Bir muhtarın beyanıdır “Muhtarlık kalksın”

Önceki gün gazetemizde muhabirimiz Selin Becer’in hazırladığı, “Muhtarlar Bahçeli’ye tepkili” başlığıyla bir haber yayınladı.

Haberin temelinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği “muhtarlık makamlarının kaldırılması” önerisi vardı.

Bahçeli’nin bu önerisi, konunun muhatabı olan muhtarlara soruldu. Haliyle seçilmiş olan muhtarların Bahçeli’ye olan tepkisi vardı.  

Telefon ile alınan görüşler genelde tepki içerikliydi.

Muhtarlık görevinin kutsiyetinden bahsediliyor ve Bahçeli’nin neden muhtarlara cephe aldığı sorgulanıyordu.

Görüşü alınan muhtarlardan biri de bu dönem Karabaş Mahalle Muhtarı olarak seçilen Arif Çelik’ti…

Haber yayınlandıktan sonra dün gazetemizi arayan Arif Çelik, hayli üzgündü.  Muhabirimiz Selin Becer’e, “Muhtarlık Türkiye genelinde var. Bahçeli’nin söyleri afaki bir konuşma, ciddiye alınacağını sanmıyorum. Gündem değiştirmek için yapılmış bir şey. Öyle bir şey yaparlarsa büyük sıkıntılar yaşanır.  Ben muhtar olarak 23 bin kişiden sorumluyum. Yapılacak işlerin sorumluluğunu kim üstlenecek. Çok mantıksız bir iş. Muhtar mahalle ile devlet arasındaki köprüdür. Bahçeli bu güne kadar ülke yararına ne yapmış. Kalıcı bir eser bırakmış mı? Köstebek gibi bir şey oydu. Kendine yol açmak istiyor” diyen Muhtar Çelik, dün telefonda bana bambaşka şeyler anlattı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, “Muhtarlar benim en yakın mesai arkadaşlarımdır, bulundukları mahallelerde beni temsil ederler” derken, Cumhur İttifakının ortağı Devlet Bahçeli’den “Muhtarlıklar kalksın” beyanatında bulununca, bu durumun muhtarlara sorulması bin gazetecilik gereğidir.

Bizde öyle yaptık ve konunun muhataplarına Bahçeli’nin önerisini sorduk. Tepkiler ortaktı, ta ki düne kadar. Dün Karabaş Mahalle Muhtarı, yeni bir açıklama yaptı.

MUHTAR ÇELİK, “MUHTARLIKLAR KALDIRILSIN” DEDİ

muhtar-1554991296.jpg?

Bizzat benimle konuşan yeni muhtar sözüne, “Ben muhtarlıktan istifa edeceğim” diyerek başladı.

Daha sonra kendisi bu konu hakkında kimseyle konuşulmadığını beyan etti. Görüşü alınan muhtarlar arasında açıklamasını reddeden  tek muhtar  Çelik, görevini bırakacağını bile söyledi.

Ve devam etti, “Geceden beri uyuyamadım,  ben böyle bir açıklama yapmadım. Muhtarlıklar kaldırılsın, bu sonuçta devletin tasarrufundadır, kaldırılacak denirse kaldırıl,  kaldırılmayacak denirse kaldırılmaz. Buna yönetim karar verir. Ben hiç kimseye siyasi bir konuşma yapmadım” dedi.

Kendisine tekrar sordum, “Muhtarlıklar kaldırılsın mı?

Muhtar Çelik -“Evet kaldırılsın…”

Emin olmak için üçüncü defa tekrar sordum, “Muhtarım, muhtarlıklar kaldırılsın istiyor musunuz?

Muhtar Çelik – Evet kaldırılsın

Bakın muhtarım, daha sonra bunu da söylemediğinizi iddia etmeyin dedim ve bu şekilde yaza bilir miyim dedim.

“Evet” dedi.

Her neyse, Sayın Muhtarımız Arif Çelik, çıkan bu haber için çok üzülmüş. Eğer kendisini bu açıklamayı yaptı diye tenkit eden birileri varsa onlara seslenmek istiyorum, “Lütfen muhtarımızın üzerine gitmeyin, onu üzmeyin.  Devlet Bahçeli aleyhinde, ya da lehinde bir şey söylememiş. Muhtemelen onun adına başka biri telefona çıkmış ve açıklama yapmış.

Muhtar Arif Çelik gece boyu uyuyamamış, hatta bu olay yüzünden muhtarlıktan istifa etmeyi düşünüyormuş.  Ben kendisine inanıyorum. Her ne kadar 10 bin kişiyi kapı kapı gezip muhtarlık için oy istedikten sonra, muhtarlıklar tabi ki kapatıla bilir dese de o görevini en iyi şekilde yerine getireceğini ve her zaman dik duracağına olan inancım çok çok büyük…

Lütfen muhtarımızın moralini bozmayın…

Av. Elif Yeniel, bürosunu açıyor

avukat-elif-1554991290.jpg?

1999 yılında Kocaeli Barosu’na katılan ve uzun süre ilimizde avukatlık yapan Elif Yeniel, bir süredir eşinin tayini nedeniyle il dışındaydı. Yeniden Kocaeli’ye dönen Yeniel, hukuk bürosunu bugün açarak mesleğine kaldığı yerden devam edecekt. İzmit Dolphin İş Merkezi, Kat 3, Numara 303 adresinde saat 16.00’da yapılacak olan açılışa Av. Elif Yeniel tüm dostlarını, “Gönül verdiğim mesleğime kendi şehrim Kocaeli’de icra edecek olmamın mutluluğunu, siz değerli dostlarımla paylaşmaktan istiyorum” diyerek davet ediyor.

Şener Söğüt dönemi başlasın…

ener-sogut-1554991303.png?

AK Parti’nin son mazbatası da dün alındı. İtiraz sürecinin sonunda Şener Söğüt ve belediye meclisi dün mazbatalarını aldı. Bu dönem Körfezlileri farklı bir belediyecilik profili bekliyor. Neredeyse tüm hayatının geçtiği  Körfez’e başkanı olan Şener Söğüt, belediyecilik alt yapısında kendini yetiştirmiş bir isim.  

Adil eşitlik beklentisi olan Körfez’de önemli bir değişim gerekiyordu. Bu değişim ihtiyacını önce AK Parti Genel Merkezi fark etti, Körfez seçmeni de gereğini yerine getirdi.

İki partiden, iki kaliteli aday mücadelesine sahne olan Körfez’de seçmen tercihini Şener Söğüt’ten yana kullandı.  Körfez’de seviyeli ve huzur içerisinde bir seçim dönemi geçirildi. Şimdi Körfez’de rozetler çekmecelere konularak, kaybedilen yılların geri kazanılması için çalışılma zamanıdır. İtiraf etmek gerekirse, belediyelerde bu yıl çok büyük projelere başlanıla bileceğini sanmıyorum.

Bu dönem yapılanmalar ve ekonomik durumun düzeltilmesiyle geçecek. Geçmiş dönem hatalarının bertaraf edilmesiyle 2020 belediyelerin hizmet yılı olacak. Körfez’in en büyük ihtiyaçlarından biri önce kendini Kocaeli’ye, sonra da Türkiye’de tanıtmaktır.

Kocaeli’nin diğer ilçelerinden bakıldığında “gri” bir yerleşim alanı gibi görünen Körfez, hak ettiği övgüyü bu dönem almalı.

Şener Söğüt ve Körfez Belediyesi’nin tüm meclis üyelerine yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz