Reklamı Kapat

Kocaeli Gazetesi tam 45 yaşında

Dile kolay…

Tam 45 yıl…

Neredeyse bir ömür…

Yaşımız gereği kuruluşuna şahitlik edemedik. Fakat uzun yıllardır bünyesinde bulunduğumuz bir kurum.

KOCAELİ GAZETESİ…

Bugüne kadar ortaya bir irade koymuş: Tarafsızlık ve özgürlük demiş bu iradeye…

“Yani ne haksız yere bir yönden taraf oluruz, ne de özgürlüğümüzden taviz verip kimsenin kimseye göbekten bağlanırız…” diyerek haksızlara restini çekmiş.

Doğru neyse o…

Güzel neyse o…

Yeri geldi, Real arazisindeki ranta karşı milletten yana tavır aldı…

Yeri geldi, çöp fabrikasına karşı dik bir duruş sergiledi…

Yeri geldi, Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerindeki kentsel dönüşüm yanlışında olduğu gibi siyasetin etkinlerine karşı sesini gür bir şekilde duyurdu…

Yeri geldi, Kocaelispor dedi…

Yeri geldi, iktidarın boş boş eleştirilmesine karşı çıktı…

Kısacası hep haklıdan taraf oldu. Kimsenin kasası büyük, cüzdanı kabarık diye yanlışlarını görmezlikten gelmedi.

Elbette bu yolculukta bir tarafımız vardı. Biz sadece millet ve Kocaeli’nin tarafında yer aldık. “Şehrimizin menfaatlerinin korunmasında geçmişte olduğu gibi bundan sonra da gereken tüm adımları atmaya hazırız” dedik.

Elbette baskılar olmadı mı, oldu. Bundan sonra da olacaktır. Çünkü geçmişte yaşanmış tecrübelerle sabittir ki, meyve veren ağaç her zaman taşlanıyor. Bundan sonra da doğruları yazdığımız, birilerin menfaatine hareket etmediğimiz için taşlar yine gelecektir. Kocaeli’nin ve bu şehrin insanlarının rahat ve müreffeh yaşaması adına yaptığımız her girişim elbette karşılıksız kalmayacaktır.

Kocaeli Gazetesi, bugün sahte bir isimle kendimizi “ÖZGÜR” olarak nitelendirmiyor. Çünkü bizim özgürlüğümüz gerçektir. Kimseye eyvallah demeden kaleminizi kullanabildiğiniz ölçüde gazetecisinizdir. Yok, eğer “Biz şunları yapamıyoruz, bunları söyleyemiyoruz” diyerek ağlayacaksanız, mesleki anlamda yok hükmündesiniz demektir.

Gerçek manada özgürlük gazeteci olduğunu söyleyebilmek değil, özgür olarak istediğini köşenize ve yönettiğiniz gazetenin sütunlarına koyabilmek, yorumlayabilmektir…

Büyükakın’ın tavrı ve Ünlü’nün samimiyeti

Büyükşehir Belediyesi’nin çiçeği burnunda başkanı Tahir Büyükakın, öyle bir laf etti ki, adeta yer yerinden oynadı. Neydi bu laf:

“Belediyeye son 1 buçuk yıl içinde 2 bin işçi alınmış. Yeni dönemde bir kişi bile işe almayacağım…”

Çok kesin ve net bir ifade: “Bir kişi bile işe alınmayacak” diyebilmek aslında bir duruş sergilemektir. Ancak bu duruşun elbette ki bir ya da birkaç hedefi vardır.

Çünkü Büyükakın bu ifadeleri kullanıyorsa meseleye olumsuz bakıp eski Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nu eleştiriyor, hata yaptığını söylüyor demektir. Yani aynı partiden olmalarına rağmen kendisinden önceki başkanın yönetimsel hatalarının olduğunu ifade ediyor Büyükakın.

İşin burası, tıpkı kullandığı kelimeler kadar açık, net…

Tabi Büyükakın’ın sözlerine en ilginç tepki ise MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’den geldi. Aydın Bey, “Ülkücülerin de Büyükşehir’de ve ilçe belediyelerinde çalışmaya hak vardır” diyerek rest çekti. Belli ki Ünlü, bu tavrı ile “Cumhur İttifakı’nın bir parçasıyız. Bizi de değerlendireceksiniz. Gençlerimizi belediyelerde işe alacaksınız” diyerek bir duruş sergilemeye çalışıyor…

Bu tavrı ortaya koyan Aydın Ünlü, geçmişte de “Liderimizin emri ile kayıtsız şartsız Cumhur İttifakı’nın adaylarını destekleyeceğiz” diyordu…

Şimdi ise Büyükakın’a rest çekerek kullandığı kelimeleri ile hem kendisi ile çelişiyor hem de samimiyet konusunda kendisinin sorgulanmasına sebep oluyor. Dolayısıyla Ünlü daha şimdiden bu açıklamaları yaparak kendini, partisini ve gençlerini zor duruma düşürüyor…

Bu noktada küçük bir uyarıda bulunmadan edemeyeceğim; hem Tahir Büyükakın’a hem de Aydın Ünlü’ye…

“Büyükşehir’e öyle ya da böyle mutlaka personeller alınacaktır. Bunun önüne Tahir Bey de bir başkası da emin olun geçemez. Çünkü bu durum doğanın kanunu gibi bir şeydir. Kendiliğinden gelişir ve olgunlaşır. Siz de buna mecbur kalırsınız. Kısacası kendinizle çelişmiş olursunuz. Bu açıklamaya hiç gerek yoktu…”

“Aydın Ünlü de ‘İşe alacaksınız kardeşim’ diyerek sergilediği tutumu hatalıdır, sorunludur. Geçmişteki samimiyet timsali duruşunuzu bozmuş sayılırsınız. Bu saatten sonra da kimseye samimi gelmezsiniz. Keşke siz de yapmasaydınız…”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Bahri Yavuz istifa etmeli mi?