Reklamı Kapat

Türkiye Ortadoğu’nun lideri olabilir

Büyük enerji kaynakları nedeniyle 19. Yüzyıldan bu yana Ortadoğu; dünyanın, özellikle emperyalizmin ilgi ve mücadele merkezi haline gelmiştir.

Bu coğrafyada çağdaş demokrasiden bahsetmek mümkün değildir.

Zaten çağdaş demokrasi, emperyalizmin işine de gelmez.

Ortadoğu’ya, Arap Baharı bahanesiyle demokrasinin geleceği iddia edilmiş ise de bunun bir emperyalist kandırmaca olduğu bugün görülmektedir.

Libya’ya, Irak’a ve Suriye’ye baktığımızda bunu net olarak görmekteyiz.

FETÖ darbe girişimi ile ülkemizde de emperyalizmin aynı oyunu oynamaya çalıştığını da bugün bilmekteyiz.

**

2002 seçimlerinde dini referans aldığını söyleyen AKP’nin seçimle iktidara gelmiş olması ülkemizdeki demokratik olgunluğu kamuoyuna göstermiştir.

Aradan geçen 17 sene itibariyle Türk toplumu devlet yönetmenin dindarlıkla değil; ehliyet, liyakat ve bilgi ekseniyle olabileceğini artık görmektedir.

Türkiye bugün laikliği reddeden değil çoğunlukla kabullenen, savunan bir halk çoğunluğuna sahiptir.

**

Bugün üzerinde emperyalizmin gölgesi olsa dahi Ortadoğu’daki ideolojik kavga; laiklik ve dincilik, Sünnilik ve Şiilik arasında değildir.

Ülkemizin kuruluşuyla birlikte benimsediği laiklik ilkesiyle de ilgili değildir.

Ortadoğu’daki temel kavga, İslam dünyasındaki tam demokrasi ya da İslam’ı kullanan totaliter rejimler arasındadır.

**

Ortadoğu’da tarih boyunca Türkiye-İran ilişkileri her zaman barışçıl, seviyeli olmuş ve olacaktır. Ortadoğu’daki asıl kavga, demokratik bir İslam ülkesi olan Türkiye ile dini gerçeklikten uzak biçimde totaliter rejime sahip olan Suudi Arabistan arasında olacaktır. Arabistan’ın ülkemizi yalnızlaştırmak için bazı ülkelerle işbirliğine girme çabası da bu nedenledir.

**

İslam dünyasında demokrasiyi benimsemiş yegane ülke olan Türkiye, bu mücadelede demokrasisini daha da geliştirecek, er ya da geç Ortadoğu’da lider konumuna gelecektir. Bunun nedeni ülkemizdeki gelmiş geçmiş iktidarlar ya da liderlerden çok sahip olduğumuz kuruluş felsefesidir.

Türkiye aydınlanma devrimi ve tam demokrasi hedefini hayata geçirdiğinde mutlaka Ortadoğu’nun lider ülkesi haline gelecek, İslam dünyasına örnek olma özelliği daha da artacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Deniz - Abi lutfen olmayacak yerlerde demokrasi aramayin. Irakta suriyede libyada sudanda filistinde suudi arabistanda demokrasi olmayacaktir. Turkiye iran misir cezayir ve tunusta da kismi demokrasiler yasamaya devam edecektir. Demokrasi demokrasi deyip ic savas cikarmaya canak tutuluyor. Demokrasiden once mesrutiyet ve adalet yonetimden beklenir. Sartlar dolayısıyla demokrasi olmuyorsa demokrasi icin ic savas cikartilmaya calisilmasi batili oyunudur. Ideolojik degil gercekci bakmak gerekir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Temmuz 10:07
02

Deniz - Abi yapmayin etmeyin bizde bu kibir bu buyuklenme oldukca basimiz beladan kurtulmayacak. 70 milyon turk varsa 500 milyon arap var. Biz neden ve ne hakla ve nasil islam ülkelerinin lideri olabiliriz,inanin herkes kendi problemini çözebilir , biz psikopat gibi hadi senin liderin olacagim senin dertlerini cozeyim dedikce sevimsiz oluyoruz. Biz once kendi problemlerimizi cozsek etraftaki ulkelere el atmasak olmaz mi hem kibirliyiz hem de bir sey bilmiyoruz adamlarin dilini bizden kac kisi biliyor. Mezhep ve etnik yapiyi kim biliyor..cok cok az kisi.. bu cehaletle elimizi attigimiz sey elimizde kaliyor.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 31 Temmuz 09:58

Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?