Ormanları tahrip eden ruh

Son günlerde hepimiz, dünyada göknarın  bir alt türü olan Abies equi- trojani’nin  (Kazdağı göknarı- diğer adıyla Truva göknarı) tek bulunduğu yöre olan Kazdağları’nda altın üretimi için yapılan orman katliamını  konuşuyoruz. Çok üzülüyor ve şaşırıyorsunuz değil mi? Ama benim şaşkınlığım sizinki kadar değil.  Nedeni aşağıdaki satırlarda.

Anayasasının 169. maddesinde şöyle bir cümle var:  “Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez”

Bir anayasada böyle bir cümlenin olması hiç şüphesiz son derece olumlu. Ama aynı maddede, bir alttaki paragrafta yazılan nedeniyle bu cümle bütün önemini yitiriyor. Çünkü paragraf  “Orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir yarar görülmeyen” şeklinde başlıyor.

Dünyanın hiçbir yerinde, “Orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir  yarar görülmeyen” yer bulmak mümkün değildir. Yani “orman ama bilim ve fen bakımından hiçbir yararı yok.” Bu, “eşyanın tabiatına” aykırıdır. Çünkü  ormanlar hangi yapıda  ve kalitede olursa olsun yarar sağlarlar.

Şimdi yürürlükteki 6831 sayılı Orman Kanununun 16.maddesinde, (Değişik birinci fıkra: 10/6/2010-5995/19 md.) yazılana bakalım: “Devlet ormanları içinde maden aranması ve işletilmesi ile madencilik faaliyeti için zorunlu; tesis, yol, enerji, su, haberleşme ve altyapı tesislerine, fon bedelleri hariç, bedeli alınarak Çevre ve Orman Bakanlığınca izin verilir.”  Yani bedeli alındı mı izin tamamdır!

İzin “verilebilir” denilmeyerek bunun ormana zarar vermeyeceği öncelikle kabul ediliyor. Bu son derece yanlıştır. Değil maden işletmesi, bir taş ocağı bile bir ormanı mahvedecek kadar zarar oluşturabilir.

Aynı maddede (Ek fıkra: 26/5/2004-5177/34 md.) yazılanı görelim: “Madencilik faaliyetlerinin ve faaliyetlerle ilgili her türlü yer, yol, bina ile tesislerin hükmi şahsiyeti haiz amme müesseselerine ait ormanlarda veya özel ormanlarda yapılmak istenmesi halinde Çevre ve Orman Bakanlığınca izin verilebilir”.

Dikkatinizi çekerim: Madencilik faaliyetinin hükmi şahsiyeti haiz amme müesseselerine ait ormanlarda veya özel ormanlarda yapılmak istenmesi halinde Bakanlık ormana zarar konusunda  hassaslaşıyor. İzin verebilir veya vermeyebilir. Ne kadar garip  değil mi?

Asıl yasal ve bilimsel facia ek fıkra 10/6/2010-5995/19 md.’da kendini gösteriyor: “Madencilik faaliyetlerinin sona ermesi neticesinde idareye teslim edilen veya terk edilen, doğal yapısı bozulmuş orman alanları rehabilite  edilir”cümlesi şöyle devam ediyor:  “Rehabilite  maksadı ile bu alanların orman yetiştirilmek üzere inşaat, yıkıntı ve hafriyat atıkları ile doldurularak ağaçlandırmaya hazır hale getirilmesi…

Yani atıklar ile doldurulacak alanlarda ağaçların yetişebileceği kabul edilmektedir. Bu demektir ki maden çalışmaları yapanlar oluşan atıkları ormandan çıkarma zorunda olmayacaktır. Atıkların – siyanür bile olsa -  toprağı kirletmesi söz konusu değildir. Orman botaniği, ağaçlandırma ve biyoloji ilminde böyle bir uygulama yoktur. Bu nedenle böyle bir  örneğe dünyanın bir başka ülkesinde rastlamak mümkün değildir..

Unutmadan sorayım: Siz Hereke’den geçerken çimento fabrikasının çevredeki araziyi çöle benzeten uygulamasından rahatsızlık duymayan ruhtan ne bekliyor sunuz?  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Ersoy Kandemir - @Suadiye 03 nolu yoruma cevabı: Doğayı korumak kadar insanların terbiyesini de korumasını sağlamaya yardımcı olmak gerekki senin gibi meydanı boş bulup saçma sapan konuşanlar yazanlar olmasın!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Ağustos 01:21
02

oktay - Koc ormani talan edip universite yerleskesi yaparken kimsenin sesi çikmamasi cok manidar.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 09 Ağustos 20:40
01

Ersoy Kandemir - Şimdi buradan doğa düşmanlarına ruhlarını diye bir cümle kurardım ama ne siz verirdiniz ne de ben bir dava sahibi daha olmak istemem!Doğa düşmanlığının piri olarak gördüğüm Akp’yi Allah kahretsin demek isterim!

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 09 Ağustos 18:00

Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?