Uluslararası öğrenci buluşması

Kocaeli'de eğitim gören 107 ülkeden 1800 misafir öğrenci kültürlerini tanıtmak için 6-7 Nisan günlerinde Milli İrade Meydanında kendileri için ayrılan stantta sevinç ve gururla güzel bir birliktelik oluşturarak kucaklaştılar. Bu önemli ve anlamlı programı gerçekleştiren ve emeğini veren herkesi tebrik ediyorum. Yarın bu misafir öğrencilerin her biri Koceli'nin tanıtımı için bir kültür elçisi durumunda olacağını unutmamamız gerekiyor. Ayrıca bu buluşmada her bir katılımcı ülkeleri görmesek bile onların kültürleri ve değerleri hakkında azda olsa bir fikir sahibi olunuyor. Bu buluşma aynı zamanda öğrenciler arasında bir bağ ve samimiyet kurmalarını da sağlamaları yönünden oldukça önemlidir.  Zevk alarak gezip gördüğümüz ve incelediğimiz bu etkinlikte Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Fatih Karaçoban görüşünü paylaşalım.

bilal-2-1555072087.jpg?

“Her yıl Türkiye’de ve dünyada düzenlenen bu yılda 51 ülke 91 şehirde 12.’si düzenlenen uluslararası öğrenci buluşmalarının Kocaeli etabını 06-07 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirdik. Bu programların amacı öğrenci kardeşlerimizin ülkelerini yaşadıkları şehrin halkına anlatmaları, halkımızın da gitme imkânı bulamadığı birçok ülke hakkında bilgi almaları ve tanımalarıdır. Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği olarak bizlerde din, dil renk ayrımı yapmadan ilimizde eğitim için ülkesinden ve ailesinden kopup gelen bu kardeşlerimizle aile olmak onları zararlı ve kötü ortamlardan uzak tutmak, ülkemizi ve misafirperver halkımızı tanıtmak, ülkemizden güzel hatıralar ile ayrılmalarını sağlamak için gayret gösteriyoruz.

Uluslararası Öğrenci Buluşmalarında öğrencilerimizin ülkeleri hakkında en doğru bilgiyi vermelerini ve halkımızın da ülkeler hakkında doğru bilgiyi kaynağından yani o ülkenin vatandaşı olan öğrencilerden öğrenmelerini amaçlıyoruz. Bu yıl 44 stantta 57 ülke ile programımızı gerçekleştirdik. Azerbaycanlı öğrenci kardeşlerimle ilgili şunları söyleyebilirim. Bu programın gerçekleşmesinde tüm öğrenci kardeşlerim büyük gayret gösterdiler. Bu öğrencilerimizin içinde Azerbaycanlı kardeşlerimizde büyük sorumluluklar üstlendiler. Her zaman olduğu gibi program öncesinde ülkelerinin değerlerini tanıtmak için özel gayret gösterdiler. Birçok konuda bizim ve halkımızın bilgi sahibi olmalarını sağladılar. İlimizde güzel birliktelik oluşturan Azerbaycanlı kardeşlerime ve onlarla yakından ilgilenen Türkiye Azerbaycan Dernekleri Başkanı Bilal Dündar Beye teşekkür ediyorum.”

bilal-1-1555072084.jpg?

“Bu sene 12. Düzenlenen Ülkeler tanıtımına dünyanın birçok ülkesinden gelen yabancı öğrencilerle beraber Kocaeli halkı için düzenlenen 2 günlük ülke tanıtımına Azerbaycan ülkesi de kendi yerini almıştır. Bu iki günlük programda kendi çadırımızın içersinde bulunan ülkemize ait fotoğraflar, standımızda olan Azerbaycan kültürüne ait milli süslerimiz ile, Azerbaycan tatlılarından olan baklava ve şekerbura ile ve milli danslarımız ile ülkemizi layıkınca temsil etmeye ve Kocaeli halkına tanıtmaya çalıştık.  Bu iki gün içersinde, çadırımız programa katılan çadırlar arasında en aktif çadırlardan birisi olmuştur. Kocaeli halkının ülkemize olan ilgisi bizleri de çok mutlu etti. 12.Düzenlenen ülke tanıtımında programı düzenleyen Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine, emeği geçen herkese, Bizleri programda yalnız bırakmayan Kocaeli halkına, bizleri ziyaret eden Azerbaycanlı hemşerilerimize ve görevli arkadaşlarımıza teşekkür ederiz” Resul Recebli.

**

Resul Recepli Azerbaycanlı öğrencilerimizin Konsey Başkanı olarak duygu ve düşüncelerini yukarıdaki satırlar ile iletti. Bu yıl Azerbaycanlı öğrencilerimiz hakikaten güzel birlik ve beraberlik içindeler. 20 Mart Haydar Aliyev Kültür Evimizde Nevruz Kutlamaları sırasında güzel maharetli oyunları ile hem eğlendiler hem de eğlendirdiler. Bu güzel birliktelikleri içi her birini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz