Kazım Karabekir

Kazım Karabekir 15.nci kolordu komutanı olarak Kurtuluş Savaşı öncesi tarihi önemde kararları ile hafızalarımızda yer alan değerli, güvenli ve ülkesini seven bir komutandır.

Milli mücadelenin ilk günlerinden beri Atatürk’e bağlılığını göstermiş ve bu bağlılığını Mustafa Kemal Paşa’nın tutuklanması emrine uymayıp, O’nu “Bütün kolordumla yine emrinizdeyim.  Emirleriniz eskisi gibi derhal yerine getirilecektir.” Sözleri ile baş tacı etmiştir. Milli mücadelenin moral kazandıran ilk zafer haberlerini Karabekir’in komutasındaki 15. Kolordu’dan gelmiştir.

Tarih bilgilerimizde Karabekir Paşa başarılı asker olması ile ünlenmiştir. Eğitimci olmadığı halde eğitime ve kültüre unutulmaz hizmetleri vardır.Milli mücadele öncesi Doğu Anadolu’da Ermeni terör faaliyetleri sonucu yetim, öksüz veya kimsesiz kalmış 6000 civarındaki Türk çocuğunu koruma altına alıp eğitimini ve iş garantisini temin eden Karabekir Paşa’yı rahmet ve minnetle anıyorum.

Karabekir Paşa öksüz kalan 1000 çocuğu titiz bir çalışma ve araştırma ile samimi ve dürüst ailelere evlatlık olarak verilmesini gerçekleştiriyor. Bunların yılda enaz iki kere kontrolünü yaptırarak raporunu alıyor. Evlatlık verilen kızların kime verildiği hem Kolordu hemde muhtarlıklarda kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca gizli ve aleni şekilde takibi yapılmaktadır.

1000 kadarı da 1926 ya kadar Kars, Erzincan ve Erzurum kız ilkokulu ve Ortaokulunda okutulmuş. Evlenme yaşına gelenlerin Çeyiz giderleri toplanan yardımlarla sağlanmıştır. Karabekir Paşanın Öksüz kızları bu hayatlarını kurtaran davranış ve destek nedeni ile yıllar boyu Paşa'nın ruhuna mevlidler okutup hatimler indirmişlerdir. Aynı titiz çalışma ile 4000 civarında öksüz erkek çocuğunun da hayatları kurtarılmıştır.   30 Ekim 1920 de Kars işgalden kurtarılınca burada o zaman mevcut bulunan Amerikan yetimhanesinden Müftü ve Kolordu yetkililerince içlerinde bulunan Türk ve müslüman çocuklarından tesbit edilen 100 çocukta koruma altına alınmıştır.

Karabekir Paşanın öneri ve desteği ile okul öncesi eğitime büyük önem verilmiştir. Ezbercilikten ziyade pratik bir eğitim tercih edilmesini önermiştır. Çocukların okul öncesi eğitimde ailelerinde eğitimine önem verilmesi ilkesi benimseniyor. Bilinçli bir ailede çocuklar eğitimde daha başarılı sonuçlar elde ederler. İlköğretim de amaç çocuğa, okuma yazmayı, aritmetiği, iyi bir yurttaş olmak için gerekli bilgi ve becerileri kazandırmanın yanında onu bu yaşta bile hayata atıldığı vakit mücadele gücünü kazandıran bir eğitim verilmelidir.

Ortaöğretim : Karabekir Paşa'ya göre ortaöğretimin amacı, milli terbiye perspektifi içersinde ele alınmak üzere iki yönlüdür.a) muhtelif hizmet ve sanat alanlarında memleketin ihtiyaç duyduğu müteşebbis elmanı yetiştirmek.  b) Yüksek òğretime aday hazırlamak.

Bu genel amaçlarla birlikte çocuğun ruh ve beden gelişimine ihmal edilmemesi için bir öğretim sistemi tercihi hayata geçirildi.  Ülkenin içinde bulunduğu ihtiyaç ve şartlara göre eğitim ve öğretim tercih edilyor. O zamanlarda temeli atılan Köyenstitüleri bir aydınlatma çağı olarak hafızalarda yerini almıştır. Evet Kazım Karabekir Paşa sadece kuvvetli ve kudretli bir komutan olduğu kadar ülkesini ve milletini seven zeki bir eğitimcidir.

Ruhu şad olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

M.kemal Salli - Rahmet ve saygıyla anıyoruz. Mekanı Cennet olsun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Eylül 12:07

Anket Kocaeli'de en başarılı bulduğunuz milletvekili kim?