Kocaeli’de maden ruhsatı bulunan kaç firma var?


Aslında Kocaeli’nin birçok sorunu var…

Bu sorunlardan biri de taş ocakları…

Taşocakları için birçok çözüm üretildi…

Ama hiç birinde başarı sağlanmadı…

**

CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, son zamanlarda Kocaeli’nin sorunlarıyla ilgili açıklamalar yapıyor…

Soru önergeleri veriyor…

Akar, önceki gün Kocaeli’deki belediyelerin borçlarını açıklayarak, belediyelerin nasıl durumda olduğunu gösterdi…

Maalesef bütün belediyeler borçlu…

Mevcut belediye başkanları, bir önceki dönemden yüklü miktarda borç devraldılar…

**

CHP’li Haydar Akar, öncemi gün ilimizdeki taş ocaklarıyla ilgili bir değerlendirmede bulundu…

2013 yılında dönemin Kocaeli Valisi Ercan Topaca tarafından açıklanan Kocaeli’deki taş ocaklarının bir bölge de toplanmasına yönelik çalışmalar da halen bir neticeye varılamadı.

Yaklaşık 6 yıllık geçen süre de Taş Ocakları konusunu zaman zaman gündeme getirmiş ve yapılan çalışmaları sormuştu. Bir kez daha Taş Ocaklarının durumuna ilişkin sorular soran ve konuyu yakından takip eden Akar yeni bir açıklama yaptı.

6 YILDIR AYNI YERDEYİZ?

Akar açıklamasında,  Kocaeli ilinde bulunan taş ocaklarının bir bölge de toplanmasına yönelik çalışmaların; geçtiğimiz yıl  23/05/2018 tarih ve 30429 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Maden Bölgelerine ve Ruhsatların Taşınmasına İlişkin Yönetmelik” kapsamında Kocaeli Valiliği tarafından yürütüleceğini ancak halen bu konuda sonuç odaklı bir çalışmanın yapılmadığını söyledi.

**

Akar’ın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına yönelttiği mevcut Taş Ocakları ve yapılan faaliyetlere ilişkin Bakanlık yetkilileri Kocaeli’de faaliyette bulunan 50 adet işletme ruhsatı olduğunu Taş ocaklarının taşınmasına ilişkin çalışmaların Kocaeli Valiliğince yürütüldüğünü söyledi.

YENİ TAŞ OCAKLARI AÇILIYOR

Bakanlık cevabı sonrası Kocaeli Valiliğinden bilgi talep eden Akar, kendisine verilen cevabı kamuoyu ile paylaşırken taş ocakları konusun da yıllardır bir arpa boyu yol alınamadığını belirterek, maalesef kapatılmadığı gibi yeni taş ocaklarının da açılmaya devam ettiğini söyledi.

Bütün İlçeler de maden ruhsatlı işletmelerin olduğuna dikkat çeken Akar, kent taş ocakları ve sanayi kirliliği ile teslim alınmış durumda bunun etkilerini en aza indirmek için de bu projenin ivedi olarak hayata geçirilmesi bu kente karşı hepimizin görevidir dedi.

YENİ RUHSATLAR KAMU

KURULUŞLARINA VERİLMİŞ

Kocaeli Valiliği yapılan çalışmalara ilişkin Akar’a vermiş olduğu cevapta şunları belirtti. 

 ‘İlimiz sınırları içerisinde yürütülen madencilik faaliyetlerinin belirli bir bölgede, düzen içerisinde ve çevreye en az zarar verecek şekilde yürütülmesinin sağlanması amacıyla, Valiliğimiz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün de katılımları ile yürütülmekte olan çalışmalar Maden Bölgeleri Yönetmeliği kapsamında halen devam etmektedir. 

Süreç sonuçlandığında bölgede bulunan ocaklarla ilgili yapılacak yeni düzenlemeler hakkında Valiliğimizce kamuoyu bilgilendirilecektir. İlimiz genelinde kamu kurum ve kuruluşlarının yatırımları kapsamında yalnızca ilgili projelerle sınırlı olmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ ve Kandıra Belediye Başkanlığı’na yeni ruhsatlar düzenlenmiştir” dedi.

İLÇE İLÇE 165 MADEN

RUHSATININ DAĞILIMI

Kocaeli de 165 maden ruhsatlı işletmeninin olduğu belirtilirken bunun ilçelere göre dağılımı ise şöyle gerçekleşti;

Başiskele 2, Darıca 3, Derince 2, Dilovası 27, Gebze 29, Gölcük 6, İzmit 15, Kandıra 21, Karamürsel 9, Kartepe 7, Körfez İlçesi'nde 44 maden ruhsatı olmak üzere toplamda 165 adet.

KAZ DAĞLARI

CHP’li Akar’ın değerlendirmesi böyle…

Şu sıralar Balıkesir-Çanakkale’de bulunan Kaz Dağları delik deşik ediliyor…

Vatandaşlar, bunlara tepkili…

İlimizdeki taş ocakları da bölgelerine büyük zarar veriyor…

Doğa katlediliyor…

Bir dönem Hereke’de bulunmuştum…

Yukarı Hereke’deki taş ocaklarının bölgeye ne kadar zarar verdiğini bilenlerdenim…

Dinamitler patlatılınca, Yukarı Mahallesi, Kışladüzü Mahallesi ve 17 Ağustos Mahallesi’nde bu patlanın sarsıntıları hissediliyordu…

En doğru çözüm, taş ocaklarının bir bölgeye toplanması…

Eski Kocaeli Valisi Ercan Topaca, bu konuya eğilmişti…

Ama o gittikten sonra, taş ocaklarının bir bölgede toplanması projesi şimdilik hayal gibi…

Resim

Hereke

Trafik canavarı 10

yılda 52 bin can aldı

 Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press,  son on yılın kaza istatistiklerini ve medya başlıklarını inceledi. Ajans Press’in Emniyet Genel Müdürlüğü verileri ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de 2009-2018 yılları arasında, 12 milyon 236 bin 912 trafik kazası meydana geldi. Yaşanan kazalarda 52 bin 95 kişi yaşamını kaybederken, 2 milyon 695 bin 604 kişi ise yaralandı. Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının nedenlerine bakıldığında, ilk sırayı sürücü hataları alırken, onu sırasıyla yaya, yol, araç ve yolcu hataları takip etti. En çok kaza yapan araçlar cinslerine göre ayrıldığında, otomobilin ilk sırada yer aldığı görüldü. Otomobili de sırasıyla, kamyonet, motosiklet ve minibüs izledi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Kocaeli'de 2018 yılı içinde meydana gelen trafik kazalarında 95 kişi hayatını kaybetti. Varın 10 yılda trafik kazalarında ölenlerin sayısını siz hesaplayın…

Türkiye afet riski

oranında kaçıncı sırada?

Ajans Press’in World Risk Report verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye doğal afet riski taşıyan ülkeler arasında yer alırken, bu oranın yüzde 4,73 olduğu belirlendi. Dünyanın en fazla doğal afet riski taşıyan ülkesi ise yüzde 50,28 oranla Vanuatu olarak kaydedildi. 172 ülkenin olduğu listede en az doğal afet görülen ülkesi de Katar olarak saptandı. Katar’da bu oran sadece yüzde 0,36 iken ona 0,57 ile Malta’nın, yüzde 1,25 ile de Suudi Arabistan’ın eşlik ettiği görüldü. Türkiye ise bu listeye 112. sıradan girdi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz