Yeni Başkanlara Tavsiyeler (1)

Kentlere, ilçelere yeni seçilen başkanlarına çeşitli tavsiyelerim olacak. Seçimlerden önce yazmayı düşünmüş ama seçilmelerini beklemeyi yeğlemiştim. Şimdi çeşitli zamanlarda aldığım notları hızla sıralıyorum. Kimse bu tavsiyelerden dolayı bana bozulmasın. Son bir yılda yaptıkları seyahatleri gözden geçirdiklerinde eminim benzer durumlarla onlar da karşılaşmışlardır 

Sokak temizliğine önem verin. Ama bunu günün en sakin zamanında yaptırın. Çöplerin toplanması için için yeni yapılan yere gömülü çöp konteynerleri sisteminden vazgeçin. İçinde çöpten çok çöp toplayıcılar bulunuyor.

Kent sınırları içinde eğer havalimanı varsa orayı asla oranın yöneticilerine bırakmayın. Tuvaletlerin kapılarından itibaren klozetlerine varıncaya kadar inanılmaz bir tablo bulunuyor. Yeni yapıldığı söylenenlerde bile akıllara zarar kirlilik söz konusu. Tuvalet kağıtları bitmiş, ortalıkta kirlilik yüzen bir alan. Kapı arkalarına baktığınızda her saat gelinip imzalanan temizlik kontrol tutanaklarını görüyorsunuz ama görünen tam tersi.

Spor konusunda hesapsız, kitapsız, plansız uygulamaları gözden geçirin. Belediyeler spor kulübü kurmak zorunda değildirler. Ama spor kulüpleri, orada yaşan vatandaşları için tesis yapabilirler. Oralara sporu seven, geçmişte mutlaka spor yapmış kişilerin görev yapmalarını sağlayın. Ama onlara söyleyin sigara ve ter kokmasınlar. Hiç çekinmeden söylüyorum, çalışanların kendi kişisel bakımlarını nasıl yapacaklarına kadar varan uyarıları iletmeyi hiç çekinmeden uygulayın.

Otopark konusu herkesin sorunu olmaya devam edecek. 10 katlı bir apartmanın yapılmasına izin verilmiş ama otopark olarak vatandaşın vergileri ile yapılmış yollara araçlar park ediliyor. Sonra da o araçlardan otopark parası alınmaya çalışılıyor. Böyle saçma bir şey olmaz. Derhal şu kararın alınmasını sağlayın: Her yapılan ev, apartman, site, iş hanı gibi yapılarda çok sayıda aracın park edebileceği otoparkların inşa edilmesi zorunluluğunu getirin. 

Otopark demişken, engelli vatandaşlarımızın araçlarını park etmeleri için ayrılan bölümlere ekstra engelli (!)  kişilerin araçlarını park ediyor oluşları konusunda çok hassas bir yönetim şekli uygulanmalıdır. Plakasında ilgili logosu olmayan fakat engelli park yerine park edenlerin sayısı her gün artıyor. Buna dur denecek önlemler alınmalıdır. Şahsen ben bu durumdan çok muzdaribim. 

Bu arada, kendilerinin engelli olduğu belli olmasın diye engelli logosu olmayan araç plakası sahibi olanlar, ancak kendilerini bildikleri için oralara park edebilme hakkının olduğunu savunuyorlar. Böyle bir uygulama başlamış. Ama ben nereden bileceğim onların gerçekten engelli olup ta oralara park edebilme haklarının olduğunu? Ayrıca benim de engelli arkadaşlarım var ve onlar herkes gibi nerede bir boş yer buluyorlarsa oraya park ediyorlar. Ayrıcalık istemiyorlar. Bu da işin başka tarafı. 

Bu haftalık bu kadar. Haftaya tavsiyelerimin ikinci bölümünü yazacağım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?