Allah’a şükür can kaybı yok!..

Gazetelerde yazılar çıkıyor ve TV kanallarında söyleşiler yapılıyor. Orman yangınları! Binlerce ağaç yok oldu…

Bu satırlara ve  söylemlere bakılırsa orman denilen varlık sadece ağaçlardan ibarettir!

Bu nedenledir ki ülkenin herhangi bir yerinde yangın sonucu  hektarlarca orman alanı ortadan kalktığında  bir  yetkili kişi TV kanallarına çıkıyor ve “Allaha çok şükür…Can kaybı yok “ diyor.

Öyle ya!… Orman yangınında ortadan kalkanlar sadece ağaçlardır. Çünkü orman sadece ağaçlardan ibarettir!

Geçenlerde bir yazımda da belirtmiştim. Bu ülkede yürürlükte olan Orman Kanununun 1.maddesinde orman şöyle tanımlanmıştır :

“Tabii olarak yetişen veya emekle yetiştirilen ağaç ve ağaççık toplulukları yerleriyle birlikte orman sayılır.

Görüldüğü gibi bu tanımda ormanda  ağaçlarla  birlikte yaşayan diğer bitkiler ile  hayvan topluluğunun  yaşam birliğinden iz yoktur.

İlkokula giden bir çocuğa “orman nedir ?” diye sorsanız hemen hemen aynı tanımı yapar: “Ağaçların  olduğu yere orman denilir.” Kanunda bile  orman böyle,  ilkokul çocuğunun söyleyeceği şekilde tarif edilirse olacağı budur.

Halbuki orman tanımı, kayalar, taşlar ve toprak dahil canlı ve cansız bütün varlıkların işbirliğini içermelidir. Çünkü dünyada orman kadar işbirliği açısından daha  iyi işleyen bir başka ekosistem yoktur. Bu ekosistemde örneğin bazı ağaçların çoğalması sadece  böcekler sayesindedir,  toprakta belli mantarların yokluğu halinde bazı ağaçların kökleri işlevini yerine getiremez. Ormandaki yosunlar bile oradaki yaşam için gereklidir.

Sadece ağaçların  kesildiği ifade edildiğine göre orman altı bitki örtüsü nerede? Bu bitkilerle beslenen hayvanlar, topraktaki mikroorganizmalar nerede?

Şunu da hiç unutmayın: Orman ortadan kalkınca oradaki bitkisel ve hayvansal bütün canlıların ölümünün  yanı sıra iki önemli olay oluştu: O alanda, fotosentez yoluyla havadan, hani şu küresel ısınmada payı %61  olan karbon dioksitin  alınması olayı sona erdi. İkincisi,  ormanı oluşturan ağaçların, diğer bitkilerin ve hayvanların  yanması sonucu havaya karbon dioksit salınımı oldu. Üstelik bu alan toprak işlenip fidan dikimi yoluyla  ağaçlandırılırsa yanmış ağaç ve diğer bitkilerin  toprak içinde yıllarca kalmış olan köklerinin açığa çıkmasıyla da oluşacak karbondioksit havaya karışacak. Öyle ki bu alan yeniden ağaçlandırıldığında ağaçların o alanda salınmış karbondioksiti fotosentez yoluyla tüketmesi için yaklaşık 10 yıl gerekecek.(1)

Sakın unutmayın; ormandaki taşın içine kök salmış yosun bile “can”dır.

Kaynak:

(1): Anonim. 2010.Fondazione Gas Natural.Foreste e ciclo del carbonio in italia:

        Come mitigare il cambiamento climatico.1.Edizione 2010. Barcelona-

        Espana

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Necdet Güler - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?