GARİP DURUMLAR…

Dünya gittikçe garip bir hal almaya başladı.

Çevremize baktığımızda birbirine taban tabana zıt birçok olayın iç içe geçtiğini görmekteyiz.

Mesela Silikon Vadisinde Google ile Microsoft’un yapay zeka rekabeti günden güne artarken ve yapay zeka teknolojisi hayal edemeyeceğimiz boyutlara ulaşırken aynı dönemde İsrail ve Filistin Savaşı özelinde insanlığın en temel hakkı olan yaşama hakkı elinden alınmaktadır.

Teknolojinin artması ile beraber insanlığın medenileşme seviyesinin artması gerekirken bu tabloda maalesef insani değerlerin giderek azalması gibi garip bir durum önümüze çıkmaktadır.

Aynı şekilde çevre kirlenmesi ve iklim değişikliği de teknoloji ve doğa arasındaki garip etkileşimin bir örneğidir.

Teknolojinin gelişimi elzemdir. Ancak çevre kirliliği ve iklim değişikliğinde gelinen seviye maalesef teknolojinin sıfırlanmasının dahi istenebileceği bir düzeye gelmiştir.

Nitekim öyle görünüyor ki insanlık yakın zamanda doğanın intikamından kaynaklanan problemlerle baş başa kalacaktır. Bunların başlıcaları su ve enerji krizi, kıtlık ve buna bağlı göçlerdir.

Kısacası zamanın getirdiği büyük çelişki “teknoloji hızla büyürken, insanlığın değerlerinin ilkelleşmesidir.”

Bu ifadenin hayattaki karşılığını sosyal iletişimde de görmekteyiz.

Öyle ki günümüz neslinin teknoloji ile bağı son derece kuvvetliyken sosyal iletişimde problem yaşamaları yukarıdaki ifadenin hayattaki yansımalarındandır.

Birçok teorisyen bu durumun kasıtlı olarak dizayn edildiğini; teknolojinin getirdiği kolaylıkların insanın düşünme ve analiz etme yetisini olumsuz etkileyerek kolay yönetilmeye müsait hale getirme amacı taşıdığını söylemektedir.

Nitekim iletişimin biçim değiştirerek yüz yüze halden sanallığa doğru evrilmesi, insanları sanal algı üzerinden yönlendirilmeye elverişli hale getirmiştir.

Günümüzde bunun en iyi örneğini yapılan seçim çalışmalarında görmekteyiz. Tüm dünyada algı yönetimine dayalı seçim çalışmaları popüler olup bu yönde iletişim araçları makbul hale gelmiştir.

Buna göre insanın doğası karşılıklı etkileşime dayalı iletişime yatkınken sanal ve tek taraflı bir algıya dayalı iletişim biçimi ile yaşaması da garip olaylardandır.

Peki, bu gariplikler insanoğlunu nereye götürebilir?

Cevaben birçok şey söylenebilir.

Ancak kanaatimce en önemlilerinden biri bu kadar garipliğin iç içe geçtiği bir ortamda yaşamanın insanları bir karar sürecine götüreceğidir.

Bu karar süreci ise insan ve tabiatın doğasına uyumlu teknolojinin üretilmesi ya da sıfır teknoloji doğrultusunda şekillenecek gibi görünmektedir.

Ne dersiniz?

Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Rafet El Roman - İnsan ve doğa bu kadar çabuk kaybolabilir varlıklar günümüzün teknoloji ile elimden telefon düşmeyen insanoğlunun bu Dijital mecrada kullandığı ve içinde barındırdığı birçok faktörlerlede kendine bir yaşam tarzı oluşturuyor gibi gözüksede yapay zeka birleşimi ile de ileri teknoloji terminoloji yaşadığını zannediyor bu kadar ergpman oluşturulmuş ken aksi yönde eksinin tersine dönüşünü farkında olmadan kutlar olmuş. Toplum açlık ve tokluk duyguları ile dolu insanoğlu kendi yaradılış gayesini unutarak varoluşunu bir takım kendi elleri ile yok oluşunu izlemektedir. Z kuşağı mekanizması kontrol edilemez hale gelmiş yaradılış gayesinin ne olduğunu bilmez halde yaşamaya yaşaması gibi içinde gayesi olmayan rutin hayatın Dijital dünyasında emperyalist kontrollü gibi gözüksede kontrolsüz bir yaşam oluşturmuş toplumda anti sosyal bir yaşam haline gelmiş noktada adeta kaybolmuş farkında değiller. Daha çok konuşulur meseleler var burada çok uzun yazılır çizilir şimdilik bu kadar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Mart 06:03
02

İlker Özben - İnsan ve tabiatın doğasına uyumlu teknoloji üretilebilir ama bunu mümkün kılacak esas faktör bence gelir ve paylaşım adaletsizliğinin ortadan kaldırılacağı sosyal ve ekonomik düzen değişikliğine olan acil ihtiyaçtır.

Makalede işaret edilen tehlike insanlığın geleceği için çok önemli olup ana fikre katılıyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 01:37
01

Yetkinjohns? - kötü sürprizler yaşayacağımız bir döneme doğru gidiyoruz.. saydığınız hersey maalesef kaçınılmaz son.. çocuklarımızın geleceği için hayaller kurarken yaşayacağı muhtemel şeyler de ongordugunuz gibi.. Savaşı hiç söylemiyorum bile kelimeler kifayetsiz.. bizim görmeye duymaya tahammül edemediğimiz şeyleri yaşıyor Müslüman kardeşlerimiz..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 04:50


Anket KOCAELİSPOR PLAY-OFF'A KALACAK MI?
Tüm anketler