Karakadılar ve CHP!

CHP’de Ekrem İmamoğlu ile birlikte başlayan değişim yüzü Kartepe’de etkisini pek gösteremedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı ile kamuoyunun yakından tanıdığı Ekrem İmamoğlu ile CHP’de ki alışkanlıklar da değişmeye başlamıştı. Kimseyle kavga etmeyen, halkın değer yargılarıyla barışık, alışılagelmiş muhalefet anlayışından uzak yapıcı ve kucaklayıcı görüntüsüyle CHP’de bir değişim algısı oluşturmaya başlamıştı. Ancak bu değişim öyle kolay olacak iş değil! Yılların CHP zihniyetini bir çırpıda değiştirmek elbette kolay olmayacak. Bunun için zaman ve imkan gerekiyor. Örneğin Kartepe’de olduğu gibi. CHP’nin ilçe başkanı olan ve sonrasında belediye başkan adayı olan Cumhur Karakadılar göreve başladığı günden itibaren uzlaşıcı ve kucaklayıcı görüntü çizememişti. Karakadılar, kavgacı ve halk ile bütünleşemeyen bir profil çizdi. Bu yapısıyla zaten Kartepe’de seçimi alma olasılığı yoktu. Yaşar Sönmez gibi bir adaydan sonra Karakadılar ismi zaten çok cılız kalmış ve bu durum AK Parti’nin ekmeğine yağ sürmüştü. Zaten seçim sonuçları da bunu net bir şekilde ortaya koydu. Kartepeli seçmen Cumhur Karakadılar’ı istemiyordu. AK Parti’nin karşısında neredeyse tek muhalefet partisi olmasına rağmen bir önceki seçimde alınan oya yaklaşamadı bile.

**

Karakadılar’ın CHP’si % 28 oy ile bir önceki seçimde % 36 oy alan Yaşar Sönmez’in epey bir gerisinde kaldı. Bu sonuçlar, CHP’nin bu şekilde devam ederse Kartepe’de seçim almasının imkansız olduğunu gösteriyor. Seçimden önce bir varlık gösteremeyen CHP’de, seçim sonrası ortaya çıkan tablo ise daha da vahim! Belediye başkan adayı olan Cumhur Karakadılar’ın toplantıyı bastığı ve ortalığın karıştığı haberleri bir anda gündeme bomba gibi düştü. Seçim meydanlarında yaptığı çalışmalarla gündeme gelemeyen CHP, yine kavga ile gündeme gelerek gündemin ilk sırasına oturmasını becerdi! Zaten insanlar kavgadan, gerilimden bıkmış!

**

Sen muhalefet olarak yapacaklarını güler yüzle, sempatik bir şekilde ve güven vererek anlatmak yerine kavga ve koltuk peşine düşersen niçin siyaset yapıyorsun diye sorarlar! Bu şekilde seçim alınamayacağına göre, kavga etmeden duramadığına göre o halde kenara çekilip daha yeni yüzlerin önünü açman gerekmez mi? Nedir bu hırs ve ‘ben olayım sevdası’ anlamış değilim? Dedik ya bir Ekrem İmamoğlu’na, bir Fatma Kaplan Hürriyet’e bakın bir de Kartepe’ye bakın! Sanki iki farklı partinin mensupları gibi bir durum var ortada! O yüzden CHP’nin tez elden kendi yenilemesi gerekiyor. Yoksa her seçim özellikle muhafazakar insanların yoğun yaşadığı yerlerde hezimet yaşamaya devam edecek!

AK Parti özeleştiri yapmalı!

Seçim sonuçları seçmenin AK Parti’ye önemli ikaz verdiğini gösteriyor. Peki, AK Parti’nin adeta kalesi olan İstanbul’u ve Ankara’nın yanı sıra Adana’yı Bolu’yu, Mersin’i kaybetmesiyle seçmenin gönlünü neden kaybetti? Vatandaş, AK Parti’ye bu sonuçların ardından nasıl mesaj verdi? Dilerseniz bunlara bakalım. Seçmen, gönül alma konusunda sınıfta kaldın ve kendini düzelt dedi. Kibre, şatafata ve savurganlığa son ver dedi. Bir selam bile vermekten aciz kadroları sırtından at dedi. Uygun isimler değil liyakatlı isimleri görmek istiyoruz dedi. Bize rağmen adım atma, sesimize kulak ver ve iş olsun diye temayül yapma dedi. Bu mesajlar alınır mı alınmaz mı bilmiyorum. Bildiğim tek şey bu verilen mesajların oldukça önemli olduğu. Eğer iyi okur ve gereğini yaparsa AK Parti toparlar. Aksi durumda alternatif partiler de ortaya çıkar ve partide dağılma sürecine girebilir.

Ataevler Köprü inşaatı durdu!

Kartepe’nin en büyük iki mahallesini birbirine bağlaması düşünülen köprü inşaatında çalışmalar uzun süredir durdu. Üç ay önce geceli gündüzlü çalışılan projede son günlerde adeta çivi bile çakılmıyor. Ataevler Mahallesi’nden ilçe merkezine gidebilmek için ya sanayi sitesini dolaşmak, ya da Sarımeşe üzerinden gitmek zorunda kalıyorsunuz. Kartepe’nin en önemli lokasyonunda yer alan bu çalışmanın neden durduğu, ne zaman devam edeceği ise gizemini koruyor. Konuyla ilgili henüz bir bilgilendirme de yapılmadığı için kimsenin bir bilgisi de yok. Çiçeği burnunda belediye başkanı Mustafa Kocaman, konuyla yakından ilgilenip çalışmaların yeniden devam etmesini sağlayabilir. Bu adım, hem kendisi için başlangıç olarak bir prestij olacağı gibi hem de vatandaş için de önemli bir kolaylık olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz