Reklamı Kapat

Emlak vergilerinizi ödediniz mi?

Emlak vergileri belediye gelirleri içinde önemli bir gelir unsurudur. Mayıs ve Kasım aylarında iki taksit halinde ödenmesi gerekir. Dolayısıyla bu ay emlak vergilerinin ilk taksitinin ödenmesi gereken aydır.

VERGİ TUTARI NASIL HESAPLANIR?

Öteden beri üzerine arsa, arazi, bina gibi taşınmaz kaydı bulunanlar herhangi bir beyanda bulunmazlar. Yeni emlak elde edenler belediyeye beyanda bulunur.

Dört yılda bir takdir komisyonlarını marifeti ile semtler itibarıyla Emlakların değerleri belirlenir. Sonraki yıllarda vergi usul kanunu uyarınca her yıl için tespit edilen yeniden değerleme katsayısının yarısı oranında artırımlar yapılarak verginin matrahı tespite edilir. Bu matrah üzerinden;

Arsalarda %3,

İşyerlerinde %2,

Konut ve arazilerde %1 oranında emlak vergisi tahakkuk ettirilir. Ancak araziler için özel bir hüküm bulunmaktadır. Belediye mücavir alan sınırları içinde bulunan arazilerin 10.000 TL’si vergiden istisnadır.

EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER MUAFTIR?

Emlak vergisinden muaf olmak için şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Konutun brüt alanı 200 m²’yi geçmeyen tek konut,
  • Hiçbir geliri olmayan ev hanımı işsizler,
  • Emekliler,
  • Gaziler,
  • Şehitlerin dul ve yetimleri

Emlak vergisi ödemezler. En önemli şart tek konut olmasıdır. Birden fazla konut olması durumunda bu muafiyetten yararlanılmaz.

Farkında olmadan muafiyet hakkı olduğu halde vergi ödenmiş ise, zaman aşımı süresinde (5 yıl) bir dilekçe ile ödedikleri vergileri iade isteme hakkına sahiptir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Hafta sonları sokağa çıkma yasağı kalksın mı? Kalkmasın mı?