Zeytin bahçelerinde yabani otlarla mücadele edilmesinin önemi

Zeytinliğimizde bulunması, zeytin ağaçlarımız için zararlı sayılan her çeşit bitki ve bilhassa otları imha etmek mecburiyetindeyiz. Yabani otlar ve diğer bitkilerin zeytinliklere verdiği zararlı şöylece bir sıralayalım:

1) Yabani otlar, zeytin ağaçlarının en çok besin maddelerine muhtaç oldukları bir devrede yani İlkbahar'da topraktaki besin maddelerini çeker; alırlar. Hepimiz biliriz ki; İlkbahar'da havalar ısınınca ağaçlara su yürür. Özsuyun bundan sonraki faaliyeti süratle artar; filizlenme, yapraklanma, çiçek açımı, çiçeklerin tane bağlamaları, hep bahar devresine rastlar. Yaz döneminde hararet otuz derecenin üzerinde olduğu zamanlarda ağaçlarda bir durgunluk olur ve Yaz ortalarına doğru hayat devrelerini ikmal ederler. Besin maddeleri yönünden ağaçlarımızın en muhtaç zamanında bu yabani otlar, toprağın kuvvetini alıyorlar.

2) Yabani otlar, yine zeytin ağaçlarının suya muhtaç oldukları İlkbahar döneminde en fazla su çekerler. Su ve besin maddelerinin azlığından dolayı zeytin ağaçlarının döktükleri çiçek ve danenin sayısı oldukça fazladır. Bu durumda yabani otların zararları azımsanmayacak kadar fazladır.

3) Yabani otlar kuruyunca kolayca yanabilen bir hal alırlar. Birçok zeytinlik yangınları, zeytin altlarında kurumuş otların yanmasından meydana gelmiştir. Bilhassa zeytin bölgelerinde sık dikilen zeytin ağaçları, bu yangınlardan daha fazla zarar görebilirler. Yabani otlarla mücadele edememişsek, hiç olmazsa onları Yaz Aylarında zeytinliklerden çıkarmalıyız. Zeytin ağacı, yanma bakımından çam ağacı gibi yanıcıdır.

4) Yabani otlar, kurumuş dahi olsalar zeytinlik içinde bulundukları takdirde zeytin tanesinin toplanmasına mani olurlar. Otu çok olan zeytinliklerde toplayıcılar, otların arasını karıştırmak ve dane aramak gibi zaman kaybı ile karşılaşırlar. Üstelik; gizli kalmış taneler de zaiyattan sayılacaktır.

5) Canlı ve kuru bulunsun; yabani otlar aynı zamanda hastalık amili böcekler ve mikroplar için de yatak vazifesi görürler. Zeytin hastalıklarının çiçek, tane dökümü, filizlerin yenmesi veya kurutulması gibi zararları bulunmaktadır. O halde, biz zeytinliklerdeki yabani otlarla mücadele edersek zeytinlerimize zararlı olan hastalık maillerini (kısmen de olsa) bertaraf etmiş oluruz. Bu durum, bizim için büyük bir faydadır. Yabani otların zeytin ağaçlarına çiçek açtırmadığı, çiçek döktürdüğü ve büyük miktarda tane dökümüne sebep oldukları çokça görülen durumlardandır.

Zeytinliklerde yabani otlar gibi zararlı olan bazı küçük ağaççıklar da vardır. Bunlar; katır tırnağı, böğürtlen gibileridir. Hatta bunlar, yabani otlardan daha zararlıdırlar. Esaslı şekilde kökleri çıkarılırsa bir daha çıkmazlar. Bunlar için en kuvvetli mücadele, toprakta parçalarını bırakmayacak şekilde temizlemektir. Yabancı otlarla mücadele, devamlılık gerektirir. Zira pek çok yabani otun tohumları rüzgarlar vasıtası ile dışarıdan zeytinliklerde girebilirler. Onun için yabani otlar ile mücadelede az çok devamlılık şarttır. Bu durumu unutmamalıyız. Yabani otların sürülerek, tırmıklanarak veya çapalanarak yok edilmesi bilinen bir usüldür. Ancak bu şekilde yapılacak mücadele için toprağı zamansız bir sürüme tabi tutmamalıdır. Bundan fayda yerine zarar gelebilir. Esasen kıştan iki defa derin, bahardan iki defa sathi sürülen toprakta yabani otlar pek barınamazlar. Şunu bilmek lazımdır ki; bir yabani ot, tarlaya dökeceği yüzlerce tohum ile gelecek yıllar karşımıza hesapsız rakamlar ile çıkacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Tınaztepe - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Fethiye Caddesi için hangi projeyi beğendiniz?