Ramazan ayı ve ibadetler

Bir Ramazan-ı Şerif’e daha kavuştuk…

Cümlemize mübarek olsun…

Ramazan ayı inananların ibadet kavramını daha derinlemesine anlamlandırdıkları, en azından anlamlandırmaları beklenen bir aydır.

Zira sadece oruç ibadetini tecrübe etmek bile ibadetlerin anlamına dair bize birçok şey söyler.

Ve nihayetinde der ki:

Her ibadet aynı zamanda bir eğitimdir.

Nasıl mı?

Mesela:

İbadetler başlangıç için “niyet” şartını koşarak insana hayatın anlamını “samimiyet” üzerine kurma bilinci verir.

Samimiyet ve şuur olmazsa yapılan eylemlerin anlamının da olmayacağını söyler.

Riya ile, başkalarına gösteriş için ya da zorla yapılan işlerin, güzel davranışlar içerse bile, insanın ancak değerini kaybetmesine yol açacağını, dolayısıyla “zahmetini” karşılıksız bırakacağını anlamamızı sağlar.

O nedenle “neyi niçin yaptığımızın” farkında olmamız gerektiğini bize hatırlatır.

İbadetler “teslimiyet”i bile tercihe bağlayarak yani insanın bilerek, isteyerek tercih etmesini şart koşarak (zorlamayı kabul etmeyerek), bireyin seçim hakkının onu özgür kıldığını, özgür olmadan hakikate teslim de olunamayacağını vurgular.

İbadetler bedenin ve ruhun arınmasının birbirini desteklediği göstererek bu dünyada maddi ve manevi dengenin birlikte gözetilmesi gerektiğini görmemizi sağlar.

İbadetler insanın sadece kendini değil başkalarını da düşünmesi gerektiğini, insanın çevresine duyarsız kalmasının “insan” olmakla bağdaşmayacağını ifade eder. Bu duyarlılığın hem çevresine zarar vermeme hem de faydalı olma doğrultusunda gerçekleşmesini ister.

İbadetler insanın en önemli başarısının kendine hakim olmasında yattığını, kendini eğitmenin en zor işlerden biri olduğunu ve insanın başkalarından önce eğitime kendinden başlaması gerektiğini söyler. 

İlahiri…

İşte o nedenle Ramazan ayı, ibadetlerin yoğunlaştığı bir ay olması hasebiyle bir anlamda eğitim de ayıdır diyebiliriz.

Tabii bunu böyle anlayanlar için…

Cenab-ı Hak hakkıyla idrak etmeyi nasip eylesin…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Banu Gürer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?