Reklamı Kapat

İçtiğin kahvenin FİNCANINI kırdım, Atam "Beni" affet!..

ATATÜRK’ün Samsuna çıkışının , Kurtuluş savaşının başlangıcının 100. Yıl dönümü.

Bu gün her yerde herkes ATATÜRK’le ilgili anılarını anlatıyor.

anlatiyor-1558180734.jpg?

Gazetemiz KOCAELİ’de bugün Özel ATATÜRK sayısı ile çıkıyor.

Bugün gündemde sadece ATATÜRK var, Atatürk’le anılar tazeleniyor.

ATATÜRK, ben doğmadan tam 355 gün ölmüştü.

Ama, onun naşının Ankara’ya trenle gönderilişini  görmüştüm.

İlk okulu okuduğum Kartal Merkez ilkokulunun bahçesinin yanından geçen rayların üzerinden ağır ağır seyreden treni görenlerin GÖZ YAŞI döktüklerini görmüştüm.

Kader bu, bu gün ATATÜRK’le ilgili yazı yazmak da varmış.

Gazetenin Yazı İşleri Müdürü Mesut Akbulut yazarlardan  “ATATÜRK “  ilgili yazı isteyince,

ATATÜRK’ün  Karamürsel’i ziyareti ve buradaki anıları geldi.

YIL 1933. Temmuz ayının 24’ü. Sıcak günlerden bir gün. Yalova tarafından gelen bir motor,şimdi müze olan eski Belediye binasının önündeki iskeleye yanaşır.

Motorun geldiğini gören denizde yüzmekte olan 13 yaşındaki çocuk koşar iskeleye ve motorun Çımasını elleriyle iskele babasına takar. Çocuğun bu anısını yıllar sonra KUNDURACI Şakir usta olarak tanınan Karamürselli esnafın ağzından dinledim.

Bu konuyla ilgili çeşitli söylentiler var; mesela Köfteci Veli, Alattin Kaptan, Tarık Bağdat  o gün Atatürk’ü görenlerden. Hatta motorun çımasını takanın Alattin Kaptan olduğu söyleniyor.

pir-ali-1558180747.jpg?

ATATÜRK, Karamürsel’e resmi değil , “etrafı şöyle bi dolaşalım “ diyerek çıktığı motor gezisi sırasında geliyor. Yanında Kılıç Ali ve Ali Çetintürk var.PTT binasının önünden geçip o zaman  2 kahvesi olan Karamürsel’de PİR Ali’nin kahvesine giriyor ve kahve içiyor .Ata, kahvehaneyi,düzen ve tertibini pek beğeniyor.Pir Ali kahve fincanını almak için yanına gittiğinde Ata’nın elini öpüyor. Aslında el öptürmeyi sevmeyen Atatürk, elini öpen Pir Ali’nin ellerini okşayarak ona” teşekkür” etmek istiyor.

ATATÜRK’ün içtiği kahvenin fincanını önce Pir Ali daha sonra oğlu emekli Yarbay ve 1980 ihtilali’nde Kocaeli (İzmit) Belediye Başkanlığını yapan Aydın Tamer  86 yıldır hatıra olarak saklıyor.

aydin-tamer-1558180740.jpg?

ATATÜRK,Karamürsel’i ziyaretinde Askerlik Şubesinde kendisini görmeye gelenlere  bir konuşma yapıyor ve “Kurtuluş savaşı sırasında Karamürsel’linin cepheye silah taşırken gösterdiği  fedakarlığı belirtiyor ve kendilerine teşekkür ediyor.

ATATÜRK,Karamürsel’de pencereleri  demirden  kafesli PTT binasını şöyle bir süzdükten sonra “ Devlet Dairesi “ Kafes içinde “ olmaz deyine demirler sökülüyor ve ardından evlerin pencerelerindeki kafeslerde yok oluyor.

ATATÜRK, kısa Karamürsel ziyareti sırasında çarşıda gördüğü cadde kenarlarındaki DUT ağaçlarının da sökülmesini istiyor.

Atatürk’ün Karamürsel’e  gelişini ise daha sonraları Karamürsel’e Belediye Başkanı olarak hizmet edecek olan Saatçi Cemil Bal gerçekleştiriyor. Sanata meraklı olan Saatçi Cemil Bal KÖRÜKLÜ makinesi ile Atatürk’ün Askerlik Şubesinden ayrılırken ve                 geldiği motora (Acar) binmeye giderken 2 poz resmini çekiyor(Bu resimler Belediye Binasında Başkanlık odasının duvarını süslemekte)

ATATÜRK’ün Karamürsel’e geldiği 1933 yılında Karamüsel’in Belediye Başkanı meşhur güreşçi Gazanfer Bilge’nin Babası Hafız İsmail Bey.

ATATÜRK’ün kahve içtiği fincanı kırdım;

Bundan 15-16 yıl önce yine Atatürk’ün Karamürsel’e gelişi ile bir röpotaj için emekli yarbay Aydın Tamer’in evine gitmiş,kendisinden  gözü gibi koruduğu Ata’nın 70 yıl önce kahve içtiği fincanı görüntülemek istemiştim.Aydın Yarbayın anlattıklarını dinlerken birden elimdeki tarihi fincan yere düştü. İkimizde şok geçiriyoruz. Eğildik yerdeki fincanı alacağız ellerimiz titriyor.Allahtan, yerden aldığımız fincanın  sadece kulp kısmı hasar görmüştü. Gövdesi sapa sağlam duruyordu.

Gazetenin Yazı İşleri Müdürü Mesut Akbulut arayıp  Atatürk’le ilgili yazı istiyorum deyince  ilk aklıma Karamürsel’deki 86 yıldır Atatürk’ün içtiği kahvenin fincanını saklayan emekli yarbay Aydın Tamer geldi. Konuyla ilgili aradığımda :

-Hani senin kırdığın fincan mı, diye sormaz mı?

Ulu önderimizin bir naaşını Ankara’ya ağır ağır götüren treni bir de, içtiği kahvenin fincanı kırdığımı hiç unutamam…

(Bilgi Kaynak:- Erdoğan Özdemir-Kaptan-ı Derya Kitabı)

Resimler

Anlatıyor:- Emekli Yarbay Aydım Tamer Atatürkle babası Pir Ali arasında geçen diyaloğu  yazarımız Abdullah Karagöz’e anlatırken.

PİR ALİ:- Atatürk’e Karamürsel ziyaretinde özel fincanla kahve ikram eden kahveci Pir Ali

Aydın Tamer:- Ata’nın 86 yıl önce Karamürsel’de içtiği Kahvenin fincanı bu cam fanusta saklayan ve öldükten sonra kızıma emanet edeceğim diyen emekli yarbay Tamer.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah KARAGÖZ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz