Reklamı Kapat

Kapitalizm mi, vahşi kapitalizm mi?

Kapitalizmin ileri aşaması vahşi kapitalizmdir. Okuyucularım kapitalizm kapitalizmdir. Bunun vahşisi olur mu? Diyebilirler.Bugün dünya vahşi kapitalizmi yaşamaktadır.

Kapitalizmin temel felsefesi elinde bulundurduğu üretim araçları sayesinde daha çok para kazanmak, servet edinmektir. Kapitalistler emeğe hiç saygılı değildirler. Emekçileri sömürerek sömürü düzenlerini devam ettirmek isterler. Bu nedenle üretimde emekçilere ihtiyaçları olduklarının farkındadırlar. Emekçiler olmadan sermaye birikimi sağlayamayacaklarını iyi biliriler.

Vahşi kapitalizmde ise, kapitalistler emeğe, emekçiye değer vermedikleri gibi, insana da değer vermezler. Kapitalistler için tek amaç daha çok kazanmak, servetlerine servet katmaktır. Bu aşamada işsizlik oranı çok yüksek olduğu için emeğe ve emekçiye saygıları hiç yoktur. Karın tokluğuna işçi çalıştırırlar. Vahşi kapitalizmde işverenler, daha çok para kazanmak için insan sağlığı ile bile oynayabilirler. Alın size Cargill şirketi.  Nişasta bazlı şekeri üreterek insan sağlığı ile oynamaktadır.

Bugün dünya vahşi kapitalizm altında ezilmektedir.Dünyanın en büyük ilaç firmalarında görev yapan Roland Diggelman çok ilginç itiraflarda bulundu. Gerçi bizler Bay Roland’ın itiraflarını biliyoruz ama yaşayan birinin bunları paylaşması çok ilginç. Bakın bu adam ne diyor.“İlaç şirketleri için tedavi edilmiş her hasta kaybedilmiş bir müşteri demektir. Çoğu ilaç firmasının felsefesi öldürmeyin ama sakın iyileştirmeyin.” Şeklindedir. Çünkü iyileşmeyen hasta sürekli olarak ilaç kullanacaktır. Öldüğünde ilaca ihtiyacı kalmayacaktır.”

Kanser, şeker, kalp, tansiyon, kemik erimesi gibi hastalıklar ilaç şirketleri için altın yumurtlayan tavuklardır.Bugün toplumda şöyle bir kanı var. İlaç firmaları kanseri tedavi edecek ilacı buldular ama piyasaya çıkarmıyorlar.Gerçekten ilaç firmaları kanseri tedavi etmek için bir çaba sarf etmiyorlar. Çünkü kanserli hastalar sayesinde servetlerine servet katıyorlar. Kanserli hastaları daha uzun süre yaşatıp, onların sırtından para kazanmak onların tek arzusu.Dünyada ilaç sektörü birkaç büyük şirketin elinde. İnsanlar ne zaman ki ilaç kullanmaya başladı, hastalıklar arttığı gibi tedavi süresi de artıyor. Çünkü her ilacın yan etkileri var. Geriye dönüp baktığımız zaman eski insanların ne kadar sağlıklı olduklarını görürüz.

Bu ülkede “Tereyağı yemeyin, zararlıdır.” Diyerek insanları margarin yemeye yönlendiren kardiyologları anımsayın. Bunlar hep bilerek yapıldı. Eski insanlar tereyağını kaşık, kaşık içerlerdi. Onlara hiçbir şey olmazdı. Bir zamanlar yumurta zararlıdır diyen doktorlarımız oldu. Şimdi ise her gün birkaç yumurta yiyebilirsiniz deniliyor.İnsanları yanlış yönlendirenler acaba bu ilaç firmalarının temsilcisi miydiler? Doğrusu merak ediyorum. Artık öyle bir noktaya geldik ki her şeyden kuşkulanmaya başladık.Vahşi kapitalizm insanları her şeyden şüphe eder hale getirdi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz