Reklamı Kapat

Ballıkayalar Tabiat Parkına kıymayın!

Gebze’de 200 milyon yılda oluşan Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan geçecek ve 17 bin ağacı yok edecek olan Kuzey Marmara Otoyolu projesine bakanlık ÇED onayı verdi. Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli eski Şube Başkanı Sait Ağdacı, “Ballıkayalar SİT alanıdır. Koruma altındadır” dedi. Gebze’de planlanan Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi için ise en az 20 bin ağacın kesileceği söyleniyor.

**

Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndaki çevre katliamına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onay verdi. ÇED olumlu kararının verildiği proje tepki çekiyor. 64 kilometrelik İstanbul-Kocaeli yolunun 1.7 Kilometresi söz konusu tabiat parkından geçecek. Proje için bu doğa harikasın alandan 17 bin ağacın kesilmesi söz konusu.

ÇED RAPORUNU MECLİS’E TAŞIDI

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İstanbul-Kocaeli Karayolu’nun Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan geçmesine onay veren ÇED olumlu raporunu meclise taşıdı. Projenin, gündeme geldiği ilk günden bu yana benzer itirazlara konu olduğuna dikkat çeken Tarhan şunları söyledi; Ballıkayalar, hem doğal güzellikleri bakımından hem de İstanbul'a yakınlığı bakımından doğaya merakı olan herkesin bildiği, Türkiye'nin en gözde kanyonlarından birisi. Bu nedenle proje açıklandığından beri tepkilerle karşılaştı ancak tüm tepkilere rağmen ÇED olumlu raporu verildi.

avrupa-1558095438.jpg?

“PLANSIZLIĞA KARŞIYIZ”

Uzman görüşüne rağmen proje geri çekilmedi. Otoyolun bu bölgeden geçmesine Kocaeli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu olumsuz görüş verdi. Çevre Mühendisleri Odası sürecin her aşamasında itirazlarını resmi makamlara iletti. ÇED Raporunda bu bölgede şantiye kurulması doğal yaşama zarar verecek deniyor. Sivil toplum örgütleri bu konuda tepkisini dile getiriyor ancak yine de imar planına alınmak isteniyor. Konu 16 Mayıs 2019 tarihindeki Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme alındı ve arkadaşlarımızın muhalefet şerhine rağmen onaylandı.

17 BİN AĞAÇ KESİLECEK

Burada bir kamu yararı varsa, bu yol bir ihtiyaçsa elbette yapılacak biz buna karşı değiliz. Şimdi bu proje ile Kocaeli-İstanbul arası yolculuğun, hali hazırda kullandığımız yola kıyasla 11 km, yani yaklaşık 35 dakika, kısalacağı söyleniyor. Ancak burada 200 milyon yılda oluşmuş bir kanyon ve onun devamında da göletlere sahip çok özel bir tabiat parkı var. Nesli tehlike altında olan canlı türlerine ev sahipliği yapıyor. Buradan 17 bin ağaç kesilerek, inşaat sürecinde ÇED raporunda da belirtildiği gibi buradaki doğanın katledilmesine neden olacak çalışmalar yapılacak. Buradaki kamu yararının nasıl hesaplandığını merak ediyoruz”

BAŞKA PROJELERİN ÖNÜNÜ AÇACAK

Konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergeleri veren Tarhan, bu proje ile bu bölgede yapılacak başka yapıların önünün açılacağının altını çizdi. Tarhan “Bu inşaat başladıktan sonra artık bu bölgeyi korumanın imkanı olmayacak. Yine Ballıkayalar’dan geçmesi planlanan YHT projesi var, bunun haricinde başka yapılar var mı bilmiyoruz. Bu konuda bakanlıktan bir açıklama bekliyoruz” dedi.

YOLU ORMANIN ÜZERİNDEN GEÇİRİYORLAR

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın Ballıkayalar Tabiat Parkı ile ilgili düşünceleri böyle…

Kocaeli-İstanbul arası yolculuğun, hali hazırda kullanılan yola kıyasla 11 km, yani yaklaşık 35 dakika, kısalacağı söyleniyor. Bu yol için Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın bir bölümü yok edilecek…

Kimi ülkelerde yol güzergahı bir ağaca denk gelince, 1 ağaç için güzergah değiştiriliyor…

 Bir başka ülkede  ağaçlar kesilmesin, ormanlar yok olmasın diye ormanlık alan viyadükle geçiliyor…

Ne güzel duyarlılık değil mi?

ORMANA KARŞI DUYARLI OLMALIYIZ!

Diğer ülkeler bir ağaç yok olmasın diye, yol güzergahını değiştiriyor, orman yok olmasın diye ormanın üstünden viyadükler geçiliyor, biz de ağaç katliamı yaparak, yeni yollar yapıyoruz…

Sorarım size; Türkiye’de bir ağaç için yol güzergahı değiştirilir mi?

Değişmez dediğinizi duyar gibiyim…

Türkiye’de ormanlar yok olmasın diye viyadükler ormanın üstünden geçirilir mi?

Geçirilmez dediğinizi duyar gibiyim…

Ondan sonra Avrupa Birliği bizi niye almıyor diye dert yanıyoruz… 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz