Reklamı Kapat

Paylaşım

Son zamanlarda dünyanın çeşitli yerlerinde yoğun yağışlara bağlı olarak sel baskınları oluyor. Yurdumuzda da sel baskınlarının sayısında büyük artış var. Bunun nedeni küresel ısınma.

Küresel ısınmanın nedeni ise atmosferdeki bazı gazların ve özellikle karbondioksitin  artışı sonucu sera etkisinin fazlalaşması.

Sonuçta hava sıcaklığının artmasıyla denizlerden buharlaşma çok  fazlalaşıyor. Atmosferde su buharı halinde,  yağışa dönüşmeyi bekleyen çok büyük  birikim oluyor. Yağmur için gerekli yoğunlaşmanın olduğu yerde atmosfer adeta boşalıyor ve sellere neden olan çok  yoğun  yağışlar oluşuyor.

Dünyamızda bu tür yoğun yağışlar özellikle son 10 yıl çok arttı. Geçtiğimiz Nisan ayında İran ve Afganistan’da büyük sel baskınları yaşandı. İnsanlar evlerini barklarını, tarım alanlarını, ürünlerini kaybettiler, salgın hastalıklarla boğuşmak zorunda kaldılar.

Potsdam’daki (Almanya) “İklim Etkilerini Araştırma Enstitüsü” bilim insanlarından oluşan bir grup, sel baskınları ve bunlara bağlı olarak  ölüm ve yıkım risklerini ortaya koyan çalışmalar yaptılar. Bunun için   1901 ile 2010 yılı arasında olan yağışları analiz ettiler ve dünyada yayılmış meteoroloji istasyonlarından veriler topladılar.

Elde ettikleri sonuçlara göre 1980 yılından sonra yoğun yağışlarda büyük artış olmuştur. Ancak sel baskını yaratan yağışlar dünyanın her tarafında aynı ölçüde değildir. Öncesine göre daha az yağış alan bölgeler de bulunmaktadır. Örneğin Akdeniz havzasında 1990-2005 arasında yapılan gözlemlere göre  yağışlar  %27 oranında azalmış ve kuraklık riski belirmiştir.

Buradan, bir örnekten hareketle çok önemli bir noktaya gelmek istiyorum:  Kişi bir uzman sıfatıyla konuşuyor ve  bir bitkiden bahsederek “Bu bitki yılda en az 60 cm yağış olan yerde yetişir. Burada  yıllık ortalama yağış  70 cm olduğuna göre  yetişmesi için problem yoktur” diyebiliyor.

O uzmana hemen sormak gerekiyor: “Yıllık yağış  70 cm ama bunun  %90’ı bitkinin aktif olmadığı zaman içinde düşüyorsa ne olacak?” Sonuç bellidir; o bitki yaz kuraklığından çok kötü etkilenecektir.Belki kuruyup ölecektir. Bu yüzden  bu örnek baz alındığında o bitki, yıllık ortalama yağışın  örneğin  50 cm olduğu ve  bitkinin büyüme mevsiminin bu yağıştan yeterli pay aldığı yerde daha iyi yetişecektir.

Demek oluyor ki doğru şekilde paylaşım her şey için önemli.

Kaynak:

1) ANSA. Ambiente e Energia. Con riscaldamento globale aumentano piogge da record

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?