Siyasi linç!

Belki de dünyada siyasetin rantla eş görüldüğü ülkelerin başında bizim ülkemiz gelir. Kamu ihale kanunu kaç defa değişti bir düşünün.“BAL TUTAN PARMAĞINI YALAR “ sözü herhalde bunun için üretilmiş. Bakın belediyelerle ilgili son dönemde belediye-iktidar ve rant ilişkileri açısından yazılıp çizilenlere. Gelişmiş demokrasilerde böyle şeyler olmaz. Çünkü sistemin kendine özgü denetleme mekanizmaları vardır. Sistem siyasetten rant elde edenleri hemen tespit eder ve gereğini yapar. Bu yüzden gelişmiş ülkelerde uzlaşı, barış, adalet ve tabii ki beraberinde kalkınma vardır. Bizde nerde…

**

Başkanlık sistemi referandumuna gidilirken söylenenleri hatırlayınız. Artık demokrasi gelecek, yargı bağımsız olacak, terör bitecek, koalisyonlar olmayacak, kalkınma başlayacak. Yani tüm sorunlar bu sistemle çözülecek diye. Bu şekilde insanlar ikna edildi ve başkanlık sistemi geldi. Pekiyi söylenenler oldu mu? Ne yazık ki, hayır.

**

Parlamenter sistemde seçimden sonra olan koalisyonlar şimdi seçim öncesi irtifak adı altında kurulmaya başlandı. Eskiden parlamentoda iktidar ve bakanları sorgular, bakanlar bu nedenle  çekinir ve yönetim şeffaflığı sağlanır ve toplumun gazı alınırdı. Şimdi nerde. Bu yüzden tartışmalar sokağa dökülmeye başladı. Bir tarafta Cumhur İttifakı, bir diğer tarafta Millet İttifakı. Olay 12 Eylül öncesi milliyetçi cephe şeklindeki kamplaşmayı andırıyor.

**

Bakıyorsunuz bir parti lideri bir ittifak için zillet ittifakı diyor. Oy alabilmek için sokakta millet ittifakının PKK ile özdeşleştirilmesine çalışılıyor. Daha geçen günlerde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun CHP İl Başkanları ile ilgili;“Valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim; ‘ CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin’ diye. Bu kadar basit. Onların gideceği bir adres var. O adresi de göstereceğiz. PKK mensuplarının cenazeleri var. Biz onları çok kısıtlı kaldırtıyoruz. Onlara bir kişilik kontenjan ayıracağız. Sandıkta beraberlerse cenazede de olacaklar”  şeklinde,toplumu kışkırtan ve kamplaştıran telihsiz  beyanları çıktı. Bu beyan tekzip edilmediğine göre doğru gibi gözüküyor.

**

İşte Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıların nedeni Cumhur İttifakının seçim nedeniyle oluşturduğu bu siyasi iklim. Demokrasilerde devlet esas, iktidarlar ise geçicidir.Siyasi linç girişimi yeni siyasi sistemin ve iktidarın iktidarda kalabilmek adına toplumu kamplaştırmasının bir sonucudur.Bir ülkede cumhuriyetin kurucu partisi ve ana muhalefet partisinin genel başkanına şehit cenazesinde kalabalık  bir gurup saldırabiliyor,içinde bulunduğu evi yakın diyen insanlar çıkıyor, geçmişi karanlık bir kişi yumruk atabiliyorsa, bunun nedeni cumhur ittifakının iktidar olabilmek adına oluşturduğu bu siyasi iklimdir. Ne yazık ki; çok üzücü bu olaydan ders alınmış gibi gözükmüyor.  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket İzmit Belediyesi 190 aracı kiralamalı mı, satın mı almalı?