Kalkınma ruhu

Bir ülkenin kalkınmasında top yekünlük gerekir. Toplumu meydana getiren bireylerin her birinin ruhunda ve düşüncesinde “ülkem için ne yapabilirim, ülkeme ve toplumuma nasıl yararlı olabilirim ve ülkemi nasıl kalkındırabilirim?” düşüncesi olmalıdır.

Bu ruh ve düşünce kişilere küçük yaşlardan itibaren verilmeye çalışılmalıdır. Ailedeki eğitimde bu yüksek ideal çocuklara verilmelidir. Aile bireyleri bu konuda hem örnek olmalı ve hem de konuşmalarıyla çocuklarına bu ruhu aşılamalıdır. Okullarda da aynı konunun işlenmesine devam edilmelidir. İş çevrelerinde de bu ruhun verilmesine özen gösterilmelidir. Devletin çeşitli kademelerinde yer alan kişiler de bu kalkınma ruhu ve düşüncesiyle yanıp tutuşmalıdır. Toplum menfaatlerini kendi menfaatlerinin önünde tutmalıdır. Kendi için değil toplumu ve ülkesi için çalışmayı ön planda tutmalıdır.

Toplumun her bireyi bu ruh ve düşünceyle hareket ederse o ülke kendiliğinden kalkınır. Bunun için bazı temel esasları her birey yerine getirmelidir.

Öncelikle kişi kendi mesleğinde iyi yetişmelidir. Kabiliyetine uygun mesleği seçip öğrenerek araştırıcılık ruhu ile mesleğinde kendini her geçen gün yenileyerek mesleğinin zirvesine çıkmalıdır. Böylece mesleğinde bir numara olmalıdır.

İş ahlakına sahip olmalıdır. Yaptığı işin i en güzel şekilde kusursuz yapmalıdır. Mesleğinin hakkını vermelidir. Herkes yapılan işin işçiliğine hayran kalmalıdır.

Kişi sanayici ise ürünlerini en kaliteli şekilde üretmeli ve bu ürünler dünya pazarlarında kapışılmalıdır.

Ziraatçı ise doğal tarım ürünlerini en yeni tekniklerle üreterek toplumuna sunmalı ve bu kaliteli ürünlerle beslenen toplumunun sağlıklı olmasını sağlamalıdır. GDO’lu ürünlere yer vermemelidir. Arazileri boş bırakmamalı ve ekip değerlendirmelidir. Tarım alanlarının kıt olduğu Finlandiyalıların taşlar üzerine toprak çekerek ürün yetiştirdiğini ve ülkesini kalkındırdığını göz önünde tutmalıdır.

Ticaretçi her türlü hile ve kandırmaya meydan vermeden dürüst ticaret yapmalıdır. Helal lokma kazanmaya dikkat etmelidir. Ticari alanında diğer ülkelerin ticaretçilerinin önünde olmalıdır. İhracat yapmalıdır.

İnsan, hayvan ve bitki haklarına dikkat etmelidir. Ülkesini içinde kuşlar öten yeşil ormanlarla donatmalıdır. Dağlarının ve bağlarının yeşil, ovalarının ekili, park-bahçelerinin dikili olmasını sağlamalıdır. Modern, temiz yerleşim yerlerinin oluşmasına uğraşmalıdır.

Suyun, havanın ve toprağın temiz kalması için her türlü çabayı göstermelidir.

Her türlü lüks ve israfa son vermelidir. İhtiyacı kadar harcamalıdır. İhtiyacından fazla birikimlerini “Ülkem ve toplumum yararına nasıl bir yatırım yapabilirim?” düşüncesiyle hareket ederek istihdam ve üretime katkıda bulunmalıdır.

Kendi ürettiğini harcamalı ve ürettiği malları ihraç etmeye çalışmalıdır. Yabancıların ürettiği malları tüketme hastalığından kurtulmalıdır. Sömürgeciliğe mani olmalıdır.

Eğitimci eğitim kalitesini daha ilerlere götürme çabasında olmalıdır.

Toplumun kaynaşmasına, dayanışmasına, birlik-beraberlik olmasına katkıda bulunulmalıdır.

Bencilliği bırakıp başkalarını da düşünmelidir.

Çalışıp kazanmak ve toplumunu ilerletmek temel hedefi olmalıdır.

Sıcak savaşların yerini daha çok ekonomik savaşların aldığını bilerek ülkesini ekonomik alanda en ileri seviyeye getirmeye çalışmalıdır.

Boş zamanlarını sanat, spor ve edebiyatla değerlendirmelidir. En büyük hazinenin zaman olduğu bilincinde olmalıdır. Boş zaman geçirmemelidir.

Bu ruh ve düşünceye sahip olan toplumların kalkınmasına kim engel olabilir?

Toptan kalkınma ancak böyle bir yüksek ruh ve idealist düşünceyle olur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Kayadibi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

150 milyon yiyen koca - Bizde bu israf savurganlık tembellik ve kamudan geçinme varken kalkınmak biraz zor , bugün Hakan Yağcıoğlu kocaelispor a belediye kasasından sirkenin 50 milyon tl karaosmanohlunun

100 milyon tl verdiğini yazmış. Şimdi Tahir Bey de 8 milyon tl verdi, Fatma Hanım da üç beş bir şey verir, israfin boşa giden paranın boyutu korkunç burdan kalkınma nasıl ciksin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Eylül 06:38

Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?