Reklamı Kapat

İlm-i siyaset ve uluslararası siyaset…

Bilinen bir öyküdür;

Köyün birinde bir imam, cemaate vaaz veriyor. Cemaat içinde ise Kur’an’ı Kerim’i hatmetmiş, mealini de çok iyi bilen genç bir kişi; “hocam yanlışınız var, o öyle değil, şöyle” deyince, hoca kükrer; “Ben size hep söylemiyor muyum, şeytan işte bazen böyle kılıklara bürünür, Müslüman ümmetine fesat sokmaya çalışır” der demez cemaat genç adamı döverek camiden atar, köyden de kovar.

Genç adam kafa göz kanlar içinde paralanmış giysileriyle bir başka köye sığınır. Orada güngörmüş, dini bilgileri tartışmasız bir ulema ile tanışır. Yaşadığı olayı anlatır ve “ben yanlış mıyım efendim?” deyince ulema; “Evladım, sen yanlış değilsin ama ilm-i siyaseti bilmiyorsun” der ve bir süre genç adamı eğitir.

Genç adam, kıyafet değiştirir, sakal bırakır ve köyüne döner. Bir Cuma günü camiye gider. Aynı hoca vaaz vermektedir. Genç adam bir ara ayağa kalkar ve cemaate seslenir; “Ey cemaat; ben yüzlerce imam-hatip dinledim, bu hoca kadar derin ve yücesini görmedim. Bu yüce kişinin sakalının bir kılı bile insanı cennete götürür.”

Cemaat, hocanın sakalından bir parça koparmak üzere eyleme geçince hocaefendi perişan hale gelir ve köyden kaçar!”

“Kıssadan hisse” derler!

Uluslar arası siyasette, “Uluslar arası siyaset kuralları” vardır.

Bir ülkeyi uluslar arası siyasi ilişkilerde temsil edecek olan Büyükelçiler, Konsoloslar ve diğer “diplomatik temsilciler” ciddi bir “Uluslar arası Siyaset” eğitiminden geçerler.

En az birkaç yabancı dili kusursuz konuşabilecek ve temsilci oldukları ülkeleri çok yönlü tanıyacak ölçüde ciddi bir eğitim süreci yaşarlar.

Uluslar arası Siyaset de her işte olduğu gibi “işin uzmanları” tarafından yürütülür.

Osmanlı Padişahları bile, “Lala” denilen öğretmenlerinden uluslar arası siyaset kurallarını öğrenirler.

Peki, uluslar arası siyasetin temel kuralları nelerdir?

  • Karşılıklı “nezaket ve saygı” esastır. Bağıra çağıra, kabadayı edasıyla siyaset yapılmaz! Uluslar arası siyaset uzmanları alçak ses tonuyla konuşurlar!
  • Uluslar arası ilişkiler, “ULUSAL ÇIKARLAR” için yapılır. İç siyasette çıkar sağlamak için yapılmaz!
  • Uluslar arası siyaset “ULUSAL GÜÇ” ile doğru orantılıdır!

Ulusal gücün zayıfsa, istediğin kadar bağır, çağır, yenik düşersin! “Ulusal Güç” nedir?

Ülkenin ekonomik, bilimsel, teknik, askeri ve ulusal moral gücüdür.

 Ulusal gücün zayıfsa;

NATO Genel Sekreteri seçiminde öne sürdüğün koşulları kimse ciddiye almaz! “Obama’nın başarısı için evet dedik” diye savunursun! (Abdullah Gül)

 “Terörist” ilan ettiğin kişileri “höt” dendiğinde salıverirsin!

Ya da; eski İngiltere Başbakanının bir mektubu ile İngiliz içki firmasının vergi borçlarını silersin!

Evinize bir marangoz çağırsanız, işinin ehli olmasını istersiniz. İşinin ehli değilse hem yaptırdığınız iş eksik ya da yanlış olur hem de ekonomik zarara uğrarsınız.

Hayatın her alanında, “İŞİN EHLİ” insanlarla iş yapmanın önemi vardır. İslamiyet’in kutsal kitabı Kur’an’ı Kerim’de Yüce Yaradan “İşi ehline verin” diyor! Ama; dinden ve kirli siyasetten beslenen kimileri işin ehlini aramıyor, hatta küçümsüyor!

Yaptıkları yanlışın ve ekonomik yıkımın bedelini ise haksız yere vatandaş ödüyor! Örneğin; SURİYE siyasetimiz!..

ABD ve İsrail emperyalizminin çıkarları uğruna maddi-manevi bir yıkım yaşadık ve hala yaşıyoruz!

Uluslar arası siyasette itibarımız yerlerde sürünüyor!

“MONŞERLER” diye sözde aşağılamaya çalışılan “Uluslar arası Siyaset uzmanlarını” yok saymanın, iç siyasette pirim kazanmaya yönelik tavırların ağır bedelini ödüyoruz!

Uluslar arası siyasette ülkemizin çıkarlarına yönelik ilk adımı, ülkemizin kurcusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk açıklamış;  “YURTTA BARIŞ, DÜNYADA BARIŞ.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?