Türkiye demokrasisi güçleniyor!

Biliyoruz ki; Atatürk ve arkadaşları tarafından 7 düvele karşı verilen Kurtuluş Savaşı bir millet örgütlenmesinin, millet uyanışı ve direnişinin destanıdır. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyen büyük Atatürk esasında bu direnişin gerçek sahibinin millet olduğuna işaret etmektedir.

Genç Türkiye Cumhuriyeti; İslam dünyasındaki yaşanan emperyalizme ve sömürüye direnmenin ilk ifadesidir. Özünde din ve devlet işlerinin ayrılması ile dini inançların özgürce ifade edilebilmesini sağlayan laiklik anlayışı vardır. Bağnazlığı, ırkçılığı ve faşizmi reddeden, rengi ve inancı ne olursa olsun herkesin eşit ve birinci sınıf vatandaş olduğu, özünde vatanseverlik ve emperyalizme direnmeyi barındıran çağdaş bir milliyetçilik anlayışı vardır.

Toplumun her açıdan aydınlanması ve bilinçlenmesinin sağlanması ile eşitlik ve özgürlük anlayışı içersinde tam demokrasiyi hayata geçirmek vardır. Amaç özgür ve bağımsız, kendini geliştiren bireyler oluşturmak, millet uyanışı ile muasır medeniyeti yakalamak ve aşmaktır.

Türkiye cumhuriyeti kalkınmanın temelinin demokratik ve çoğulcu toplum olduğuna inanır. Demokrasinin tam olarak kurum ve kuralları ile yerleşmediği bir ortamda gerçek kalkınmanın olamayacağına inanır. Bu yüzden insanımızın bağımsız ve iyi eğitilmiş olması ve demokrasimizin güçlenmesi çok önemlidir.

Ülkemizde çok partili sisteme geçiş sonrası, zaman zaman yaşanan demokratik krizlerin askeri darbelerle aşılacağına ilişkin hatalı inançlar ne yazık ki kökü dışarıda olan bazı askeri darbe ve darbe girişimlerini doğurmuştur. Ancak ülkemizdeki darbeler tarihi artık bize toplumumuzda krizlerin çaresinin darbeler değil, yine demokrasinin kendisi olduğunu göstermiştir.

Son zamanlarda bazı kesimlerde,17 yıldır iktidarda bulunan AKP’nin devlet gücünü kullanarak kendi iktidarını pekiştirdiği ve demokratik yöntemle değişmeyeceğine dair bir inanç ve umutsuzluğunun olduğunu hepimiz biliyoruz.

Ama bu gün itibariyle İzmir dışında ayrıca Ankara ve İstanbul ve benzeri belediyelerin, iktidarın devlet olanaklarını sonuna kadar kullanmasına rağmen elinden gitmesi bizlere iktidarın demokratik yöntemle değişmesinin mümkün olduğunu göstermiştir. Bugün itibariyle Türk demokrasisinin içine düşebileceği krizleri darbelerle değil, demokratik seçimlerle aşabileceği görülmektedir.

Bugün çok rahat biçimde demokrasimizdeki krizlerin demokratik yöntemlerle çözülmekte olduğunu, askeri darbelerin tarihin derinliklerine gömüldüğünü, İslam dünyasındaki demokrasi liderliğini hala Türk demokrasinin taşıdığını ve demokrasimizin çağdaş demokrasiler düzeyine doğru evrildiğini söylemek mümkündür.

Tam demokrasinin ,insanca hakça bir düzenin eksiksiz sağlandığı bir Türkiye dileklerimle, yerel seçimler kentimize ve ülkemize hayırlı olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?