Reklamı Kapat

Belediyeye açık dilekçe: Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına

Kentimizde “Yürüyüş Yolu “ olarak tanımlanan yol üzerinde  anıt ağaç olarak  tescil edilmiş  çınar ağaçlarından  devrilenler olmaktadır. En son devrilme 19 Haziran 2019 tarihinde  olmuş, devrilen ağaç bir özel aracı ezmiş,  kullanıcı kişi ölümden dönmüştür.

Bundan önce de aynı yol üzerinde farklı tarihlerde çınar ağaçları devrilmiştir. Bu durum büyük bir tehlikenin varlığını göstermektedir. Çünkü bu yol üzerinde gün içinde binlerce insan dolaşmakta, motorlu araç trafiği yoğun olarak sürmektedir.

Kesin olarak bilinmektedir ki Belediyelerin ana görevi halkın sağlığını korumaktır. Bu nedenle Belediyeniz de halkın yaşamını olumsuz etkileyen faktörleri ortadan kaldırmak ve gerekli ön tedbirleri almak zorundadır.

Aynı ortam şartlarında ve aynı konumdaki çınar ağaçlarının farklı tarihlerde devrilmesi bu yolda bulunan diğer çınarların da devrilmesi olasılığına kesinlik kazandırmaktadır. Sadece hangisinin ne zaman devrileceği belli değildir. Ancak, önceden yapılmış yanlış, tekrarlanan ve yoğun budamalara bağlı olarak  gövdelerinin eğimine bağlı olarak hangi yöne devrilecekleri ortadadır. Bilimsel açıdan net olarak bilinmektedir ki bir ağacın gövdesinden kırılmaksızın kökü ile devrilmesinin tek nedeni gövde ve dolayısıyla tacının gelişmişliğine uyumlu büyüklükte kök yapısına sahip olmamasıdır.  Çünkü kuvvetli rüzgarlar sadece yatay ve düşey konumda yeterli kök yapısına sahip olmayan ağaçları devirmektedir. Üstelik kök yapısı son derece yetersiz olan ağaçların kuvvetli rüzgar etkisi olmadan devrilmesi de mümkündür. Son ağaç bu şekilde devrilmiştir.

Belediyenizin yukarıda belittiğim nedenlerle bu konuda gerekli hassasiyeti gösterdiği, bunun doğal bir sonucu olarak,  yukarıda belirtilen tarihte  çınar ağacının devrilmesi üzerine  Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığının teknik elemanlarının,  daha önce devrilen ağaçlar konusunda olduğu gibi  devrilmenin nedenlerini belirlemek için  devrilen ağacın gövdesine, oluşan kök  boşluğunun genişlik ve derinliğine, toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerine  ilişkin incelemeler yapmış olduğu kesindir. Çünkü böyle bir inceleme sonucunda düzenlenecek rapor, alınacak tedbirleri ortaya koymak açısından gereklidir ve son derece önemlidir.  Dünyanın her kentinde böyle bir durumla karşılaşılması halinde yapılan ilk ve en önemli işlem budur.

İnsanlarımızın devrilecek bir ağaç nedeniyle yaralanması veya  hayatını kaybetmesi söz konusudur. Bu yüzden halkın bu raporun sonucunu öğrenmesi hem gerekli hem de hakkıdır.

Belediye bu raporun sonucunu açıklamalıdır. Kentimiz sakinleri bu rapora göre diğer ağaçların devrilme tehlikesinin olup-olmadığını, tehlike yok ise bunun dayanaklarını bilmelidir.  Başka bir çınarın mal veya can kaybına neden olması halinde bunun mesuliyeti ölçülemez derecede büyük olacaktır. Çünkü bu ağaçlar belediyenizin sorumluluk alanındadır.

Bu nedenlerle İzmit’te yaşayan bir vatandaş olarak Belediyeniz tarafından hazırlanmış raporun  görsel veya yazılı basın yoluyla  açıklanması için gereğini saygılarımla arz ederim. 24.08.2019

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?