Allah’tan ki Sayıştay gibi bir kurumumuz var!

Allah’tan ki bir Sayıştay gibi bir kurumumuz var.

O da olmasa kimsenin devlet harcamaları hakkında bilgisi olmayacak.

Siyasi iktidar bu kurumun da elini ayağını bağladıysa da zaman zaman devlet harcamaları konusunda bizleri bilgilendiriyor.

Sayıştay’ın Sosyal Güvenlik Kurumu 2017 raporuna göre; 30 Büyükşehir Belediyesi, 519 Büyükşehir ilçe belediyesi, 151 il belediyesi, 400 ilçe belediyesi ve 397 belde belediyesinden oluşan toplam 1397 belediyeden 1084ünün Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borcu toplam 8 milyar 784 milyon T.L pirim borcu var.

Sosyal Güvenlik Kurumuna en çok borcu olan belediye de ne yazık ki Kocaeli Büyükşehir Belediyesidir. Yani ilk sırada yer almaktadır. Belediyenin kuruma olan borcu 500 milyona yakın.

Sayıştay’ın raporuna göre, Sosyal Güvenlik Kurumunun her yıl bütçe açığı verdiğine dikkat çekerek bu açığın hazine tarafından borçlanma yolu ile finanse edildiğini belirtti.

Bundan neyi anlıyoruz. Belediyeler çalıştırdıkları işçilerden kestikleri sigorta payı ile kendilerinin ödemesi gereken işveren paylarını Sosyal Sigortalar Kurumuna ödememektedirler.

Sosyal Sigortalar Kurumu borcu olan belediyelerin menkul ve gayrimenkullerine haciz işlemi uygulamalarına rağmen, haciz işlemini gerçekleştirememektedirler.

Sayıştay denetçileri pirim alacaklarının yaklaşık %10 una denk gelen belediye pirim borçlarının tahsil edilmesi kurumun nakit ihtiyacını ve hazinenin maliyetini azaltacaktır demektedirler.

Hani Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ikide bir televizyonlara çıkıp “Ey Kılıçdaroğlu sen Sosyal Sigortaları batırdın” diyor ya.

Kılıçdaroğlu da Sayın Cumhurbaşkanına “Gel şu Sosyal Sigortalar konusunu senin istediğin bir televizyon kanalında tartışalım” diyor.

Gerçekten bir televizyon kanalında bu konuyu tartışsalar da biz de bu atışmadan kurtulsak…

Bu kurumun nasıl battığı ortada.

Belediye Başkanlarının altında 1 milyarlık makam aracı olursa hem de birkaç tane. 

Hani Düzce’nin AKP’li belediye başkanı aldığı 600 milyonluk araba için kendisini eleştirenlere “Ne yanı ben 100 bin liralık arabaya mı bineyim.”

Bu belediye başkanları devlete olan borçlarını niye ödesinler ki!

Onlarda şunu iyi biliyorlar ki, devlet zaman zaman belediyelerin gerek hazineye, gerekse Sosyal Sigortalara olan borçlarını af etmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?