Bilen var mı?

09.05.2017 tarihinde bu köşedeki yazımın başlığı “kimse sahip çıkmasın % 48.6’nın sahibi benim, beni bir gör be”  başlığını taşıyordu. Yazıda, referandumdaki bu sonucun gerçek sahipleri anlatılmaya çalışılıyordu. İzmit’te de hayır oyları çoğunlukta çıkmıştı.

Yazıda özetle; “Ne var ki ;yükselen hayır oylarına  herkes ayrı ağızdan sahip çıkmaya  başladı. Ben bu işin liderliğini yapmaya çalışarak, olayın partiler üstü olduğunu anlatmayı belki de ilk defa becerebilen bütün CHP’lilerim. Aslanlar gibi tüm engellemelere rağmen bir vatan sevdası ile çalışan Meral Akşener ve arkadaşlarıyım. Bana radikal dinci dediler, ama ben vatan sevdası için yanıp tutuşan, demokrasiden yana tavır koyan Saadet Partisiyim. Ben yeniden umut olmayı hedefleyen çağdaş dünyadan yana Demokrat Partiyim. Ben bağımsız çalışan demokrasi hareketiyim. Ben Aydınlar Ocağıyım. Ben AKP’ ye karşı, yada daha önce AKP’ ye oy vermiş, esasında bana ulaşmayan hayırcı siyasi partilere uzak olama rağmen ,demokrasi ve cumhuriyet için Anayasa değişikliğine hayır diyebilen vatan sevdalısıyım.

Ben laik, demokratik hukuk devletinden yana, aydınlanmacı,tam demokrasiden yana, Atatürkçü,Cumhuriyet sevdalısıyım.

Ben ayrılığa karşı çıkan,faşizmi reddeden bu ülkeyi kendi ülkesi bilen,tam demokrasi için çalışan Kürt vatandaşıyım.Benim ben!

Sağcı-solcu demeden, doğulu batılı demeden, Kürdü, Türkü,Sünnisi, Alevisi demeden kuva-i milli anlayışı ile çalışan,emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşı veren Anadolu insanı  vatan sevdalısıyım.

Bana bir bak, beni bir anla artık,benim ben! Hala  anlayamadığın, örgütleyemediğin, önüme düşmediğin Türk vatandaşıyım ben!.

Aday Fatma Kaplan Hürriyet gerçekten çok çalıştı. Çalışmalarına yukarıda özetlediğim katmanlar örgütlenerek katıldı ve İzmit Belediyesi kazanıldı. Türkiye genelinde de genel merkez ve iller düzleminde benzer çalışmalar yapıldı, toplum örgütlendi ve üç büyük il dahil bir çok Büyükşehir Belediye başkanlığı kazanıldı.

Ama Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanlığı çalışmalarında bu gerçeğin ıskalandığı görülüyor. Alınan sonucun millet ittifakı oy toplamını en az 10 puan aşması  gerekirken, durumun eski oyun da altına düştüğünü üzülerek görüyoruz. Oysa ki bu katmanların sadece İzmit’te değil, öncelikle Kocaeli genelinde  örgütlenmesi halinde İzmit’teki seçimin daha kolay olacağı, Kandıra, Dilovası, Karamürsel, Derince, Gölcük, Darıca gibi ilçelerin de alınmasının mümkün olduğu, hatta  diğer büyükşehir belediye başkanlıkları gibi  Kocaeli’nin de alınmasının mümkün olduğu bu gün açıkça görülüyor.

Yani sonuçta demokrasi bileşenleri Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’de  de kazanabilir AKP kaybedebilirdi. Evet İzmit’ i kazanan belli de, diğer ilçeleri kaybeden, Kocaeli Büyükşehir seçimini ıskalayanlar kim?

Kazananın sahibi bol olur, kaybedeni kimse tanımaz. Bizdeki anlayış maalesef böyle. İzmit’i kazanan belli. Pekiyi Kocaeli Büyükşehiri ıskalayan ve bu nedenle birçok ilçenin de kaybına neden olanlar kim ?

Bilen var mı?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket İzmit Belediyesi 190 aracı kiralamalı mı, satın mı almalı?