Reklamı Kapat

AK Parti’de kongreler erkene mi alınacak?

AK Parti’de ilginç gelişmeler yaşanıyor. 31 Mart’ta İzmit’te kaybedilen seçimin sorumluluğu tek isme yüklendi. Bugüne kadar akçeli hiçbir işe bulaşmayan, belki de türünün son örneği yakıştırmasının yapıldığı il başkanı Abdullah Eryarsoy’un istifası istendi.

O da meseleyi hiç uzatmadı, sitemli bir vedada bulundu. Sitemini ise, “Kimse sizin dalgalarla nasıl baş ettiğinize bakmaz, gemiyi limana getirip getirmediğinize bakar” ifadesi ile yaptı. Bunun tercümesini herhalde herkes gayet iyi anlamıştır.

Peki, bundan sonra ne olacak?

Yeni il başkanı kim olacak?

Ankara’dan bir heyet geldi ve temayülü yaptı. Rivayet o ki, bir iki gün içinde isim açıklanacak. Mesele hakkında benim görüşüme gelince:

Eskilere rağbet edilip edilmeyeceği konusu sıkça tartışılıyor. İzmit’te seçimi kaybeden aday olan Sibel Gönül’e, vekil yapılmayan ikinci il başkanı Şemsettin Ceyhan’a bu görev verilir mi diye tartışıyoruz. En çok konuşulan isimlerden biri de Halit Çokan. Her ne kadar Çokan için çok uygun bir dönem olduğunu düşünsem de dezavantajlarının olduğu fikrine sahibim.

Öyle ya; şayet il başkanı Abdullah Eryarsoy, İzmit konusunda başarısız ise aynı dönemin İl SKM Başkanı, yani mutfağın aşçıbaşı Halit Çokan’dı.

Bu arada Ali Korkmaz da gündeme geldi. 2014 seçimlerinde Sefa Sirmen gibi bir faktöre karşı kazanılan seçimde ilçe başkanı olan Korkmaz ciddi ciddi düşünülmeye başlanmış. Açıkçası o da biraz istekli gibi.

Ayrıca kamudaki görevine rağmen sürpriz bir şekilde gündeme gelen Nedim Arsal’ı kimse gözardı etmesin. Necdet Eksen grubu da konu hakkında çalışıyor. Fakat olur da Nedim Arsal ya da Necdet Eksen bir şekilde il başkanlığına atanacak olursa, şehre atom bombası düşmüş gibi olur.

Ama bu bombadan sadece AK Parti içindeki AKP’liler zarar görür. Bu çok açık…

***

Ayrıca belirtilmesi gereken bir konu da teşkilatlardaki yenilenme muhabbetleri. Yerel seçim döneminde o kadar çok ilçe başkanı, il ve ilçe yöneticisi istifa etti ki, ortaya çıkan güç kaybı yenilenme ihtiyacını da beraberinde getirdi. Mesela, genel merkezi tarafından zorla istifa ettirilmediyse, Hasan Ayaz’ın ayrılışı teşkilat ve seçim çalışmalarına büyük oranda negatif yansıdı.

Haliyle ortaya çıkan yenilenme ihtiyacına karşılık AK Parti Genel Merkezi’nin bu atamaların ardından kongreleri öne çekebileceği fikrine sahibim. Yani gelecek il başkanı kongrelere kadarki geçiş dönemini yürütmekle görevli olabilir.

İstanbul’daki seçimlerin henüz tamamlanmaması, ekonomik gerekçelerle sürekli dillendirilen erken genel seçim muhabbetlerinin üzerine bir de kongrelerin erkene alınması sürecin daha da hızlanacağı şeklinde yorumlanabilir. Yani AK Parti teşkilatlanı güçlendirip önce İstanbul’da bir tekrar yerel seçime, ardından erken genel seçime kendini odaklamış izlenimini alıyorum ben.

Tabi bu belirttiklerim bir komplo teorisi değil, sadece yaşananlarla ilgili bir durum değerlendirmesi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Hürriyet Caddesi trafiğe kapatılmalı mı?