TÜPRAŞ taşınıyor mu?

                Taşınıyor mu derken tesisleri anlamında değil yönetim ve merkez olarak gidiyor mu acaba diyorum.

                Zira yönetim ve merkezin İstanbul’a taşınması Kocaeli olarak çok önemli bir olaydır. Zira kurumların bağlı bulunduğu vergi dairelerinin ana sözleşmelerinde belirtilen şirket merkezinin bulunduğu yerdir. Aldığımız bilgilere göre, TÜPRAŞ yönetim kadrolarını İstanbul’a taşıma kararı almıştır. Bu kararın arkasından şirket merkezini de taşıma kararı gelirse, Kocaeli adına çok büyük bir risk oluşacağı kaçınılmazdır.

                Bugün itibarıyla Kocaeli’nin devlet hazinesine yaptığı katkı 80 milyar TL civarında olup, toplam vergi gelirlerinin %12’sini oluşturmakta ve İstanbul’dan sonra 2. Sırada yer almaktadır.

                Bu oranın sağlanmasında TÜPRAŞ’ın çok önemli katkısı bulunmaktadır. 2016 yılı ile ilgili yaptığımız bir incelemede Kocaeli’nde toplam vergilerin %85’ine yakını TÜPRAŞ’tan sağlanmaktadır. Bugün ki rakamlara göre TÜPRAŞ’ın merkezini İstanbul’a taşıması halinde Kocaeli’nin vergi kaybı 70 milyar TL civarında olacaktır. Bu konu Kocaeli Büyükşehir paylarının da ciddi oranda azalması anlamına gelmektedir.

                Bilindiği üzere ilde tahsil edilen vergilerin %6 oranında büyükşehir belediyelerine pay aktarılmaktadır. 70 milyar vergi kaybı (bunun 40 milyarı ÖTV) ÖTV düşülürse geriye 30 milyar TL’nin %6’sı yani 1.8 milyar TL gibi bir kayıp söz konusudur. Genel havuza verilen miktarda düşüldüğünde en az 1.4 milyar TL gibi bir kaybın olması muhtemeldir.

                Bu durumda Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bütçesini çok olumsuz etkileyecektir. Dolayısıyla kaybeden Kocaeli halkı olacaktır.

                Sürekli bazı çevrelere TÜPRAŞ vergi gelirlerinin payının Kocaeli ’ye verilmesini eleştirmiştir. Hatta bu görüşü bakanlık yapmış bazı Kocaelili siyasetçilerimiz bile “TÜPRAŞI çıkarsak ne kalır ki” gibi beyanlar vermişlerdir.

                TÜPRAŞ ve diğer sanayi kuruluşları bu bölgede üretim yapmakta ve yarattıkları birçok çevresel sorunları bu yörenin insanı yaşamaktadır. Depremde Körfez halkının yakınlarını TÜPRAŞ depolarındaki yangın nedeniyle uyarılar sonrasında enkaz altında bırakmak zorunda kaldıkları hafızalarda hala yenidir. O nedenle bu kuruluşlarının artılarından yararlanmaları en doğal haklarıdır.

                 Bizim duyumumuz TÜPRAŞ genel müdürlüğünün İstanbul’a taşınacağı ile ilgilidir. Şirket merkezi Kocaeli de kaldığı sürece sorun yoktur. Ancak genel olarak gördüğümüz arkadan merkez taşımaları da gelmesin diye uyaralım istedik.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Sen Kimsin Derler Mi? - ipraş kardeşim ilk ismi yani istanbul petrol rafinerisi anonim şirketi ilk önce buranın kadroları istanbula gidiyoruz diye kandırılan batman petrol rafinerisi elemanlarından kuruldu yani istanbul a taşınması normal

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 05 Ağustos 22:00
06

Erkan tekin - KORFEZLI ARKADASIN YORUMUNA TAMAMIYLA KATILIYORUM.BENIM SITASI BIR GORUSUM YOK.LAKIN IMAMOGLU TUPRASIN BIR YONETICISINI YANINA ALDI.YAPILANDA DOGRUDUR.17 SENE NE YAPTI AKP.HA BIRE SATTI.MAL KOC UN ISTER TASIR ISTER TASIMAZ.KOPRU YAPAR YOL YAPAR REIS DER.......CEBIMIZDEN KURUS CIKMADI.CIKMAZ TABI BIZ KERIZLER ODUYORUZ CUNKU.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 05 Ağustos 20:41
05

Semih - kocaeli halkı tüpraş işçisine hak ararken destek olmadı. size iyi oldu benim yarattığım katma değerden siz hizmet alacağınıza istanbullu alsın.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 05 Ağustos 18:17
04

Mühendis - Maalesef evet taşıyor. 100 ü aşkın İzmit'li aile madur edilecek. Taşınma gerekçelerinin içi de boş ne yazik ki.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 05 Ağustos 15:25
03

Körfezli - Anlamadınız ahkam kesiyorsunuz...Paralar İMAMOĞLUNA gidecek. işte İstanbul büyükşehir belediyesinin parasını ankara keserseKoç ta bunu yapar..Siyaset kötü birşey

Yanıtla . 11Beğen . 2Beğenme 05 Ağustos 15:12
08

kemal - @Körfezli 03 nolu yoruma cevabı: Arkadaş senin tahsilin nedir Allah aşkına! bu ne biçim cahilce bir yorum ,bu konu kemal ışık zamanından beri var yeni bir şey değil İmamoğlu bir dahaki seçimi kazancağı garantimi? üstelik İstanbul finans merkezi bütün büyük şirketlerin genel merkezi oradadır biraz araştır istersen.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 08 Ağustos 21:22
02

Kerim - patronlar müdürler hep istanbulda oturuyor. Hergün gidip gelmeleri zor geliyor demekki.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 05 Ağustos 14:22
01

Suadiye - Tehlikesi bize parası istanbula tüpraşıda alsın götürsün

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 05 Ağustos 14:14

Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?