Reklamı Kapat

Kartepe’nin yeni dönemi

Kartepe’de değişimler yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. İlk göze çarpan ise slogan oldu. Üzülmez döneminde kullanılan “Şimdi Kartepe Zamanı” yerine, “Bir Başka Güzel Kartepe” sloganına geçildi. Rakamla “1” yazılan yeni slogan açıkçası kötü olmuş. Ne görsel bir estetik var, ne de içerik eskisinden daha akılda kalıcı.

Son derece amatör gözüken bu slogan ile bir heyecan oluşturulamadığını belirtmek istiyorum. Şayet farklı bir yönetim şekli, farklı bir tavır ile ilçe yönetilecekse, bunun en azından eskiyi aratmayacak şekilde olması gerekiyor. Umarım değişimin tüm adımları Kartepe’ye yakışacak düzeyde olur.

Ak Parti’de ceza Eryarsoy’a kesildi

İzmit seçimlerini kaybeden Ak Parti’de beklenen fatura kesildi! İzmit adayı Sibel Gönül’ün raporu doğrultusunda Kızılcahamam kampında Başkan Erdoğan tarafından İl Başkanı Abdullah Eryarsoy’un istifası istendi. Abdullah Eryarsoy da ilçe başkanlarını toplayarak istifasını açıkladı ve “Başarısızlığın sorumlusu benim” dedi. Her ne kadar “istifamı genel merkeze sundum ve kabul edildi” dese de, bilinen o ki, başarılı il başkanı bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınmıştı.

Sonrasında il yönetiminin de istifası istenmişti. İzmit mağlubiyetinin faturası sanırım sadece bu istifalarla sınırlı kalmayacak. Bir sonraki seçimde vekillerin çoğu, belki de tamamı değişecek gibi görünüyor. Kamuoyu ve partililer ise istifa eden il yöneticilerinin yeni yönetimde yer alıp almayacağını merak ediyor. Ağırlıklı görüş ise sil baştan yeni bir yönetimin yapılacağı yönünde. Ancak şu bir gerçek ki, Ak Parti’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Liyakatten uzak isimler sırf birilerine yakın diye bu tür kademelerde görev alamayacak. Vatandaştan kopuk, oy getirisinden ziyade götürüsü olan isimlerin kimse yüzüne bakmaz. Artık başarısızlığın da bir bedeli var ve bunu kimse ödemek istemez...

Devir tutumlu olma devri

Ak Parti’de neredeyse tüm belediye başkanlarının en önemli sıkıntısı yaşanan ekonomik problemler. Bir de üstüne şişirilen kadrolar, bırakılan borçlar derken belediye başkanları ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Ankara’dan destek arayışında olan başkanlar, tutumlu olmak, kaynakları verimli kullanmak zorunda. Esasen bu anlayış paranın olduğu dönemde de olsaydı eminim bugünkü sıkıntılar yaşanmayacaktı.

Kendi işini, evini yönetir gibi belediyeler yönetilseydi, bir telefonla işe insan alınmasaydı, oy kaygısıyla adım atılmasaydı bu kriz çok daha kolay atlatılırdı. Ayrıca para akarken belediyeye ek kaynaklar oluşturulsaydı, üreten belediye modelleri uygulanabilseydi yine yaşanan sıkıntılar en aza inmiş olurdu. Umarım, bu yaşananlardan ders alınır da bundan sonrası için en azından daha planlı ve mantıklı adımlar atılır, milletin parası da bu kadar çar-çur edilmez!

“Maşukiye nerede?”

Geçtiğimiz gün Maşukiye Mahalle Konağı’na yakın bir yerdeydik ve yine “Maşukiye nerede” sorusuna çok fazla denk geldik. “Maşukiye burası” deyince insanlar şaşırıyor ve “şelale, yeşillik filan nerede” diye soruyor. Bir saat içinde onlarca tavsiye isteyen mi ararsınız, araçlarını durdurarak Maşukiye’yi soran mı... Araçların plakaları Bursa, İstanbul, Muğla bile var. Türkiye’nin her yerinden böylesine ziyaretçi çeken bir ilçede hala tanıtım, yönlendirme eksikliği yaşanıyor! Maşukiye’yi kaçıran soluğu Sapanca’da alıyor. Maşukiye meydanda bile “Maşukiye nerede” diye soruluyorsa, Sapanca yoluna girmişken Sapanca’ya gitmek de çok normal. Belki öncelikli mesele değil ama en kısa sürede bu konuda gereken adımlar atılmalı. Sadece Maşukiye de değil, ilçenin diğer tüm güzelliklerini görmeye gelen turistin işini kolaylaştıracak şekilde düzenlemeler yapılması gerekiyor.  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs ile mücadelede sokağa çıkma yasağı uygulanmalı mı?