İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı

Avrupa’ya uyum yasaları çerçevesinde 2012 yılında İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu çıkarıldı. Bununla ilgili olarak da İş Sağlığı ve İş Güvenliği uzmanları görevlendirildi. Mühendisler, fizik öğretmenleri, kimya öğretmenleri, teknik öğretmenler, hatta avukatlar bile sınava girerek İş Sağlığı ve İş güvenliği uzmanı olma hakkını elde ettiler. Bu kişiler önce C sınıfı, sonra B sınıfı, daha sonra da A sınıfı belgelerini sınavlara girerek elde ediyorlar.

Sözü edilen bu uzmanlar yeterince görevlerini yerine getiriyorlar mı? Hayır getiremiyorlar.

Bu uzmanlar işverene bağlı olarak çalışıyorlar ve maaşlarını işverenler ödüyor. Maaşını işverenden alan bir İş Sağlığı ve İş Güvenliği uzmanı o işverenin sahip olduğu işyerindeki bir eksikliği, yanlışı nasıl rapor edip ilgili bakanlığa gönderebilsin?

Böyle bir durumda işveren o İş Sağlığı ve İş Güvenliği uzmanını kapının önüne koyar. İşsizliğin %20 lere dayandığı bir ortamda hangi uzman kendi patronu hakkında onun aleyhine bir rapor düzenleyebilir.

İş kazaları bakımından Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sıradayız. 2002 yılından bugüne kadar 24 milyona yakın kişi iş kazalarında hayatını kaybetmiş. Bu ne demektir. Her yıl ortalama olarak 2000 işçi iş kazası sonucu hayatını kaybetmektedir.

Türkiye’de yılda iki bine yakın işçi iş kazası sonucu hayatını kaybederken bu rakam gelişmiş ülkelerde çok düşüktür. Nedeni ise devlet ve işverenler her türlü tedbiri almaktadır. İnsanına değer vermektedir. Benim ülkemde insan hayatı bu kadar ucuz olmamalıdır.

Bu ülke Soma’daki maden faciasını, Zonguldak’daki maden facialarını, İstanbul Toronlar inşaattaki asansörün yere çakılması sonucu ölen işçileri unutmadı. Sonuçta bu kazalara neden olanlara hiçbir yaptırım uygulanmadı. Bir iki kişi günah keçisi ilan edildi, olay unutturuldu. Bu günah keçileri de genellikle İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanları oluyor. Bu uzmanlar bu kadar riski üzerlerine almalarına rağmen işverenlerden aldıkları ücretler çok komik. Örneğin C sınıfı bir uzman 1500 lira, B sınıfı bir uzman 2.500 lira, A sınıfı bir uzman ise 3.500 ile 4000 lira arasında ücret almaktadır.

Türkiye iş kazaları bakımından Uluslararası Çalışma örgütü İLO ilkelerine uymazsa, bizler daha çok işçinin ölmesine tanık oluruz. İş Sağlığı ve iş Güvenliği uzmanları bağımsız olmalıdırlar. Kamu görevlileri gibi maaşlarını devletten almalıdırlar.

Maaşını devletten alan bir uzman işyerinde gördüğü eksiklerin yapılmasını işverenden isteyebilir. Eğer işveren kendisinden istenen eksikleri yerine getirmezse uzman bunu rahatlıkla bir rapor haline getirip ilgili yerlere verebilmelidir.

Siyasi iktidar İş Sağlığı ve İş Güvenliği uzmanlarını işverenin insafına bırakmamalıdır. Bunun için gerekli adımları bir an önce atmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

yüksel - hep insani değerlerden bahsediyorsunuz ama ben sizin öğrencinizim. beni cuma namazına gittiğim için diğer öğrenciler içinde rencide etmiştiniz. sizin insanlığınız sadece sizin gibi düşünen ve sizin gibi yaşayan insanlar için. siz asla bir öğretmen ve yazar olamazsınız ben sizin gerçek yüzünüzü görenlerdenim

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Ağustos 11:05

Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?