkündür.

Kur’an’ın ilk emri “Oku”dur. Acaba İslâm’ın ilk emrini yerine getirebildik mi?

Kur’an’ın isimlerinden birisi de “kitap” tır.

Kitap yazmak emek ister. Konu hakkında araştırma, belge toplama, düzenleme, ilaveler yapma, yazı haline dökme hep ağır bir çalışma ister. Yazdıktan sonra bastırmak, dağıtımını yapmak ayrı bir çaba gerektirir. Bunun için büyük zahmetlerle hazırlanan kitabın bastırılması, dağıtılması ve okuyucunun eline ulaşması önündeki her türlü engel kaldırılmalıdır.

Kitap, evimizin süsü ve beynimizin bilgi kaynağıdır.

İyi bir kitap, iyi bir arkadaştır. (B. De Saint)

Kitapsız ev, ruhsuz bir vücuttur. (Cicero)

Bir kütüphane bir cezaevi kapatır. (Seneca)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Kayadibi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket İzmit Belediyesi 190 aracı kiralamalı mı, satın mı almalı?