Kocaeli Büyükşehir yandaş dernek ve vakıflara aktarılan kaynakları açıklamalı

Gecen hafta İstanbul büyükşehir belediyesi önceki dönemde yandaş vakıflara aktarılar paranın 375 MİLYON TL olduğunu açıkladı.Baktım bu korkunç paraların tamamı ENSAR-TÜRGEV-TÜGVA gibi yandaş vakıflara aktarılmış.Verilen yandaş ihaleler açıklanırsa  rakkamın korkunçluğu iyice gün yüzüne çıkacak. Halbuki seçimi kazanan belediye başkanı kendi partisinin değil tüm kentin belediye başkanı olmalı ve yandaş çalışmamalı.Hak ,hukuk ve adalet bunu gerektirir. Eskiden kamu yararına çalışan dernek ve vakıf statüsünü Danıştay belirler,buna göre belediyeler bunlarla ortak proje çalışması yapardı.AKP 2002 de iktidara gelir gelmez,diğer konularda olduğu gibi  hemen bu konuda da ciddi yasal değişiklikler yaparak yandaş derneklere belediyelerin kaynak aktarmalarının önünü açtı.bi AKP nin genel siyaset anlayışının bir ürünüdür.

Bu yüzden yıllardır seçimi kazanan AKP li belediyeler sadece kendi yandaşlarına çalışıyor,adil davranmıyor diye.Gerçekten yıllardan bu yana AKP.li belediyeler ,genel parti politikası gereğince  kamu kaynaklarını belediye hizmetlerinden çok öncelikle toplumun sosyal ve siyasal açıdan A.K.P .lileştirilmesi için  harcadı:AKP lui belediyeler halen bu uygulamaya devam ediyorlar.İstanbul seçimlerindeki haksız seçim iptali ve büyük kavganın nedeni yandaş dernek ve vakıflara  kaynak aktarmaya ve yandaş ihaleleri yapmaya yöneliktir.Yoksa neden üç büyük belediye seçimleri ile AKP bu kadar uğraşsın.

Şimdi size AKP nin  bunun için yaptığı yasal düzenlemeleri aktarayım.

Akp iktidarı öncesi yürürlükte bulunan  07.10.1983 tarihli ve 2908 sayılı eski dernekler kanununun 59 maddesine göre  ;İlgili bakanlıkların görüşü alınarak, İçişleri Bakanlığının önerisi, Danıştay İdari İşler Kurulunun kararı ve Bakanlar Kurulunun onayı ile bir dernek kamu yararına dernek statüsü alabilirdi. AKP iktidara gelir gelmez hemen yandaş dernek ve vakıflara belediye kaynaklarını aktarmak amacıyla dernekler kanunundan başlayarak yasal düzenlemeler yapmaya başladı.

Bunun için hemen  4.11.2014 tarihli 5253 sayılı dernekler kanununun 27 maddesi değiştirildi.Buna göre “ilgili bakanlıkların ve maliye bakanlığının görüşü üzerine ,İç işleri bakanlığının teklifi ve bakanlar kurulu kararıyla kamu yararına dernek stüsü alma hakkı doğdu.Yani Danıştay devre dışı bırakıldı.Bu konudaki yetki AKP bakanlar kuruluna geçti,Yani konu tamamen siyasallaştı.Bu şekilde AKP ENSAR-TÜRGEV-TÜGVA gibi yandaş vakıf ve derneklere önce kamu yararına dernek statüsü vermeye başladı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden sonra ise  “MADDE 27.- ile kamu yararına çalışan dernekler, (Değişik ibare: KHK/703 - 2.7.2018 / m.19/a )"Cumhurbaşkanı" kararıyla tespit edilir” hükmü getirildi. Yani Cumhurbaşkanlığı hükümet  sisteminden sonra dernekler kanununda yapılan bir başka değişiklik ile bu defa kamu yararına dernek statüsünü bizzat AKP genel başkanı  olan cumhurbaşkanı kararnamesi ile kolayca verir hale gelmiş oldu.

Pekiyi bu değişikliğin belediyelerle bağlantısı nedir ? Bir bakalım .

5393 sayılı belediye kanununun 75 maddesinde 12.11 2012 tarihinde yapılan değişikle; Belediye, belediye meclisinin kararı üzerine yapacağı anlaşmaya uygun olarak görev ve sorumluluk alanlarına giren konularda belediyeler ;75/c maddesindeki (Değişik : 6360 - 12.11.2012 / m.19) şeklindeki kanunla kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu yararına çalışan dernekler, Cumhurbaşkanınca vergi muafiyeti tanınmış vakıflar ve 7/6/2005 tarihli ve 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamına giren meslek odaları ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirebilir”hükmü getirildi. 

5216 sayılı büyükşehir(bütünşehir) belediye kanununan 28  maddesi  ile;

MADDE 28.- Belediye Kanunu ve diğer ilgili Kanunların bu kanuna aykırı olmayan hükümleri ilgisine göre büyükşehir, (Değişik ibare : 6360 - 12.11.2012 / m.12) “ve ilçe” belediyeleri hakkında da uygulanır,hükmü getirildi

Görüldüğü gibi, AKP iktidarından önce  kamu yaranına dernek statüsünü Danıştay gibi siyasetten ari bir kurum belirlerken,AKP iktidara geldikten sonra yaptıklara yasal düzenlemelerle kamu yararına dernek statüsünün belirlenmesini önce bakanlar kuruluna daha sonra da tamamen sayın Erdoğan’ a bırakmış,yani  bu konu tamamen siyasallaşmıştır.

