Reklamı Kapat

Depremin 20. yılı ve düşündürdükleri

Yaşanan büyük depremin 20. yılını andık. Anma törenlerinde dikkat çeken “UNUTMADIK” “UNUTTURMAYACAĞIZ” sloganlarıydı. Evet, unutulmaması gerekiyor. Anlamlı dersler çıkarılması gelecekte böylesi acıların yaşanmaması için ciddi önlemler alınması gerekiyor.

Peki, alınıyor mu? Yaşanan deprem sonrası imar yasasında birçok değişiklikler yapıldı. Çoğu da iyi niyetle gerçekten çözüm odaklı yasal düzenlemelerdi. Uygulamaya hangi ölçüde yansıdı? İşte burası tam bir açmaz. Bir yandan olumlu yasal düzenlemeler yapılıyor. Diğer yandan kaçak kural dışı bir sürü yapılara af geliyor bunun adına da İMAR BARIŞI adı veriliyor.

Kiminle ne pahasına barışılıyor? Olumlu bulunan imar yasalarını hiçe saymış, bir sürü çevre sorunu yaratmış kişilerle barış. İnsan hayatı ve çevre katliamı karşılığında. Bütçe açıklarının kapatılmasının bedeli bunlar olursa ve bu birbiri ile çelişen anlayış sürdürülürse biz istediğimiz kadar “UNUTMADIK” “UNUTTURMAYACAĞIZ” diyelim. Hep acıları hatırlamak zorunda kalacağız.

Afetlerin çoğu önceden ne yazık ki tespit edilemiyor. Kaldı ki sel, çığ gibi afetler önceden tespit ediliyor da ne oluyor? Cumartesi günü Kocaeli ve İstanbul’un halini gördük. İstanbul merkezde resmen yeni bir rant deresi oluşmuş.

Depremi ise önceden tespit etmekte mümkün değil. Ne zaman nerede yakalanacağımızda belirsiz. Ülkemizin gerçeğini hepimiz biliyoruz. Deprem bölge haritalarına göre, yurdumuzun %92’sinin deprem bölgesi içinde olduğu, nüfusun % 95’nin bu bölgelerde yaşadığı, büyük sanayi merkezlerinin %98’sinin ve barajların % 93’ünün deprem bölgesinde bulunmaktadır. Son 50 yılda 60 bin vatandaşımızı deprem nedeniyle kaybettik. 412 bin bina yıkıldı.

Deprem dede diye anılan rahmetli Işıkara hocanın ünlü bir sözü vardı. “Deprem öldürmez, binalar öldürür” diye. Çok haklı, bizim durumumuza benzer durum Japonya’dır. Ancak Japonlar konutlarını öyle bir teknoloji ile yapıyorlar ki bizde binlerce kişinin ölebileceği şiddetteki bir deprem, onlara önemsiz bir sarsıntı gibi gelmektedir. Çünkü yapılar depreme hazırlıklı ve dayanıklı şekilde planlanmış ve yapılmıştır. Onlarda imar barışı diye bir şeye asla izin verilmez.

Deprem zararının en aza indirilmesinde en önemli faktör, yapının biçimi, statik taşıyıcı sistemi, yüksekliği, yığma veya karkas oluşu, beton kalitesi gibi durumlardır. Bu konulardaki hassasiyet kaybolursa, bunları sulandıranlara “İmar Barışı” gibi uygulamalarla ödül verilirse, biz daha çok 20 yıllar aynı sloganları tekrarlamak zorunda kalacağız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Jeomüh. Behzat Gönül - Depremleri onceden bilmek mumkündür. Başta 1999 Kocaeli depremi ve diğer bildigim depremleri şahitleri ile buldum. Gazetenizde şahidim foto muhabiri var. Tv programlarına çıktım. Bilgi güçtür, güclü ve faydali bilgiye sahip bilim insanı ve mühendisler ile çalışabilecek güçlü yöneticilere ihtiyaç var. Bana gelir getirmeyen bir isin maliyetini ben karşılıyorsam halka açıklamanın ne gaydası var. Türkiyede tüm akademisyenler depremi önceden bulabilmenin istegindedir, bir kısmi da benim bulduğumu aşırabilmenin hayali ile yaşamaktalar. Günümüzde 4.5G ceptelefonu iletişimi ile canlı yayın yapıldığından aşırma hayalleri suya düştür. Önceden tespit ettiğim depremi bildirdiğim prof' lar ve akademisyenler bu depremleri kendileri bulmuş gibi basına, rektörüne, iş adamına açıkladılar. Prof. Ahmet Ercan şubat 2017 yılında yarın İzmir' de deprem olacak dedi ve deprem olmadı, bu bilgiyi akrabalarim yolu ile aldı ve bilerek yanılticı bilgi verdim ancak o gün olan Ayvacık mg:5.4 doğruydu ve İzmir" i sorgulayacak bilgi ve yöntemlerinin olmadığı bellidir, aşırma son. (JeoMüh. Behzat Gönül. Kocaeli).

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 14:58

Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?