Millet Kıraathaneleri

24 Haziran seçimleri öncesinde Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan gezdiği yurt gezilerinde yaptığı propagandalarda “Millet kıraathaneleri” açacağını bu kıraathanelerde vatandaşların ücretsiz olarak çay kahve ve diğer içecekleri içebileceklerini söylemişti.

Muhalefet ise Sayın Erdoğan’ı eleştirerek “Gençlerin zamanlarını kıraathanelerde geçireceğini oysa işsizliğin önlenebilmesi için fabrikaların açılması gerektiğini hatta bu kıraathanelerde kek de verecek misiniz?” diye alay etmişlerdi.”

Bu “Millet Kıraathaneleri” tüm seçim öncesinde hiç gündemden düşmedi.

Doğu Kışla’da açılan Pazar yerinden çıktım ara sokaktan geçerek Mehmet Ali Paşa’ya gidecektim. O ara sokakta yeni yapılan bir bina ve üzerinde İzmit Belediyesi Gençlik Merkezi ve hemen altında da Millet Kıraathanesi yazısı vardı.

E…Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan söyler de bizim belediye yetkilileri durur mu? Hemen Millet kıraathanelerini açmışlar. Giderek bu millet kıraathaneleri ülke genelinde yaygınlaşmaya başladı. Sayın Cumhurbaşkanı özellikle bu kıraathanelerin açılışını yapmaktadır.

Merak ettim. Binaya girdim. İçeride iki bayan bir de bay vardı. Bayanlardan biri spor öğretmeniymiş. Başka da kimse yoktu. Elektrikli ocakta çay kaynıyordu. Çalışanlardan binanın fiziki durumu ile ilgili bilgi aldım. Salonu gezdim. Bir tarafında kütüphane, bir tarafında çocukların oyun oynamaları için bilgisayarlar. Bir diğer tarafında ise bilgisayarlar vardı. Salonda iki görevli, bir spor öğretmenin dışında hiç kimse yoktu.

Çevreden edindiğim bilgiye göre küçücük çocukların uzun süre burada bilgisayar oyunu oynadıklarını öğrendim.

Üst katta ise spor salonu, biçki dikiş kursu ve Arapça dersleri veriliyormuş.

Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi’nin KOMEK ve İzmit Belediyesinin İZMEK gibi eğitim yerleri var. Gerek KOMEK’te ve gerekse İZMEK merkezinde çeşitli alanlarda eğitimler verilmektedir. Hatta biçki dikiş kursları ve Arapça eğitimlerinin verildiğini biliyorum.

Bu nedenle böyle bir binanın bu alanlar için yapılması gereksizdir diye düşünüyorum.

Ülkemiz büyük bir ekonomik krizi yaşarken, vatandaşlardan tasarruf yapmaları beklenirken belediyenin böyle atıl bir yatırım yapmasını anlayamadım.

Bu satırları okuyan bazı okuyucularımın sen neden söz ediyorsun dediklerini şimdiden duyuyorum. Devlet o kadar gereksiz yerlere gereksiz şeyler için o kadar para harcıyor ki, millet kıraathaneleri için yapılan bu binaya yapılan yatırım devede kulak kalır.

Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi yetkililerine bir önerim var. Gelin bu Millet Kıraathaneleri diye açmış olduğunuz binayı etüt merkezi olarak kullanın. Yani ilk ve ortaokul öğrencileri gelsinler burada ödevlerini yapsınlar, ders çalışsınlar. Onlara yardımcı olacak öğretmenler atayarak yardım etsinler.

Hem çocukları kötü alışkanlıklardan kurtarmış olursunuz, hem de birkaç kişiye istihdam sağlarsınız.

Benim yaptığım bu önerimin yetkililerce dikkate alınacağını umarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket İzmit Belediyesi 190 aracı kiralamalı mı, satın mı almalı?