Arkasından da 03.07.2005 tarihli 5393 sayılı belediye kanunu ve büyükşehir belediye kanunlarında yaptıkları düzenlemelerle kamu yararına derneklerle belediyelerin ortak proje ve iş yapmaları sağlanarak buralara belediye kaynaklarını aktarmanın  alt yapısı tamamlanmış oldu.

Bu düzenlemelerden sonra AKP nli belediyeler bu yasal zırh ile ENSAR-TÜRGEV-TÜGVA gibi derneklere  vatandaşın vergilerinden gelen kamu kaynaklarını keyfi biçimde aktarmaya başladılar.İhaleler de işin başka acınacak boyutu.

İşte İstanbulda iktidarın değişmesi ile ortaya çıkan bu 375 milyon( eski para ile 375 trilyon) gibi korkunç paranın temelinde yatan,mantık,keyfii yasal değişiklikler  ve  siyaset anlayışının hikayesi böyle.Halbuki yandaş dernek ve vakıflara aktarılan bu para ile ciddi bilimsel çalışmalar yapılabilir,üniversiteler açılabilir,toplu taşıma sorunları çözülebilir,halkın ihtiyaçları karşılanabilirdi.Bu vakıfların bu paraları nerelere aktardıkları da ayrı bir facia olabilir.İncelemek gerekir.

Gelelim Kocaeli büyükşehir belediye başkanlığına;

Kocaeli büyükşehir belediyesine 17 yılda  korkunç paralar geldi,559 milyon TL ye İzgaz gibi bir firma satıldı.Gelen kaynaklarla yapılan işler kıyaslandığında çok büyük bir fiyasko söz konusu olduğu anlaşılıyor.Yeni belediye başkanı para sıkıntısı nedeniyle lüks araçları çok doğru bir yaklaşımla satıyor,hatalı harcamalara son veriyor. Kocaeli toplumu ve tabii bizler de bu davranışı alkışlıyoruz.

Pekiyi bu yeter mi ?

Pekiyi bu küçük ve göstermelik iş yeter mi ? Tabii ki yetmez.İstanbulda olduğu gibi partisi farklı bile olsa değişen Kocaeli büyükşehir belediye başkanının da geçmiş dönemlerde  benzer dernek ve vakıflara ne kadar para aktarıldığını açıklama sorumluluğu var.

Kocaeli büyükşehir belediye başkanlığı geçmiş 15 yılda  Kocaeli’deki yandaş dernek ve vakıflara na kadar mali kaynak aktardı.Bunlara hangi imar imtiyazları tanıdı,GM tahsisleri yaptı.Bunları Kocaeli toplumunun bilmek en doğal hakkı.Sayın belediye başkanının öncelikle bunları açıklaması ve bundan sonra bu aktarmaları yapıp yapmayacağını da kamuoyuna açıklaması gerekir.

Olay araç satmakla düzelecek gibi gözükmüyor.Olay derin ve AKP nin genel politikasından kaynaklanan bir olay.

Yeni belediye başkanı yukarıda belirtilen yasal imtiyazlardan yararlanarak yandaş kurumları desteklemeye devam edecek mi ? Yoksa bu tür kurum ve kişilere yapılan hatalı harcamaları açıklayacak,bu kaynakların aktarılmasına son verecek ve gerçekten tüm Kocaelinin belediye başkanı mı olacak.?

Bu iş göstermelik araç satışları ile halledilecek gibi değil

NOT: Kocaeli milletvekili sayın Tahsin Tarhan’ın  belediyelerin Kocaeli dahil Türkeye genelinde bu konudaki tasarrufların tesbitine ilişkin TBMM ye vermiş bulunduğu önergenen hak ve adalet adına muhalif yada iktidar tüm milletvekilmleri tarafından desteklenmesi gerekir.Bakalım en azından Kocaeli’deki iktidar milletvekillerinin bu konudaki  tavrı nasıl olacak,merakle izleyeceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Hasan Ağır - Zaten savurganlık devam ediyor.Açıklasalarya kaç para borç ile belediyeyi devir aldıklarını.Derince borç içinde yüzüyor.Bir sürü eleman doldurdular.Yatırım hizmet yok.Araç saltanatı devam ediyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Eylül 09:38
03

Bitmedi - Kaynakları kötüye kullanma bitmedi, geçen hafta siyasi amaçlarla kocaelispor a rahat transfer yapsın diye 8 milyon tl hibe edildi,

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 19:27
02

Amele - Allah (c.c) diyorki ;1 .Vay o ayetten maddi kazanç sağlayanların haline.2. Biriktirdiğiniz o altınları böğrünüze yapıştıracağız.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Eylül 06:53
01

Alp 41 - Fahri bey aynı belediye görevi olmadığı halde bir profofösyenel klube para aktarıyor hemde kamuoyuna açıklanandan çok çok fazlasını veriyor ve bundan sonrada düzenli olarak verecek bu konuda da görüşlerinizi merak ediyoruz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 02 Eylül 19:44


Anket Cumhurbaşkanı'nın açıkladığı normalleşme sürecini nasıl karşılıyorsunuz