Reklamı Kapat

Şehir Hastanesi hazır! “Müşteriler” de hazır mı?

Bir “SOSYAL DEVLET” kimliğinde, EĞİTİM ve SAĞLIK “ticari bir meta” olarak görülemez.

Eğitimsiz, “üretken bir nitelik” kazanamamış bir vatandaş, ülke için çok ağır bir yüktür.

Dağlıksız bir vatandaş da öyle; çalışamaz, üretemez, topluma yük olur.

Bu nedenledir ki; Anayasasında “SOSYAL DEVLET” olduğu belirtilen bir devlet düzeninde bu iki konuda “ticari hesap” yapılamaz!

Sağlık siyasetinde öncelik; “KORUYUCU HEKİMLİK” uygulamasındadır.

Vatandaşın sağlık içinde yaşayabilmesi için; yine Anayasamızda yer aldığı gibi, “sağlıklı bir çevrede yaşamak” öncelikli bir temel haktır. Tarım alanları, ormanları talan edilen bir ülkede “sağlıklı çevrede yaşamak” mümkün mü?

İkincisi, “sağlıklı ve dengeli beslenebilmek” dir. Bugün, insanlarımızın büyük bir çoğunluğu bu temel insani olanaktan yoksundur!

Hastalıkların çoğu, bu iki temel ölçütün yanı sıra, “ruhsal sorunlar” nedeniyle ortaya çıkar. İşsiz, geçim sıkıntısı içinde ve bu nedenlerle ailesi dağılmış bir insan sağlıklı olabilir mi?

İşte, bu nedenlerle bütün hastanelerimiz büyük bir hasta yükü altında ezilmektedir.

Kapitalist düzen için sağlık, en karlı sektörlerden biridir! Hele, bir özel hastaneye düşmüşse yolunuz, varınızı yoğunuzu tüketirsiniz!

“Sosyal devlet nerede?” diye sormayın! Sosyal devlet fiilen yok edildi!

AKP iktidarı, öncelikle “Kamu Hastaneleri Birliği Yasası” ile sağlıkta özelleştirmenin ve ticarileşmenin yolunu açtı! Hem de KHK-Kanun Hükmünde Kararname ile!

Sonra, belli başlı büyük kentlerde “Şehir Hastaneleri” kurulmaya başladı! Bizzat AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan, bu hastanelerin faziletlerini överken, hastalar için “MÜŞTERİLER” dedi!

Evet, işin aslı da bu zaten! Şehir Hastaneleri’nde tüm hastalar birer müşteridir!

Şehir Hastaneleri nedir?

  • Devlet, bu hastaneyi kuracak şirkete bedava bir hazine arazisi veriyor.
  • Devlet, firmaya 25-30 yıl arasında KİRA ödüyor! Üstelik, belirli bir sayıda “hasta garantisi” (yüzde 70 doluluk garantisi) ve “tıbbi tetkik garantisi” Bu garantilerin altında kalınırsa, farkı HAZİNE ödüyor!
  • Firma, hastane çevresindeki yapılardan (Eczane, kafeterya,otel) kira alıyor! Üstelik bu işletmeler her türlü vergi ve harçtan muaftır!
  • Şehir hastanelerinin faaliyete geçmesiyle, o kentteki Devlet Hastaneleri kapatılarak Şehir Hastanesine devredilecektir!
  • Şehir Hastaneleri, Kamu İhale Kanunu’na tabi değildir! (Siyasi iktidar kime isterse verir!

Şehir Hastaneleri ile ilgili çok daha ayrıntı söz konusudur.

Örneğin; Sayıştay raporlarıyla belirlenen USULSÜZLÜKLER gibi!

İşin özeti şudur;

 Artık hastaneler birer TİCARETHANE biz vatandaşlar da MÜŞTERİ oluyoruz!

Ne diyelim?

SAĞLIK OLSUN!..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Jeomuh. Behzat Gönül - Müşteriler yıllardir hazırlanıyor. GDO' lu gıdalar, ithal hastalıklı etler, genetiğimize uygun ve sağlığımıza faydası olmayan ithah soğan patates, Suriye gribi, yerli ilaç diye son yıllarda yan etkileri artan ve yeni hastalıklara neden olan ve de faydasi azalan ilaçlar. Parası olmayan hasta (müşteri) Şehir Hastanesine gitmedi ve garanti sayısı dolmasada, fakir müşterinin elektrik ve maaş vergisinden nasılsa kesilip işletmeciye müşteri garantisinin eksik kalanı ödenecektir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 08:52
01

Cemal - Abi zaten 40 tan sonra hepimiz hastayiz. Tansiyon diyabet vb kol geziyor. Sebebi şişmanlık. Yediğimiz yemek yanlis . Ekmek yiyoruz biskui cips cukulata seker abur cubur , kizarmis kuruyemis, 5 ogun yiyoruz cay iciyoruz. Hareket etmiyoruz kendimize bakmiyoruz kendi kendimizi hasta ediyoruz. Bir de icki sigara varsa o hastanelere kendimiz kendimizi sokuyoruz.bunlari da yaz.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 12 Eylül 20:09
03

JeoMuh. Behzat Gönül - @Cemal 01 nolu yoruma cevabı: Bu sağlıksiz beslenme ile müşteri garantisine destek veriyoruz. Altyapısını kim kurdu?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 09:05

Anket CHP'de il başkanı kim olmalı?