Milli ve Daimi lider Haydar Aliyev

     Bazı liderler vardır kendi toplumuna derin izler bırakır. Aradan onlarca yıl geçmesine rağmen toplumu o lideri asla unutmaz ve her sözünü kelam kabul eder. Kendisinden sonra ülkesini idare edenler o unutulmaz liderin politikalarını aynen uygularlar.

     Tarihte iz bırakan Liderlerin sağlığında heykelleri dikilir, her yerde sevgi ve saygı ile anılır. İktidardan düştükten sonra veya öldükten sonra heykelleri tek tek kaldırılır. Bir müddet sonra da unutulur giderler. Haydar Aliyev sağlığından çok ölümünden sonra sevilmekte, sayılmakta ve anılmaktadır.

     Haydar Aliyev tarihin akışı içinde Azerbaycan’ı yoktan var etmiş, her türlü kötülüklerden korumuş ve temeli sağlam bir devlet kurmuştur. Azerbaycan bu gün Kafkasya’nın parlayan yıldızı olması konumunu Haydar Aliyev’in uygulanan politikasına borçludur.

     Haydar Aliyev Türk ve Azerbaycanlı oluşu nedeniyle her zaman gurur duymuştur. Ömrünü bu ideal inanca adamıştır. Biz “Bir Millet İki Devletiz” veciz sözü ile Türkiye’ye sevgi, saygı ve bağlılığını dile getirmiştir.

     Türkiye’de birçok devletlerde Haydar Aliyev adı anlamlı ve önemli bir şekilde bilinir ve anılmaktadır. Haydar Aliyev bugün Azerbaycan halkı tarafından  “ Daimi ve Milli lider”  unvanı ile anılmaktadır. Azerbaycan da Haydar Aliyev hem “Doğum gününde” hem de “Ölüm yıldönümünde” çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Azerbaycanlıların ikinci Atatürk olarak algıladıkları “Haydar Aliyev 10 Mayıs 1923 tarihinde doğdu”, “12 Aralık 2003 tarihinde vefat etti”. Aradan geçen bu süreye rağmen Azerbaycan’da Haydar Aliyev sevgisi çiğ gibi büyümektedir. Hava alanına, birçok parklara, okullara Haydar Aliyev adını verdiler.

     Azerbaycan halkı Haydar Aliyev’in mezarını hem doğum hem de ölüm tarihlerinde gruplar halinde uzun kuyruklar oluşturarak ziyaret ederler. Her biri elindeki karanfilini mezara koyup, önünde baş eğerek dualarla saygı duruşunda bulunurlar. Üç defa ben de iştirak ederek bizzat gözlerimle gördüm.

     Dokuzuncu Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel ile birbirlerine ” Qardaş” diye hitap ederlerdi.

    Süleyman Demirel, Haydar Aliyev için: --“Anası Azerbaycan’ı kurmak ve geliştirmek için doğmuştur. Devlet kurmak ve yaşatmak zordur. Haydar Aliyev zoru başaran bir Lider’dir” söylediklerinin canlı şahidiyim.

     Türkiye’de Haydar Aliyev sevgisi ileri boyuttadır. Bu nedenle de Ankara, İzmir, İstanbul başta olmak üzere cadde, park ve benzer tesislere Haydar Aliyev adı verildi. Kocaeli’nde de Kartepe Belediyemiz ve Derince Belediyemizin vermiş olduğu “Parklara” ve Büyükşehir Belediyemizin SekaPark da verdiği “ Haydar Aliyev Kültür Evi”, İzmit Belediyesinin açmış olduğu “Şehitler Anıtı” ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı ” İlham Aliyev adına Hatıra Ormanı”, Körfez Belediyemizin açmış olduğu “Şehitler Anıtı” ve ” Park” Azerbaycan’a verilen önemin açık önerilerindendir.

     Azerbaycan’ın Milli ve Daimi Lideri Haydar Aliyev’i sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.

**

Makalemi yazarken yurtiçinden ve yurtdışından sosyal medya aracılığından bizzat telefon, telgrafla arayıp tebrik, teşekkür ederek destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Azerbaycan - Türkiye Parlamentolar Arası eski Dostluk Grubu Başkanı Prof. Dr Necdet Ünvar Beye teşekkür ederek telgrafını paylaşıyorum.

**

Kocaeli Haydar Kültür Evi

Sayın Bilal Dündar

Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Kurucusu merhum Haydar Aliyev'in anısına düzenlenen Haydar Aliyev ve Türk Dünyası Konferansına dışarıda olmam nedeni ile üzülerek katılmıyorum. Konferans ile dost iki ülkenin arasındaki kardeşlik köprülerin daha da güçleneceği inancındayım. Katılımcıları saygı ile selamlıyorum.

Prof.  Dr. Necdet Ünvar

Cumhurbaşkanlığı sağlık ve Gıda Politikaları Üyesi.

Sayın Necdet Beye ve destek veren herkese teşekkür ediyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz